Alkohol a hubnutí. Jde to dohromady?

Hubneš, držíš dietu a makáš ve fitku, ale výsledky zatím nejsou vůbec vidět? Možná za to může tvé občasné posezení u skleničky vína s kamarádkami nebo večerní pivko s přáteli po tréninku. Jak je to s hubnutím a alkoholem? Může to fungovat nebo je to zabiják veškeré tvé snahy shodit nějaké to kilo navíc? Zeptali jsme se odborníků.

alkohol-a-hubnuti-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Alkohol obsahuje prázdné kalorie. To znamená, že devastuje snahu o hubnutí a může zhoršovat i výkony ve sportu. K udržení zdravého a štíhlého těla by ses alkoholu zkrátka měla vyhýbat. Nebo je to jinak?

Alkohol k hubnutí prostě nepatří

I když se různé druhy alkoholu v počtu kalorií liší, vždy platí, že alkohol má velkou zásobu energie. „Alkohol obsahuje nejen prázdné kalorie, tedy takové, ze kterých tělo neprosperuje, ale kromě toho zvyšuje chuť k jídlu, zatěžuje náš organismus a může omezovat spalování tuků,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. Pokud držíš dietu, konzumací alkoholu navyšuješ počet kalorií, které za den přijmeš. „Pokud je příjem alkoholu opravdu jen občasný a v malém množství, například jedenkrát za měsíc sklenička vína či malé pivo, vaši snahu zhubnout to nijak nepoškodí. Znám však případy lidí, kteří si dají láhev vína místo večeře, aby si nenarušili kalorický příjem, avšak žádných pozitivních výsledků nedosahují. Alkohol je specifický a jeho účinky na lidský organismus nelze srovnávat s žádnou jinou makroživinou,“ upřesňuje Bartolomějová.

Pití alkoholu a cvičení také nejde dohromady

Když si dáš čas od času skleničku kvalitního vína nebo dostaneš chuť na pivo, tak tím své sportovní výkony ani hezkou figuru neohrozíš. Při pravidelném holdování vyššímu množství alkoholu však buď na pozoru. „Alkohol způsobuje úbytek růstového hormonu a testosteronu, což jsou důležité hormony pro budování svalů. Negativní vliv alkoholu na růst svalů je v tomto případě prokázaný u mužů. U žen dochází díky alkoholu naopak ke zvýšení hladiny testosteronu, takže mohou být fyzicky výkonnější, i když růstový hormon klesá. Nic to ale nemění na faktu, že u obou pohlaví může nadmíra alkoholu zpomalit regeneraci svalů po tréninku a zapříčinit tak vyplavení důležitých minerálů a vitaminů z těla,“ tvrdí hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová.

Pozitivní účinky alkoholu. Existují?

Co se týká zdravotního hlediska, tak alkohol tělu spíše škodí, což potvrzuje praktická lékařka MUDr. Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7: „V nadměrné míře alkohol ohrožuje játra, střeva, srdce, imunitu i mozkové buňky. Může se spolupodílet na psychických obtížích, neplodnosti a dokonce může být i jednou z příčin vzniku rakoviny.“ Kromě toho může být příčinou přibírání na váze, s čímž jsou pak spojeny další zdravotní komplikace. Pozitivní účinky by se daly připsat pivu, které je zdrojem různých typů vitamínu B a biologicky aktivních látek. Víno obsahuje antioxidanty. Na vypálení červa, jak se u nás v Česku s oblibou říká, je oblíbená slivovice. Lékařka ale upozorňuje na to, že i přes možné pozitivní účinky alkoholu, ho nelze brát jako lék a především je nutná konzumace v přiměřeném množství. Občasná sklenička alkoholu by sice snahu o hubnutí zkazit neměla, ale je vhodné pamatovat si, který alkohol se k udržování váhy hodí lépe.

Všeho s mírou. I pití!

Většina odborníků se shoduje na tom, že alkoholické nápoje můžeme pít občas a v malém množství. Co přesně si pod tím ale představit? „Pokud chcete, aby bylo vaše hubnutí a celkově nastavení zdravého životního stylu co nejefektivnější, omezte pití alkoholu na minimum. Udělejte z toho výjimečnou událost,“ doporučuje výživová poradkyně. „V situacích, kdy se alkoholu nemůžete vyhnout, volte vinný střik. Vyhýbejte se velkému množství piva, nepijte míchané koktejly.

Tip na závěr: Vyprošťovák

Občas se ti to vymkne z rukou a užiješ si pořádný mejdan, po kterém tě ráno přepadne kocovina a ty si slibuješ, že už vážně nikdy, ale opravdu nikdy nebudeš pít. Máme pro tebe tip, díky kterému  kocovinu lépe překonáš, protože svému tělu dodáš potřebné vitamíny, minerální látky a tekutiny. Tady máš recept na prima vyprošťovák.

Ingredience:

  • 2 stonky řapíkatého celeru
  • ½ ks citronu
  • ½ ks limetky
  • 1 mango
  • 2–3 hrnky vody
  • med dle chuti

Postup: Veškeré suroviny očisti. Limetku a citron oloupej, stejně tak mango, které musí být zralé. Pokud mango nemáš, můžeš jej vyměnit za zralý banán. Vše vlož do opravdu výkonného mixéru a mixuj alespoň 5 minut, aby vznikla hladká konzistence.  Před podáváním je lepší nápoj vychladit nebo podávat s kostkami ledu.

Foto: Shutterstock.com

26.2.2019 10:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist