Ohlíží se váš muž po jiných? Nechte ho, ať se podívá!

Tak už v těch všemožných výzkumech máme pěkný guláš. Dosud se nám předkládalo, že muž je od přírody naprogramován k nevěře, aby rozesel své genetické informace do co největšího počtu samiček, a teď najednou vědci přišli s tvrzením zcela opačným: muži prý biologicky tíhnou k věrnosti!

K tomuto zjištění došli badatelé z jedné univerzity na Floridě vlastně mimoděk. Původně zkoumali vliv fáze menstruačního cyklu na fyzickou přitažlivost ženy. Potvrdilo se, že muži považují dívku za nejatraktivnější ve dnech její ovulace, tedy plodnosti. Ale pozor – pouze za předpokladu, že jsou nezadaní! Naopak, jedinci žijící ve vztahu s jinou ženou shledali dívku v plodných dnech žádoucí nejméně.

V dalším pokusu pak vědci předložili skupině mužů obrázky řady krásných dívek. Závěr vás možná šokuje – nezadaní pánové se fotografiemi kochali mnohem déle a s větším zaujetím než ti zadaní. Muži žijící v partnerském vztahu je v podstatě jen tak prolistovali. Odborníci se domnívají, že je to tak zakódováno už v našem mozku – jakýsi mechanismus nás nutí odvrátit zrak od atraktivní tváře, když máme doma milovaný protějšek.

Americký list New York Times nedávno otiskl článek rozebírající evoluční teorii. Podle autora Johna Tierneyho si naši předchůdci odjakživa vybírali partnery na základě více faktorů, než jen fyzické přitažlivosti. Záleželo na symetrii tváře, na tvaru těla, sociálním postavení i materiálním zabezpečení. Právě z těchto aspektů se dalo usoudit, jak kvalitní geny bude dotyčný schopen předat.

Schopnost společného života a společného vychovávání dětí se pak osvědčila jako prospěšná, jak díky materiální, tak citové stabilitě. Věrnost, i když třeba jenom předstíraná, tak zaujala ve společnosti významné místo.

Vypadá to pro nás, dámy, velmi nadějně, viďte? Ale je tady háček, asi jako ve všem. Univerzitní vědci připravili na dané téma ještě jednu studii – zkoumané skupině zadaných lidí ukazovali fotky sexy protějšků, ale všelijak jim znemožňovali, aby se na ně pořádně podívali. Jejich zájem podívat se o to více vzrostl a neváhali vynaložit úsilí, aby si „zakázané ovoce“ mohli prohlédnout.

Samozřejmě se nám nelíbí, když se náš protějšek otočí za někým jiným, ale zároveň nám nijak nepomůže, když mu to zakážeme. Naopak, probudíme v něm o to větší zájem,“ říká k tomu vedoucí studie Jon Maner.

Takže, holky, nechte mužské, ať se dívají, nedávejte na sobě znát žárlivost! Je to nejlepší cesta, jak si partnera udržet. Sám od sebe zahýbat (prý) nebude.

14.4.2011 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist