NEJEN PRÁCE, ALE TAKÉ UVOLNĚNÍ 2/2

Minule jsme Vám dali návrh spíše na psychické uvolnění a dnes už přinášíme cviky na opravdové protažení celého těla během minutky. Zkuste si v nich najít své pomocníky k získání nového elánu a svěžesti do další práce…

MINUTKY NA PROTAŽENÍ A ROZPROUDĚNÍ TĚLA – pokračování

Předklony a záklony na židli
Přemístěte si svou židli či křeslo do volného prostoru a začněte. Předkloňte se hluboko, až si lehnete na kolena a chytnete se za kotníky. Po krátkém setrvání (do příjemného pocitu) se opět vraťte do výchozí pozice (vzpřímený sed). Propleťte si prsty rukou za zády, paže propínejte, čímž budete také přitahovat lopatky k sobě. Tato cvičení si upravujte dle pocitu a opakujte pokaždé, když se Vám budou zdát Vaše záda ztuhlá.

Přitahování stehna k tělu v sedě na židli
Uchopte jednu nohu pod kolenem a pomalu ji (pokrčenou) přitahujte k čelu. Vraťte nohu zpět na zem, ruce nechejte viset podél těla, zakloňte hlavu a vypněte hruď (tím kompenzujete oba cviky – jeden „jde proti“ druhému). Totéž opakujte s druhou nohou. Protahujete trup a částečně zadní stranu stehen.

Záklon ve stoji
Ruce položte do bederní oblasti tak, že palce směřují k sobě a ostatní prsty do stran. S nádechem se zakloňte a vypněte hrudník a s výdechem se vraťte do vzpřímeného stoje. Tímto cvičení (jak určitě sami poznáte) uvolňujete a protahujete zádové a břišní svaly.

Krční cvičení
1. Sedněte si vzpřímeně na židli nebo se postavte a pomalu s výdechem předkloňte hlavu. S nádechem ji vraťte do původní polohy a s opětným výdechem ji zakloňte. Při dalším nádechu opět zpět, při výdechu předklonit…
2. Totéž provádějte s tím rozdílem, že tentokrát ukláníte hlavu střídavě vlevo a vpravo.
3. Zkuste také pohyb hlavy v předozadním směru. Natáhněte krk dopředu (jako byste se chtěli na něco podívat), potom ji naopak zasuňte co nejvíce dozadu (jako byste uhýbali).
Pozor!!! Nepodceňujte ztuhlou šíji!!! Ta je totiž častým původcem bolesti hlavy.

„Decentní“ kočičí a psí hřbet
Nebojte se nebudeme Vás nutit klekat na čtyři ;o))) Ve stoji se opřete dlaněmi natažených paží o stůl a s výdechem nakulacujte záda (kočičí hřbet), přičemž máte hlavu uvolněnou mezi rameny, a s nádechem prohýbejte páteř dozadu a hlavu zaklánějte (uvolněte v této poloze břicho) – psí hřbet. Protahujete opět záda a břicho.

Výpony v kotnících
Přidržujte se lehce prsty stolu nebo opěradla židle, vypínejte se na špičky, chvíli vydržte a kotníky uvolněte. Opakujte opět až do příjemného pocitu. Zpevňujete zároveň svaly nohou a dolní části pánve (tzv. pánevní dno).

Protažení rukou – „decentní“ kliky
Opřete se dlaněmi o hranu stolu a poodstupte kousek dále (čím dále jste od stolu, tím je cvik obtížnější). Potom už je cvičení jednoduché. Kdo by nevěděl, jak se dělají kliky ;o)

Poloviční protažení
V mírném stoji rozkročném (nohy zhruba na šířku ramen) s nádechem vzpažte nataženou pravou ruku (natažená levá se zatím dotýká zadní strany stehna), s výdechem se zaklánějte v hrudní oblasti a sledujte vzpaženou pravou ruku, kterou vytahujte zároveň vzhůru a vzad. Levou dlaň suňte zároveň po stehně dolů. S nádechem se vzpřimte a s výdechem připažte prou ruku. Jste připraveni opakovat cvičení na druhou ruku.

Co poradit na závěr?
Cvičte vždy, když je Vám to příjemné, máte na cvičení klid a chuť. Najděte si každý den alespoň chviličku a uvidíte, že se budete brzy cítit i před cvičením lépe. Jistě máte své oblíbené protažení. Nechcete se o něj s námi podělit?

22.3.2001 7:50| autor: Míša

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist