6 tipů, které vám vrátí zdravé sebevědomí

Své tělo je dobré mít vždy jako spojence. Pomůže vám ustát setkání s vaší tchyní, přečkat odpolední stres, když si vás šéf z ničeho nic zavolá „na kobereček“ a v neposlední řadě vám může pomoci shodit i nějaké to kilo. I přes to se (hlavně v případě nás žen) stává, že své tělo nemáme rády, ba co hůř – že nemáme dostatečně rády ani samy sebe!

Hoďte za hlavu svůj utrápený obraz v zrcadle, který je většinou doprovázen slovy: „Jsem tlustá, zase jsem přibrala, začínám stárnout, co to mám s tím obličejem…„!  Všechny tyto problémy jako mávnutím kouzelného proutku zmizí, začnete-li se mít opravud ráda. Podle jedné studie trpí ženy s nízkým sebevědomím cukrovkou, vysokým tlakem a zvýšeným cholesterolem mnohem častěji, než ty, které jsou se svým zevnějškem spokojené. Snadno se tak můžete ocitnout v začarovaném kruhu – nemáte zdravé sebevědomí, a tím pádem se více stresujete, vaše zdravotní problémy se zhoršují a přes úpornou snahu se vám nedaří zhubnout. Začněte pracovat na své sebeúctě, a vaše tělo s vámi konečně začne spolupracovat.

1. Dopamin stojí za zkoušku
Všimla jste si, že se týden po menstruaci cítíte přitažlivěji a sebevědoměji než jindy? Má to na svědomí estrogen, který zvyšuje hladinu povzbuzujícího dopaminu. Ten zlepšuje náladu, vypíná pleť a zrychluje metabolismus. Také některé rostliny obsahují mutace těchto „zásobovačů sebevědomí“, které mají na ženský organismus podobné účinky. Během dvou týdnů před začátkem menstruace si naordinujte denně dvě dávky sóji, oříšků nebo luštěnin.

2. Podrobte své tělo analýze
Sepište si na papír ty části těla, s nimiž nejste spokojená. Pak se snažte ke každé z nich napsat alespoň jednu pozitivní věc. Například: „Nohy… Mám sice o něco širší stehna, než bych si přála, ale mám hezky tvarovaná lýtka a štíhlé kotníky.“ Pomůže vám to se sebepřijetím v oblastech, ve kterých si nejste sama sebou příliš jistá.

3. Přemluvte se k pohybu
Průzkumy dokazují, že ženy, které chodí alespoň jednou týdně na jógu, mají lepší vztah ke svému tělu než ty, které se věnují jiným typům cvičení. Relaxační cviky totiž pomáhají se zpracováním negativních myšlenek.

4. Dopřejte si
Ujistěte se, že dvakrát týdně zařazujete do svého jídelníčku ryby bohaté na omega 3 mastné kyseliny, jako je například losos. Pokud vám ryby nechutnají, sáhněte po potravinových doplňcích. Zdravé tuky vám totiž mohou pomoci k vyrovnanému psychickému stavu, a navíc jako příjemný bonus dodají lesk vašim vlasům. A jak určitě sama víte, se zdravou a lesklou hřívou se budete cítit zase o něco sebevědoměji.

5. Bohyní alespoň jednou týdně
Dopřejte si jednou týdně (nebo aspoň měsíčně!) wellnes relaxaci. Ať už půjde o saunu, solnou jeskyni, masáž zad a šíje či obyčejnou pleťovou masku z domácích zdrojů. Nejenže si pak budete připadat zdravější a krásnější, ale zároveň si dokážete, že stojíte za to, abyste se nechala hýčkat a rozmazlovat.

6. Dejte si hořkou čokoládu
Znejisťuje vás pocit, že v sobě zadržujete spoustu vody a trápí vás nadýmání? Dopřejte si denně dva čtverečky kvalitní hořké čokolády (ale ne víc…). Těžko najdete zdravější dezert! Obsahuje totiž flavonoidy, které pomáhají rychlejšímu trávení sacharidů a snižují nadýmání.

Sebevědomí si vytváříme na základě působení vnějšího prostředí – takže je hloupost tvrdit, že jste se s nízkým sebevědomím narodili. Média, ruku v ruce s reklamami, v nichž se objevují téměř výhradně štíhlé, počítačově vylepšené krásky, v nás vyvolávají pocit, že nejsme dost krásné a žádoucí. Změnit svůj způsob uvažování v dospělosti není žádná hračka. Vyzkoušejte několik našich psychologických triků a doplňte je drobnými změnami jídelníčku – především do něj zařaďte dostatek látek, které mají pozitivní vliv na psychiku. Vždyť nejdůležitější je to, abyste se cítila dobře!

27.2.2011 12:00| autor: Lucie Elen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist