Prosedíte denně 8 hodin? Pak jste v nebezpečí!

Chodíte do práce vydělávat peníze. Jste unavení z ranního vstávání, dojíždění i věčně nespokojeného šéfa. Ale nic z toho vám neničí život tak jako obyčejná židle, na které denně prosedíte osm hodin! Jak to?

Americký list The Washington Post zveřejnil studii, jejíž výsledky bude vaše hlava vstřebávat několik minut. Uvádí, jaké zdravotní problémy může způsobovat každodenní sezení na židli. Poznáte, jestli jste v nebezpečí? Bolest hlavy a zad zaregistruje každý, ale rakovina tlustého střeva vám žádnou brzkou výstrahu nedá!

Židle jako nepřítel 

Lékaři varují, že osmihodinová „směna“, kterou člověk tráví v sedavé poloze, může mít na svědomí i problémy se srdcem nebo choroby svalstva. Zároveň není zachována správná funkce krevního oběhu, vysedávání jako takové dokonce i zpomaluje činnost mozku. To by ale nebylo to nejhorší.

Výzkum americké společnosti Cancer Society dokladuje, že člověk, který sedí víc jak šest hodin denně, čelí riziku úmrtí o celých 19 procent víc než jeho kolega, který bude při práci sedět o polovinu kratší čas. Na vině je rakovina tlustého střeva, které podléhá stále větší počet osob. Lze tomu předejít? Návod existuje. Není nikterak složitý, ale žádá si pravidelnost a hlavně uvědomění.

článek

Prevence může zachránit život

Mezi to nejdůležitější, jak preventivně zatočit s potencionálními problémy, patří správné a rovné držení těla. K tomu dopomůže ergonomicky tvarovaná židle, která tolik nezatěžuje zádové svaly. Pokud ji ještě nemáte, investujte. Krční páteř vám poděkuje. Zkrátka, kdo se hrbí nad počítačem, má našlápnuto špatným směrem!

I v kanceláři se dá cvičit

Funkční a účinné jsou i pravidelné přestávky, při kterých se tělo a hlavně šíje řádně protáhne. Jako pomůcka dobře slouží „cviky v celou“, kdy změníte polohu pokaždé, když „odbije“ hodina. A jaké cviky zabírají?

  • Spojte natažené ruce nad hlavou, lokty mějte narovnané, ruce pozvolna tlačte dozadu a u toho se naklánějte na obě strany. Několikrát opakujte.
  • Dejte si dlaně za krk a lokty tlačte dozadu. Taktéž opakujte.
  • Krční páteř protáhněte při otáčení hlavou z jedné strany na druhou.

Pokud máte štěstí a zaměstnání vám to umožňuje, nejlepší variantou je změnit na chvíli prostředí, věnovat se pohybu a pak se do práce vrátit. Jenže to si mohou dovolit jen vyvolení. Ostatním nezbývá nic jiného, než cvičit v kanceláři. Ale i to se dá!

A kolik hodin denně prosedíte vy? Máte z toho nějaké zdravotní potíže?

Foto zdroj: profimedia.cz

19.8.2014 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist