Dieta roku – Hubněte podle povahy!

Říká se: velká, malá, tlustá, tenká… ale taky aktivní, pohodlná, přemýšlivá, lehkovážná – zkrátka, každá jsme jiná. A platí to i při  shazování kil.

Než se pustíte do drastických diet a týrání těla náročnými cviky, zkuste se zamyslet, jak jste k nadbytečné zátěži přišla a jak s ní vlastně hodláte zatočit. Cíle a způsoby, jak jich dosáhnout, se budou pravděpodobně u každé ženy trochu lišit. Vybrali jsme čtyři kandidátky na úspěšné zhubnutí a „předhodili“ je výživové expertce Ivaně Frýdové, aby jim doporučila hubnoucí plán na míru podle jejich osobnosti. Ivana nás překvapila všechny – podle ní se prý stačí inspirovat v přírodě. Každé zvíře má určitý způsob stravování a přiměřeného pohybu, který lze s trochou fantazie aplikovat i u lidí.

JANA, 28 let, 174 cm/69 kg

Povolání
Redaktorka ženského magazínu
Osobnostní typ
Je aktivní, sleduje módní trendy a dbá na životní styl, pohybovým aktivitám se spíš vyhýbá, ráda kouká na filmy a u toho mlsá, v osobním životě je celkem spokojená, má dlouhodobý vztah, ráda vaří a umí vytvořit domácí pohodu
Jak ztloustla, jaký má cíl
U Jany se rozhodně nejedná o nadváhu. „Potřebovala bych shodit tři čtyři kila, abych se cítila fit a byla konečně spokojená se svou postavou,“ říká. Ideální váhu by si pochopitelně chtěla udržet.
Vhodný typ hubnutí – KOČKA
„Nemá cenu nutit Janu do nějakého drastického cvičení, pokud jí to není vlastní, jen by získala k pohybu odpor,“ tvrdí Ivana. „Spíše by se dalo využít její záliby ve vaření a trochu si zaexperimentovat s jídelníčkem, který má zatím určité nedostatky. A tak jako je v jídle vybíravá kočka, měla by i Jana upřednostňovat kvalitní a zdravé potraviny. Pohyb není vhodné zcela vynechat, ale volit spíše protahovací cviky na formování postavy – pilates, body styling, powerjóga a podobně. Stačí dvakrát týdně a brzy se bude cítit i vypadat lépe!“

KLÁRA, 25 let, 172 cm/73 kg

Povolání
Instruktorka outdoorových aktivit
Osobnostní typ
Impulzivní osoba, vyhledávající dobrodružství, nevydrží na jednom místě, energická, soutěživá, cílevědomá, kreativní a sportovně založená. Upřednostňuje single způsob života, navazuje nepravidelné krátkodobé vztahy. „Se mnou stejně nikdo moc dlouho nevydrží,“ myslí si.
Jak ztloustla, jaký má cíl
Loňský úraz nohy (komplikovaná zlomenina) ji po operaci připoutal na několik týdnů na lůžko. „Absolvovala jsem několikaměsíční rehabilitaci, šlo to pomalu, a tak jsem přibrala pár kilo navíc a Vánoce mě „dorazily“. Je načase s tím něco dělat,“ zní odhodlaně Klára.
Vhodný typ hubnutí – PUMA
A Ivanin názor? „Vzhledem k tomu, že Klára hodně sportuje, nebude nutné, aby počítala každou spolykanou kalorii a kila půjdou lehce dolů. Určitě dá přednost rychlým a náročným pohybovým aktivitám, musí však dbát na doporučení lékaře vzhledem k prodělanému zranění. Dá se říct, že může jíst prakticky vše, protože to brzy „vyběhá“. Výběr zdravých potravin se jí však určitě vyplatí,“ zní výsledný verdikt.

článek

ALICE, 22 let, 168 cm/79 kg

Povolání
Asistentka ředitele
Osobnostní typ
Schopná a spolehlivá, spíše intelektuálně založená, baví ji cizí jazyky a cestování, hodně čte, nemá žádný dlouhodobý vztah, ale touží po něm.
Jak ztloustla, jaký má cíl
„Ideální váhu jsem vlastně neměla nikdy, vždycky jsem byla tak trochu „oplácaná“. Nemám ze sebe příliš dobrý pocit, často mám dojem, že mě lidi pozorují a smějí se mi,“ říká Alice, a zároveň dodává, že pocity smutku a nespokojenosti často „zajídá“. Teď s tím chce konečně něco dělat.
Vhodný typ hubnutí – ZAJÍC
„Alici by se určitě vyplatilo pořádně prozkoumat svůj jídelníček, týden či dva si zapisovat, co jí, a také bedlivě vyhodnotit situace, které ji „nutí“ jíst – z toho pak vyvodit závěry,“ myslí si Ivana. „Možná by stálo za to poradit se i s psychologem – v psychicky náročných situacích lze „utíkat“ k mnohem vhodnějšímu chování, než je ritualizované přejídání. Je to třeba právě pohyb, který dodá chybějící endorfiny a lepší pocit ze sebe samé – vhodný je např. běh, plavání, aerobic. V kombinaci s úpravou jídelníčku by to měla být trefa do černého,“ radí odbornice.

ŠÁRKA, 32 let, 170 cm/81 kg

Povolání
PR manažerka
Osobnostní typ
Hodně orientovaná na práci, dá se říct workoholička, neumí odpočívat, je ctižádostivá a věčně má pocit, že nestíhá. Na muže moc štěstí nemá, tím hlavním v jejím životě je sedmiletý syn Marek.
Jak ztloustla, jaký má cíl
„Vždycky jsem byla štíhlá, kila se mi nahromadila po porodu a už jsem se jich nezbavila,“ vysvětluje Šárka počátek svého trápení. „A taky je fakt, že o svém jídelníčku příliš nepřemýšlím, se synem se navíc stravujeme i ve fast foodech,“ přiznává sebekriticky. Ráda by shodila alespoň deset kilo.
Vhodný typ hubnutí – typ SÝKORKA
„Šárka by se měla zaměřit na to, co a hlavně kdy jí, měla by jíst pravidelně malé porce tzv. „uzobávat“ a upřednostňovat netučná a nesladká jídla,“ plánuje Ivana a dodává: „hodně zeleniny a ovoce je samozřejmostí, a to i v synově jídelníčku, pohyb nesmí chybět – co třeba břišní tance?“ zní její doporučení. Kromě toho si Šárka bude muset najít čas i na relaxaci, stres při hubnutí totiž k zdárnému výsledku rozhodně nepřispívá. Relaxovat a hubnout zároveň může například jógou.

Foto zdroj: profimedia.cz

20.10.2014 8:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist