Mateřství je fajn. Anebo je to trochu jinak?

Coby mámu novopečenou, nicméně už zasvěcenou do reality každodenní péče o malého čím dál neposednějšího a vzdorujícího drobka, mě ještě více udivují jednoznačné odpovědi mých kolegyň a kamarádek, rovněž čerstvých maminek, na otázky typu: „Tak co, jak se vede?“

Liší se totiž jen mírou dávkování nadšení, kterou lze ohraničit od „fajn“ až po „nic hezčího jsem dosud nezažila“. Jasně že je radost pomáhat tomu človíčkovi, jehož pohled je tak bezbranný a úsměv tak krásně upřímný, zorientovat se nejprve v jeho nejbližším okolí a potom ve světě, do něhož se narodil. Ale pak jsou tu taky probdělé noci, mátožná rána, kdy člověk funguje na „autopilota“, a krom toho například pocit jisté sociální izolace. Je tedy snad například odpověď „Fajn, ale…“ společensky méně přípustná než „Jo, fakt je to super?“

Ano, je! Tedy vezmeme-li v potaz výsledky nedávného průzkumu, který se ptal tisícovky maminek například právě na to, zda je jejich odpověď na otázku „Jak se vede?“ upřímná. A výsledek? Trochu mě uklidnilo, že devadesát procent respondentek přiznalo, že svůj výhradný optimismus předstírá. Ano, nejsem sama, i ostatní ženy stresují probdělé noci, krmení malého dravce, který si hlasitě říká o potravu a běda, jak není hned, či poblinkané nebo věčně omatlané peřiny.

Pravdou je, že je jakýmsi nepsaným pravidlem, že dobrá máma si umí vždy poradit, nemá tudíž důvod stěžovat si, protože když už dojde nedejbože k nějakému zásadnějšímu problému, zvládne jej většinou vyřešit sama. To platí do posledního písmenka pro 41% žen, které odpověděly, že odmítají pomoc rodiny a přátel, protože by to pak vypadalo, že péči o malé prostě nezvládají.

článek

Většina žen (79%) řekla, že první tři měsíce mateřství byly daleko obtížnější, než si dokázaly představit, 84% se domnívá, že to mají těžší než předchozí generace a pozoruhodných 98% odpovědělo „ano“ na otázku, zda by jim ostatní rodiče více pomohli, kdyby jejich rady a zkušenosti byly poněkud realističtější. Já sama si vybavuji některá tvrzení zejména starších žen typu: „Moje dítě už od tří měsíců řekne, že chce na nočník…“ Spousta maminek má bohužel tendenci přehánět a vyzdvihovat „genialitu“ svých potomků nedbajíce na to, že svými poznatky a mnohdy nerealizovatelnými radami mohou ostatním spíše ublížit, než pomoci.

Vraťme se však k poznatku, že dnešní ženy to mají těžší než ty, které svou drobotinu vychovávaly například před dvaceti lety. Proč tomu tak je? Hádám proto, že dnešní doba klade obrovský tlak na výkon, a nepřípustná jsou tedy tvrzení typu: „No, někdy to fakt nezvládám.“ Nabízí se otázka, zda si my ženy svým „statečným“ přístupem poněkud nekomplikujeme situaci. Podle mě rozhodně není slabost přiznat, že občas toho máme tak akorát a přijmout pomoc. Prospějeme tak nejen sobě, ale zejména těm, na kterých nám záleží nejvíce.

5 nejkrásnějších věcí na mateřství (podle výsledků průzkumu)

  • Když se miminko směje, brouká, objetí
  • Koupání
  • Pouto mezi partnery je silnější
  • Krmení
  • Navazování nových vztahů.

5 největších problémů

  • Nedostatek spánku
  • Finanční tíseň
  • Problémy ve vztahu
  • Problémy při vycházení z domu s miminkem
  • Musím vědět odpověď na všechny otázky.

A jak to máte vy, milé čtenářky? Je pro vás mateřství náročnou disciplínou a dokážete přiznat, že někdy toho máte fakt plné zuby, nebo jste maximálně spokojená a vše zvládáte s přehledem?

Foto zdroj: profimedia.cz

22.5.2014 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist