Co všechno by sis měla užít, než se staneš matkou? Víme!

Říkáš si, že věk bys už na mateřství měla, ale pořád se na něj nějak necítíš? Nevadí. Nemá cenu spěchat. Podívej se na problém z druhé strany. Právě teď máš totiž poslední šanci si užít věci, na které s miminkem už nebudeš mít čas ani energii. Jaké?

Zamiluj se zas a znova

Bez lásky se člověku žije tak nějak ztěžka, je totiž super, když se máš komu schoulit do náruče, kdo tě rozesměje a vlastně se už nemůže dočkat, až zase budete spolu. Ale teď nemusíš ještě myslet na zadní vrátka, na svatbu, na rodinný život. Teď máš ideální šanci si užít všeho, co ti pak už bude navždy zapovězeno. Poznávej nové lidi, choď do společnosti, zkus navštívit nějaký kurz, nebo se přihlaš do golfového klubu. Vyhoď si z kopýtka a zajdi s tím sympaťákem z vedlejšího oddělení, co tě zve už dlouho na schůzku, do kina. I kdyby to zůstalo jen u jednoho setkání, tak to přece vůbec nevadí. Užívej si klidně nezávazného sexu, pokud tě to láká. A teprve až mnohem později se můžeš vydat na lov toho pravého.

„Já jsem lásku zrovna nehledala, když ke mně přišla. Byla jsem spokojená s tím, jak si žiju. Chodila jsem na párty, budovala kariéru, užívala si života. S Petrem jsme se seznámili náhodou při jednom firemním jednání. A byla to láska na první pohled. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byli jsme spolu sotva půl roku. Děsila jsem se toho okamžiku, kdy mu to budu muset říct. Nevěděla jsem, co od něj čekat. Naštěstí se Petr projevil jako muž s velkým M. Ke všemu se postavil čelem a dnes spolu máme roční holčičku. Když se ohlédnu, musím říct, že jsem ráda, že jsem s mateřstvím počkala. Chyběla by mi ta svoboda, volnost, možnost dělat si co chci a asi bych to pak hledala jinde. Takhle jsem vybouřená a maximálně spokojená,“ vysvětluje Elena (32 let).

Cestuj

Pokud si přeješ vyrazit za velkou louži směr Amerika, Kanada nebo Austrálie, neváhej. Je vlastně úplně jedno, kam to bude. Hlavní je, že tě to tam táhne jako nic jiného. Neposlouchej druhé, že se to teď zrovna nehodí, že je to drahé, že je cestování zbytečné nebo cokoliv jiného, co druzí vymyslí jenom z čisté porce závisti. Jestli se chceš naučit tančit merengue od místních v Dominikáně, objevovat mayské památky v Mexiku, vyblejsknout se v Riu se sochou Ježíše v pozadí, udělej to. Kdy jindy než právě teď, když jsi svobodná a bez závazků, můžeš něco takového prožít. Jasně, určitě to něco stojí, ale jakmile čas pokročí a tvé ženství zahoří touhou po dítěti, všechny úspory vycucnou zcela jiné výdaje. Takže směle do toho!

Pod tato slova by se podepsala také Martina (24 let), která otěhotněla opravdu nečekaně. „Byla jsem zamilovaná a tak jsme ochranu neřešili a je jasné, že jsem okamžitě otěhotněla. Nikdy bych miminko pryč nedala a jsem šťastná, že malou Lauru mám, ale na druhou stranu mě mrzí, že jsem si toho v životě neužila víc, ještě před malou. Když vidím, jak všechny moje kamarádky cestují, lítají po světě a žijí naplno, musím se přiznat, že jim prostě trochu závidím. Ale vím, že si za to všechno, jak to dopadlo, mohu sama. Doufám, že se k moři alespoň jednou podívám i já,“ doufá mladá maminka.

Buduj kariéru, podnikej, rozvíjej se

Dodělej školy, vrhni se na praktické ověření svých vědomostí a začni dřít na kariéře. Pokud chceš mít svůj e-shop s kosmetikou, nebo výdělečný web, začni hned a na nic nečekej. I kdybys měla začít na bezplatné platformě na způsob blogu s minimem zkušeností. Počítá se snaha a akce, zkušenosti jsou totiž až výsledkem toho všeho.

Zdokonaluj se v cizích jazycích, dodělej si vysokou, ze které jsi utekla, přelouskej knížku o podnikání, buduj své sebevědomí, zjisti si něco o komunikaci s lidmi a prostě měj nad ostatními náskok. Možná, že budeš svým blízkým připadat jako exot, zatímco oni běhají po barech, ale ve výsledku rozhodně nad výsledkem nespláčeš.

„Jsem ráda, že jsem se nenechala unést přáteli a nestrávila mládí v zakouřené putyce. Oni sice možná mají skvělé zážitky, na které si pod vlivem alkoholu nepamatují, ale já nyní mám skvěle fungující cukrárnu na rohu na náměstí, kam si lidé zvykli chodit na domácí dezerty. Mám pětiletou dcerku a nemusím pospíchat do práce, protože mi s cukrárnou vypomáhá moje máti se sestrou, a i tak nás všechny tři dokonale uživí. Vlastně si mohu říct, že mám teď opravdu sladký život,“ usmívá se Tamara (31 let).

Jak to máš nebo jsi měla ty? Užila sis před tím, než ses stala matkou všechno, co jsi chtěla, nebo něčeho lituješ? Co bys do našeho výčtu ještě přidala? Je něco, co si kvůli miminku už splnit nemůžeš? Napiš nám do diskuze. 

Foto: shutterstock.com

19.4.2016 4:00| autor: Lenka Zelnitiusová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist