5 věcí, které tě pomohou chránit před rakovinou prsu

Karcinom prsu patří mezi nejvíce medializované druhy rakoviny a to se odráží na informovanosti žen a přístupu k nemoci. Ženy se chovají zodpovědněji, častěji provádějí samovyšetření prsu a chodí na mamografický screening. Na druhou stranu má informovanost i stinnou stránku: ženy při sebemenším nálezu bulky v prsu panikaří a obávají se nejhoršího. Při tom jde ve většině případů o hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu.

Je paradoxem, že hojnost výskytu rakoviny je odrazem vyspělosti civilizace – čím vyspělejší země, tím vyšší je výskyt rakoviny. „Asi před 15 lety bylo v České republice diagnostikováno zhruba 3 tisíce zhoubných nádorů prsu ročně, dnes už je to téměř 6 tisíc nových nádorů za rok,“ vysvětluje primář doc. MUDr. David Pavlišta, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Naše země se v tomto ohledu řadí mezi ty nejvyspělejší země po boku západní Evropy a USA. Je smutnou realitou, že rakovina prsu postihne každou osmou ženu.

Čím dřív, tím líp

Zásadní pro úspěšnou léčbu je včasné objevení nádoru. A to jak v případě, že ženu postihne nemoc po menopauze, což je nejčastější, tak i když se karcinom objeví u mladší ženy. Žen do 35 let s nádorem v prsu je každoročně v ČR diagnostikováno mezi 80 – 100. „Je to velmi problematická skupina, u které se nádor často vyskytne v období těhotenství nebo laktace a je proto obtížně diagnostikovatelný. První obtíže, které nádor způsobuje, jsou často přikládány komplikacím při kojení, například zánětu prsu. Tady je velmi důležitá role gynekologa, ke kterému ženy chodí do poradny nebo jsou sledované, když berou antikoncepci a na pravidelných preventivních kontrolách. V případě jakéhokoli podezření by měla žena zajít za svým gynekologem a problém prodiskutovat,“ vysvětluje MUDr. Pavlišta.

Nádor neznamená automaticky ztrátu prsu

Když už se nádor objeví, musí se neprodleně začít s léčbou. V případě pacientek mladších a těch s pokročilým nálezem následuje chemoterapie. Dobrou zprávou pro nemocné je, že nádor v prsu automaticky neznamená ztrátu prsu. Onkologové adaptovali techniky plastických chirurgů. Nádor vyjmou s lemem zdravé tkáně a v případě, že je odebrán větší kus tkáně, pomocí jiné tkáně pacientky ránu zacelí, aby vypadal výsledek co nejpřirozeněji.

„Pokaždé je potřeba zvážit velikost nádoru, jeho umístění v prsu a poměr velikosti nádoru a velikosti prsu. U 70 % zákroků je prs zachován, odstraní se pouze nádor s lemem zdravé tkáně. Ale nejdůležitější je poměr velikosti nádoru a velikosti prsu, protože cílem prs zachovávající operace je, aby byl esteticky přijatelný,“ popisuje MUDr. Pavlišta.

MUDr. David Pavlišta, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze

Kdo za to může?

Zkušený onkogynekolog David Pavlišta přiznává, že ženy se často ptají, co udělaly špatně, že je postihla rakovina prsu. Pravdou je, že nic. Ani sami lékaři netuší, proč u jedné ženy se nádor objeví a u druhé ne. Nicméně se ví, že zhoubný nádor prsu je závislý na hormonálním pozadí. I proto se nejčastěji vyskytuje u žen po menopauze. V případě mladších žen, je to ještě složitější.

Díky Angelině Jolie, která si nechala preventivně odstranit oba prsy a vaječníky, vstoupily do povědomí veřejnosti genové mutace BRCA 1 a BRCA 2. Žena s mutací BRCA 1 má riziko vzniku karcinomu prsu zhruba 60–65 % a vzniku rakoviny vaječníků 40 %. U druhého typu mutace je to trošku příznivější – 45 % v případě vzniku karcinomu prsu a 15–17 % u rakoviny vaječníků.  Po odstranění rizikových orgánů může v tkáních, které v těle zůstávají, také vzniknout rakovina, ale riziko se velmi sníží – asi na 8–10 %.

Co jsou rizikové faktory?

„Rizikové faktory můžeme rozdělit do dvou oblastí. Do první zařazujeme takové, s nimiž nemůžeme nic udělat – věk (nárůst výskytu po 50. roku věku), pohlaví, genové mutace, rasa (u bělošek je zaznamenáno daleko větší riziko vzniku karcinomu prsu než u afroameričanek), charakter mléčné žlázy. Do druhé oblasti zařadíme faktory, které můžeme ovlivnit. Mezi nejčastěji uváděné patří kojení, těhotenství v mladším věku, fyzická aktivita, dietní opatření (obézní ženy po přechodu mají mnohem vyšší riziko zhoubného nádoru nejenom prsu, ale i dělohy), konzumace alkoholu a další,“ vypočítává MUDr. Pavlišta.

5 tipů, které chrání před rakovinou

Pohyb
Doporučují se cca 2,5–3 hodiny týdně, tedy asi půl hodiny intenzivního pohybu denně. Podstatné je, aby se organismus nabudil na nějakou činnost a tělo se „promazalo“.

Štíhlost
Obezita patří mezi nejčastější rizikové faktory u mnoha nemocí. Zvlášť nebezpečný je tzv. viscerální typ obezity – tuk, který se ukládá kolem vnitřních orgánů, projevuje se tukovým pásem kolem pasu.

Těhotenství v nižším věku
Neodkládejte své těhotenství na dobu po třicítce, ale ani nespěchejte, počkejte aspoň, až vám bude 20.

Kojení
Mléčná žláza dozrává až v období těhotenství a laktace. Do té doby v ní neproběhne konečné vyzrání epitelu. A druhá věc je, že když žena kojí, zablokuje tím menstruační cyklus a během té doby není mléčná žláza vystavena hormonálním podnětům, což má zase projektivní vliv na zhoubný nádor vaječníků. Aby kojení mělo tento efekt, měla by žena kojit alespoň jeden rok.

Neopíjej se
Co se týká bezpečné konzumace vzhledem k vzniku riziku karcinomu prsu, uvádí se, že není zvýšeno u žen, které nepijí žádný alkohol, a těch, co si dají jeden drink. U žen, které pijí víc než dva drinky denně, se riziko zvyšuje. Drinkem se rozumí jedno pivo, 2 dl vína nebo 1 alkoholický koktejl.

POMÁHEJ S NÁMI!

Všeobecná fakultní nemocnice, která patří mezi nejstarší univerzitní nemocnice ve střední Evropě, oslaví v příštím roce 225 let od svého založení. Již od svého začátku, byla pro svoji jedinečnost místem výuky budoucích lékařů i sester a centrem péče o komplikované pacienty z celé České republiky. Právě tady se ročně narodí přes 4700 dětí, ale také tady pomáhají ženám s tímto nebezpečným onemocněním. A to jak kvalitní péčí, tak také úžasným personálem a vstřícným přístupem.

Aby byla péče ještě kvalitnější potřebuje nemocnice zakoupit přenosný ultrazvukový přístroj, který významně zlepší výsledky operací prsu. Ultrazvukový přístroj umožňuje přesné zaměření nádoru v prsu před operací a napomáhá tak k naplánování přesného operačního přístupu. Dále jeho použití v časném pooperačním období zlepší kontrolu operační rány a zajistí bezpečnou navigaci při punkcích pooperačních výpotků a v běžné ambulantní praxi.

Pojď se spolu s námi připojit k této sbírce a přispěj na účet nadačního konta Vita et Futura: 107-8141730257/0100, Komerční Banka Praha 2.

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, MUDr. Pavlišta

3.8.2015 10:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist