Antikoncepce, co funguje: Místo kondomu použij matematiku

Snažíš se o miminko, nebo se naopak chceš otěhotnění vyhnout, aniž bys užívala zbytečně antikoncepci? Vyzkoušej metodu plodných a neplodných dnů. Existuje jich několik a my tě do nich právě teď zasvětíme.

Když se snaží otěhotnět hrdinka romantické komedie, změří si bazální teplotu a pak se vrhne na partnera s tím, že teď to určitě vyjde a že musí hned teď okamžitě. Zoufalý partner většinou pak při sexu selže a zápletka je na světě. Ale jak to celé vlastně funguje ve skutečnosti?

Teploměr místo kondomu

Začneme troškou biologie: Uprostřed menstruačního cyklu se z vaječníku uvolní vajíčko, v tu dobu vznikne na vaječníku tzv. žluté tělísko, které uvolňuje hormon progesteron, který má za úkol připravit děložní sliznici na přijetí oplodněného vajíčka a zvýší teplotu těla o 0,2–0,4 °C. Takto zvýšenou teplotu pak máš až do příští menstruace.

A podle teploty si můžeš určit, zda právě prožíváš plodné období. Když se teplota zvýší, znamená to, že právě proběhla ovulace. U více než 80% žen teplota stoupne ze dne na den, u ostatních se zvyšuje postupně v průběhu dvou až tří dnů. Pro správné určení teploty je nutné měřit ji ve stejnou hodinu, ideálně ráno po probuzení, na stejném místě, a to v ústech, v konečníku nebo v pochvě. Naměřenou teplotu si zapisuj do kalendáře.

Jak poznáš neplodné dny?

Ve třech po sobě následujících dnech je tvá bazální teplota vyšší než v šesti dnech předcházejících, znamená to nástup neplodného období až do začátku příští menstruace. Pro jistotu se vyplatí sledovat i charakter hlenu vylučovaného z děložního hrdla. Ve dnech bezprostředně po menstruaci je hlen hustý, tvoří se v menším množství, často jej mezi stydkými pysky nemůžeme nalézt. Tomuto období se taky někdy říká „suché dny“.

Když se blíží ovulace, stává se hlen řidším, vodnatým, vysoce kluzkým a tažným. Uvolňuje se z děložního hrdla ve větším množství, takže je dobře hmatný mezi stydkými pysky, ulpívá na toaletním papíru a je ho možno vytahovat mezi prsty až na vzdálenost několika centimetrů. Vzhledem se tento hlen podobá syrovému vaječnému bílku. Někdy je uprostřed cyklu ještě mírně narůžovělý, což je dáno mikroskopickým krvácením, které někdy ovulaci provází.

Tyto změny hlenu jsou nejvíce patrné právě tři dny před ovulací a dva dny po ní a představují tak nejplodnější období v celém menstruačním cyklu. Potom se vlivem hormonu žlutého tělíska charakter hlenu zase změní a nastupují opět suché dny.

Tip: Každodenní pozorování si zaznamenávej do menstruačního kalendáře písmeny H = hlen a S = sucho nebo různými barvami. Změny hlenu, mají však často individuální charakter, kterému se naučíš porozumět nejlépe sama.

Patříš-li k ženám, které mají kratší menstruační cyklus (25 dní a méně), patrně počáteční suché dny nezaznamenáš. První fáze cyklu je tak zkrácena a ovulace se dostavuje dříve. V takovém případě se doporučuje nechráněný styk až v druhé polovině cyklu, tedy až čtvrtý den po výskytu ovulačního vrcholu. Některé ženy poznají ovulaci podle jisté bolesti v podbřišku, u některých se může objevit slabý náznak krvácení (viz růžové zbarvení ovulačního hlenu).

Seznam se s děložním čípkem

Pro jistotu je vhodné doplnit teplotní a hlenovou metodu ještě vyhmatáním děložního čípku. Je pravda, že ženy se ostýchají sahat si hluboko do pochvy, na druhou stranu je to vhodná příležitost, jak se lépe seznámit s vlastním tělem. Proč se ostýchat sama před sebou?

Bezprostředně po menstruaci je děložní čípek tuhý asi jako nosní chrupavka, čtyři až pět dní po ovulaci čípek měkne, místo charakteru nosní chrupavky má pohmatový charakter dolního rtu. V období ovulace je čípek také obtížněji dosažitelný.

Počítání podle kalendáře

Tato metoda spolehlivě funguje pouze u žen, které mají naprosto pravidelný menstruační cyklus. V tomto případě vycházíme z toho, že ovulace nastává 12–16 dní před prvním dnem následující menstruace. Abychom tě ušetřili nudných matematických výpočtů, doporučujeme ti použít ovulační kalkukačku na Babyweb.cz.

Foto: Thinkstockphotos.com

12.5.2015 6:00| autor: Jana Truksová

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist