Letní hříchy při dietě a jak na ně

Dlouho očekávané léto je v plném proudu. Pro některé přichází doba radostného odhazování přebytečných svršků, jiní z teplého počasí, které nutí odhalit téměř vše, až tak nadšení nejsou. Většinou to souvisí s tím, jak jsme se svému zevnějšku věnovali v předchozích ročních obdobích.

Pokud jste si v zimě občas vzpomněla, že ten těžký kabát budete muset za několik měsíců odložit a na jaře jste na to myslela už pravidelně, pravděpodobně patříte do první skupiny. Možná jste ale zpanikařila na konci května či počátkem června a ještě nyní se nacházíte v dietním režimu. Nebo to zrovna vůbec řešit nemusíte, ale přeci jenom byste si nerada v létě přivodila nějaké to kilo navíc. Ať už je to jakkoli, letním stravovacím hříchům se úplně nevyhne asi nikdo z nás. Nicméně je jde alespoň minimalizovat, aby jejich následky nepřetrvaly až do dalšího léta.

Grilování
Vůně z grilu linoucí se na kilometry daleko k létu prostě patří. A co naplat, taková dobře propečená krkovička je pro milovníky masa prostě to nejlepší. Bohužel se řadí také k nejtučnějším dobrotám na grilu. Zkuste proto tentokrát jen ochutnat a zbytek večera se věnovat pouze kuřecímu masu či rybám, které lze tímto způsobem také chutně upravit. A pokud zvolíte grilovanou zeleninu, máte zcela vyhráno. Můžete také vypustit sacharidové přílohy (pečené brambory, chléb apod.) a přikusovat zeleninu čerstvou, nejlépe v podobě salátu bez zbytečně kalorické zálivky. A pozor také na některé sýry, například rozpečený camembert není rozhodně dietní záležitost!

Rychlé občerstvení
Je na každém rohu. Nevyhnou se mu návštěvníci letních festivalů či koupališť ani vodáci. Rychlé občerstvení neboli fast food.  I tady se dá však zvolit menší zlo. Ignorujte proto langoše, hranolky či pizzu, ze které kape olej ostošest. Zvolte raději vařenou kukuřici, kuřecí kebab bez dressingu, a pokud není zbytí, i párek v rohlíku napáchá méně škod než grilovaná klobása. Vybírejte také podle obsahu a způsobu přípravy pochutin u konkrétního stánku. Na první pohled se nabízená směs s bramborami může jevit neškodně, ovšem když zjistíte, že je v ní celkem hodně koleček klobásy a kostiček slaniny, je po dietě.

[[related]]

Zmrzlina
Tak tady je rada jednoduchá. Smetanové obří zmrzliny prostě ne. Zaměřte se na lehčí ovocné dřeně či tzv. vodové nanuky, kde si navíc můžete přečíst jejich složení (zejména obsah cukru). V případě kopečkové pochoutky si nedávejte obvyklé tři, ale jen jeden a pomalu si ho vychutnejte. Nejde přeci o množství, ale o uspokojení chuťových buněk a věřte, že i malé množství kvalitní zmrzliny to zvládne.

Alkohol
Alkoholické nápoje ‒ to je kapitola sama pro sebe. Na koktejly (i ty bez alkoholu) zapomeňte rovnou, tvrdému alkoholu bychom se měli (nejen) z důvodu vysoké kalorické hodnoty také vyhýbat. Zbývá pivo a víno, ale i tady se dá trochu zapřemýšlet. Je pravda, že máloco dokáže v parném létě osvěžit tak jako lahodný chmelový mok. Zkuste tedy omezit jeho dávky. Místo půllitru si dejte třetinku, samozřejmě s vědomím toho, že jich nesmíte vypít dvakrát tolik. Víno volte raději bílé a nejlépe v podobě střiku, doplníte tak i potřebný pitný režim a můžete si zvolit jeho sílu (poměr vína a vody), a opět si hlídejte počet skleniček.

Pozdní večeře
V prázdninovém režimu se často dostáváme do postele později. A proto se také posouvá čas posledního jídla. Není to zase až taková katastrofa, dodržujte pouze pravidlo, abyste usínala až dvě hodiny po posledním soustu. V opačném případě se vše zkonzumované nemilosrdně uloží do tukových zásob.

Rychlá náprava
V případě, že se vám jeden den nepodaří dietní či alespoň zdravý režim udržet, nezoufejte, nic není ztraceno. To prostě k létu také patří. Důležité je nyní rychle zareagovat, a to tím způsobem, že druhý den si naordinujete jako odlehčovací a budete opravdu vzorná. Z jednoho porušení totiž hned pět kilo nenaberete. Ovšem hříchy v delším časovém horizontu se již projeví. Myslete na to, než se zakousnete do opečené klobásy, pokud jste den předtím zkonzumovala dvě zmrzliny a vypila tři koktejly.

16.8.2012 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist