Jste to, co jíte : Nový trend – obézní děti

To, že se každý čtvrtek setkáváme na televizních obrazovkách s milovníky jídla, kteří svou vášeň přehnali a projedli se k pořádné nadváze, jsme si už zvykli. Ovšem setkání s obézními dětmi, to tu dlouho nebylo. V posledním dílu pořadu o zdravém životním stylu: Jste to, co jíte, jsme měli možnost pozorovat snahu o zhubnutí teprve třináctiletého Dominika.

Dominik je vášnivý fotbalista a ve svých třinácti letech měří 163 cm a váží 61 kg. Ze své váhy má pořádný komplex, trápí se a chce zhubnout, ale s dosavadním jídelníčkem, který je plný tuku a cukru neměl zatím šanci. I maminka přiznala, že díky nedostatku času odbude občas kluky pacholíkem a sušenkou. Což v dnešní uspěchané době dělá docela jistě valná většina maminek. Když k tomu připočteme ještě vysedávání u počítače, není divu, že nám rostou malí tlouštíci.

Zatímco dříve jsme se s nechápavým vrtěním hlavy dívali na západ, především pak za oceán na to, jak se děti cpou celé dny hamburgery, hranolky a dobrotami z fast foodů, zapíjejí je litry limonád a přímo před očima tloustnou, dnes už překvapeně zjišťujeme, že řešíme stejný problém. Ve svém okolí mám malého chlapečka, který ač je mu teprve pět let a navštěvuje mateřskou školku, zapadne úplně bez problémů mezi děti o pět let starší. Je obrovský, nepohyblivý a vzhledem ke svému věku a rozdílné postavě i hodně plachý. Často se tak stává terčem posměchu i škodolibých vtípků druhých dětí a to je teprve ve školce…

Na druhou stranu mě však také překvapuje, jak často na ulici potkávám mladé dívky v kraťoučkých tričkách odvážně odhalující pořádně tučný pupík a k tomu těsné džínsy, které netuším, jak na sebe majitelka vůbec narvala a co je na tom nejšílenější, že je to slečnám úplně jedno. Své kypré tvary se ani nesnaží maskovat! To já bych asi minisukně a přiléhavá trika ze šatníku nemilosrdně vyházela oknem.

Dominik naštěstí patří mezi ty, kteří se svou váhou a především pak životním stylem chtějí něco udělat a to i navzdory tomu, že maminka stravovacímu plánu moc nevěřila a pro jistotu upravovala porce, aby nebyly moc velké. Hubnutí na jaké jsme zvyklí, se tentokrát nekonalo. Dominik nezhubnul, ba naopak necelé dva kilogramy přibral, což oba výživoví poradci ocenili, protože zároveň vyrostl. Ale co je na tom asi úplně nejdůležitější, je to, že se naučil zdravě stravovat.

Pořad byl docela jistě pro rodiče obézních dětí přínosem, i já jako mamina jsem ocenila některé z rad, především proto, že sama doma mám malého fotbalistu, ne všichni jsou však stejného názoru. Možná patříte mezi ty, kteří si myslí, že děti do takových pořadů jednoduše nepatří. Ale, jak se potom poprat s jejich nadváhou?

10.6.2011 12:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist