Dieta sem, dieta tam

Každou chvíli se někde objeví zaručená zpráva o zázračné dietě, která vás zbaví přebytečných kil a STOPROCENTNĚ funguje. Občas se sice zadaří, ale prakticky všechny, a to včetně těch, kterým lidé nejvíce věří, mají jen velmi krátkodobou účinnost.

Kila se objeví stejně rychle jako zmizela. A vlivem jo-jo efektu, který je téměř pravidlem u zarytých krotitelek kilogramů, jich obvykle bývá ještě o pár navíc. Protože cokoliv držíte, musíte jednou pustit…

Zónová dieta dbá na pravidelnost v jídle

Velké nadšení před časem vyvolala takzvaná Zónová dieta. Hodně lidí po ní zhublo, ale vyžadovala cílevědomé a ukázněné jedince, kteří mají čas a chuť počítat kilojouly, protože při vysazení diety a návratu k běžnému typu stravování (tj. většinou nevyváženému), se kila opět usadila na svá obvyklá i zcela nová místa.

Zónová dieta je založená na příjmu potravy s vyváženým poměrem sacharidů, bílkovin a tuků. Denně se konzumuje 40 procent sacharidů, 30 procent tuků a 30 procent bílkovin, přičemž žádné z jídel nesmí přesáhnout 2000 kilojoulů. Maximální časové rozpětí mezi jídly jsou 4 hodiny. Stravování vypadá docela sympaticky – jí se například drůbeží maso, mořské plody, ryby, celozrnné pečivo nebo zelenina. Při této dietě se nezakazuje najíst se i těsně před spaním. O čokoládě se v ní však nehovoří 🙂

Cambridgeská dieta bez ovoce a zeleniny

Spousta lidí ztratila řádku kilogramů při takzvané Cambridgeské dietě. Její systém spočívá v konzumaci instantních potravin jako jsou různé koktejly, polévky nebo tyčinky. Každý den tři výrobky podle své chuti. Denní kalorický příjem se tak pohybuje kolem 2000 kj.

Podle doporučení odborníků je to však málo, protože organismus hubnoucích lidí potřebuje minimální příjem kolem 5000 kJ. Jo-jo efekt je tak nevyhnutelný, jelikož dieta se nezaměřuje na zlepšení stravovacích návyků. Je vhodná pro extrémně obézní ženy, avšak kvůli absenci ovoce a zeleniny se nedá říct, že by byla zdravá. „Oblíbili“ si ji zejména Američané.

Atkinsonova dieta preferuje tuky a bílkoviny

Na Atkinsonovu dietu se většina Čechů dívá podezíravě. I když své příznivce si také našla. Nesmí se při ní totiž hladovět. Základní zásady hlásají jíst přiměřené porce, což je občas těžko odhadnutelné. Atkinsonova dieta je na kordy se sacharidy, proto její příznivci zapomenou na rýži, pečivo z bílé mouky, brambory a především cukr. Nepovolují se dokonce ani banány, melouny nebo sladká zelenina. Kupodivu je dieta vstřícná k čokoládě (bez cukru), oleji a mléčným výrobkům, také doporučuje maso, mléko a vejce.

Obézní Američané jsou Atkinsonovou dietou nadšeni, neboť ručička váhy po čase skutečně míří dolů. Svaly se totiž mění v tuk, který méně váží, ale také spálí méně energie. Jo-jo efekt je téměř stoprocentní. Nízká konzumace zeleniny a mnoho tučného masa zdraví příliš nepodpoří.

Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin je založena na tvrzení, že pro každou krevní skupinu existují ty správné potraviny a naopak také ty, které tělu škodí a způsobují obezitu.

Nositelé skupiny 0 mají podle tohoto schématu stravování konzumovat ryby, dýňová semínka, fazole, rýži, bílé maso, ovoce a zeleninu. Tabu jsou pro ně obilniny, brambory, mléčné výrobky, losos, husa, ořechy s výjimkou vlašských nebo mák.

Lidé, kteří mají krevní skupinu typu A, mohou s klidem jíst obilniny, rostlinnou stravu, sladkovodní ryby, semínka, luštěniny, rýži, kávu a také červené víno. Zapomenout mohou na mléčné výrobky, maso, uzeniny, tuky a plody moře.

Nositelé „béčka“ mohou baštit mléčné výrobky, vejce, ryby, rýži a zeleninu, avšak žádné obilniny, vepřové maso, drůbež, čočku a mořské plody.

Kombinace krve AB vyžaduje obilniny a rostlinnou stravu, mléčné výrobky, vejce, králičí a jehněčí maso, ovoce, zeleninu, ryby a ořechy. Zato žádné hovězí, vepřové, máslo, kukuřici a plísňové sýry.

Máte v tom zmatek a nevěříte, že to funguje? Nejste sami 🙂 Studie účinnosti skutečně neexistují. Ale můžete to vyzkoušet…

15.4.2008 12:00| autor: Katka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist