Děti – mají si kde hrát?

V roce 2008 se narodilo rekordních 119 914 dětí a každým rokem se jich rodí víc. Je však Česká republika na tento pozitivní vývoj vůbec připravena?

Už nás zaskočil nedostatek školek, ale co ostatní místa, která rodičedětmi běžně navštěvují? Jsou na malé děti připraveny úřady, nákupní centra, restaurace, kavárny nebo hotely a penziony? Máme dost míst, kde si děti mohou hrát? A jak se maminky o nich dozvědí?

V  lednu zaplnilo média téma kojení maminek na veřejnosti. Názor byl tehdy jednoznačný – ženy považují kojení na veřejnosti za naprosto přirozené a nemají s tím problém. Konečně, kdyby se musely každé kojení schovávat doma, tak s miminkem ani nemohou vyjít ven. Problém však vidí maminky nejen v nedostatku vhodných místo pro kojení, ale i v tom, že většinou nejsou nijak označena.
Možná ještě hůř jsou na tom rodiče batolat, kterých je v České republice zhruba 450 tisíc, kteří mnohdy marně hledají vhodná místa, kde by se s dětmi mohli najíst nebo je přebalit.

Opět se střetáváme s názorem: Kam s ním? Na spoustě míst však už pochopili, že servis pro děti může přilákat nové zákazníky. Díky tomu stoupá počet restaurací, které jsou aspoň částečně nekuřácké, jsou vybavené dětskými koutky, přebalovacími pulty, jídelníčkem pro děti a dalšími aktivitami vhodnými pro ty nejmenší návštěvníky.

Začínají se snažit nákupní centra, hotely i některé obchody a úřady. Vždyť někdy stačí, když nám v restauraci, obchodě nebo v čekárně nabídnou omalovánky a pastelky. Děti se zabaví a maminky nemají pocit, že zde nejsou vítány.

Taková místa však objeví náhodou nebo na doporučení od kamarádek. V České republice zatím neexistuje žádný systém jednotné evidence a označování míst „přátelských“ k dětem a rodičům, použijeme-li doslovný překlad z obvyklého označení v zahraničí.
Před několika lety se pokusili takový seznam vytvořit Gender Studies, o.p.s., ale pro nedostatek peněz se omezili jen na Prahu a projekt se vytratil do prázdna. Občas se objeví pouze podobná aktivita na internetu, kde si rodiče v  diskusních fórech vyměňují tipy na podobná zařízení.
České matky jsou však stále sebevědomější a aktivnější. To mimo jiné souvisí i s jejich zvyšujícím se věkem.
Z Projekce obyvatelstva České republiky 2009 publikované Českých statistickým úřadem minulý týden jasně vyplývá, že průměrný věk matek při porodu se z nynějších 29,3 let v budoucnu zvýší až na 31 let. Podle stejného zdroje zároveň poroste počet dětí na jednu matku.
Co z toho vyplývá? Že i nadále poroste věk žen – matek a spolu s tím i jejich sebevědomí a aktivita.
Jsme však na tento vývoj připraveni? Na úřadech, v restauracích, v obchodech, ale i tam, kde bychom chtěli se svými dětmi strávit příjemný a užitečný čas?
5.6.2009 12:00| autor: Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist