Co udělá jediná plechovka coly s tvým tělem? Budeš se divit!

Máš vysoký tlak, cítíš se unavená, oslabená, nedaří se ti hubnout? Možná za to může tvá láska ke cole a jí podobným nápojům. Víš, co se děje ve tvém těle bezprostředně po tom, co ji vypiješ? My ano!

Britský lékárník Niraj Naik dlouho přicházel do styku s pacienty, kteří si stěžovali na vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu, cukrovku či srdeční choroby. Brzy přišel na to, že spousta z nich denně konzumuje až tři plechovky sladkých perlivých nápojů.

Ve většině případů mělo jejich nahrazení vodou či citrónovou šťávou velmi zásadní vliv na zlepšení jejich zdravotního stavu. Už jen to množství cukru – v plechovce limonády je ho až deset lžiček! Jak přesně působí takový nápoj v našem těle? Naik to popsal ve svém blogu takhle:

Prvních 10 minut: Do těla putuje 10 lžic cukru – což je 100 % doporučené denní dávky. Nezvracíš jen díky kyselině fosforečné, která potlačuje sladkou chuť.

20 minut: Hladina cukru strmě stoupá, inzulín, hormon, který má tělu pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi, exploduje. Játra reagují na nadmíru cukru tím, že jej mění v tuk.

40 minut: Teprve teď tělo plně absorbuje kofein. Oční panenky se rozšiřují, stále stoupá hladina cukru, protože ji játra pouští do oběhového systému. Adenosinové receptory v mozku jsou nyní zablokovány, aby se předešlo mátožnosti.

45 minut: Tělo zvyšuje produkci hormonu dopaminu, který v mozku stimuluje centra pohody. Mimochodem, přesně tak s tělem zacloumá například heroin.

Více než hodina: Kyselina fosforečná váže vápník, magnézium a zinek ve střevech. Tělo začne vyměšovat vápník. Následkem dávky kofeinu se ti chce na záchod. A z těla putují pryč vápník, magnézium, zinek stejně jako sodík a voda. Tělo pociťuje nedostatek cukru, jsi podrážděná, pomalá. Často chodíš na záchod.

Ovšem nejen tohle si způsobuješ pitím colových nápojů. Je tu i další hrozba:

Sladké nápoje a zuby – velmi špatné spojení

Cukr společně s kyselinou může způsobit zubní kaz. Tmavé šumivé nápoje navíc mohou na zubech zanechat ošklivé skvrny. Doba, za kterou nápoj vypiješ, může v pohodě stačit na vznik zubního kazu. Když už musíš bublinkové nápoje, pij je raději brčkem. Bakterii trvá pouhých 30 sekund na to, aby se zabydlela v puse a vytvořila kyselé prostředí. Pro zneutralizování se vyplatí žvýkat žvýkačku bez cukru.

Tady máš úžasný příklad, co dokáže cola s tvými zuby. Testovalo se na vejci, co bylo rok namočené v cole:

Fajn, víme, že nám cola nedělá asi úplně nejlíp, pokud ji do sebe budeme lít na litry, ale ať si kdo chce, co chce říká, cola je prostě fajn. Vychlazená, jako součást drinku nebo jen s ledem je pro letní party jako stvořená.

Věděla jsi, že…

  • Coca-cola byla uvedena na trh v roce 1886 a vynalezl ji lékárník John Stith Pemberton v Atlantě?
  • vynálezce Pemberton se zranil v občanské válce a byl odkázán na morfium, hledal přijatelnější opiát a tak vznikla coca wine – předchůdkyně coly?
  • do roku 1929 obsahovala kokain (výtažky koky) a také víno?
  • Coca-cola se dříve prodávala jako zdravý nápoj posilující fyzické a duševní funkce a vhodný na bolest hlavy, a dokonce jako lék proti impotenci?
  • Cola se v Indii užívá místo pesticidů na hubení hmyzu, je prý levnější a účinnější?
  • nejvíce coly vypijí Mexičané, dokonce víc než Američani, Francouzi a Britové dohromady?

Účinky Coca-coly coby čistícího prostředku jsou vcelku známé, tady máš důkaz, že fakt funguje:

Mrkni taky do galerky, jak sladké měla Coca-Cola reklamy. A jak jsi na tom ty a cola? Nedáš na ni dopustit nebo ti nechutná? Napiš nám do diskuze!

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, Pinterest.com

19.8.2015 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist