Co jíst na horách, abyste nepřibrala ani gram!

Taky vždycky, když jedete na zimní dovolenou, máte pocit, že můžete jíst cokoli, protože máte extrémní výdej energie, a přitom se domů vrátíte o 3 kila těžší? Tak čtěte dál.

Ačkoli týdenní dovolená v lyžařském středisku zní jako ideální program pro posílení zdraví a kondice, v praxi to tak úplně nebývá. Jde o to, s kým tam jedete (jen s partnerem, s celou rodinou, sama s dětmi, s partou kamarádů…) a jaké aktivity máte v plánu. Ono nejde jen o lyžování a jiné zimní sporty, ale také o bary a večírky – nebo naopak – o zajištění „potravy pro mláďata“. A pokud se celý den stravujete na sjezdovce, máte poměrně úzký výběr, o tom, že obvykle se nejedná zrovna o dietní porkmy, ani nemluvě. Taaakže, to máme k snídani párečky a vajíčka a bagetku a nějakou buchtu, a pak na sjezdovce svařák a horká čokoláda, a lasagne k obědu, tiramisu a kafíčko, a večeře je až v devět a má 5 chodů, jak je třeba v Itálii dobrým zvykem… Jak tohle přežít bez ujmy? Ptaly jsme se předního odborníka na výživu, garanta programu ABC Dieta, pana Dr. Petra Fořta, PhD.

Jakým jídelníčkem si zaručíme dostatek energie na celý den pohybu?
Vydatným, mé milé, vydatným. Rozhodně však nedoporučuji spojit pobyt na horách s testováním potravin a pokrmů zcela neznámého druhu. Mohlo by to špatně skončit – víte, co myslím, že? Pro vás ženy asi bude už první neobvyklou činností snídaně. Na horách je vydatná snídaně doslova povinná! A udělejte i další neobvyklou věc – dopřejete si přesnídávku a odpolední svačinu. Asi to bude „v terénu“… ne, určitě vás nezabije, když si dáte odpoledne kafíčko a zákusek, třeba presso bez mléka a jablkový závin (bez šlehačky prosím, ale zato s hořkou čokoládou). Jen dejte pozor na cukr! Jak ho nahradit, si přečtěte v článku Zákeřný cukr.

Co je ideální snídaně, když nás čeká celý den lyžování
Inu, nemyslím, že by některou z vás čekalo skutečně „celodenní lyžování“ – a když, tak snad jen první den. Nechci se vás dotknout, ale málokterá žena je natolik trénovaná, aby mohla bez rizika akutního přetížení (kterému vydatným jídlem určitě nezabrání) celých 7 dní „celý den“ lyžovat. To totiž nedokáží ani profesionální sportovci.

Ideální snídaně je vždy stejná – proto je ideální. V případě mnoha z vás žen je – z vašeho pohledu ideální – sladké pečivo, čaj, káva s mlékem, běžné pečivo s máslem, nějaký ten sýr, možná také jogurt. Co by bylo optimální je věc druhá. Především nic, na co nejste zvyklé, nebo co jste snad nikdy nejedly – třeba ohřívané uzeniny. Ty jsou jistě vítaným pokrmem pro přítomné muže. Jako naprostý realista vím, co je v sortimentu snídaní v hotelech a lepších penzionech – takže vám stejně nezbude nic jiného, než si dát to, co je popsáno výše. Nicméně v tomto konkrétním případě doporučím sortiment rozšířit o trochu míchaných vajíček. Abychom to shrnuli – prostě a jednoduše se „napucněte“, ale tak, aby vám nebylo špatně, když uděláte nějaký ten náročnější pohyb…

Když nemají tmavé pečivo, je lepší nedat si ke snídani žádné nebo aspoň to bílé?
Každý slušný hotel a lepší sorty penzionů mají „tmavé“ pečivo. Tmavé totiž znamená s vyšší podílem žitné mouky nebo barvené karamelem. Ale jen málokde dostanete celozrnné pečivo. Nicméně, výjimky se najdou. V Rakousku jsou ty výjimky kupodivu častější než v Itálii či Francii, v Čechách asi máte smůlu. Nikoliv, není vhodné – v tomto specifickém případě – snídat bez chleba nebo pečiva. I když znám lidi, kteří si dají talíř šunky se sýrem a potom jogurt se sypaným müsli. Nicméně pokud byste si daly vydatnou porci ovesné kaše s máslem, sypanou čokoládou, možná by vám to stačilo i na celé dopoledne. Pánům zcela určitě bude stačit několik těch párečků, míchaná vajíčka a pečivo. Ne, to nepíšu ironicky. Tak to prostě je. Týden se to vydržet dá, dokonce aniž by z toho člověk měl nějaké vážné problémy.

Dá se svařák považovat za svačinu?
Pokud tuto otázku položíte notorikovi, bude „vřele“ souhlasit. Jistěže pro „normální lidi“ není svařené víno svačinou, stejně jako pivo pro muže. Nicméně co se týče obsahu energie, daly by se oba druhy nápojů za svačinu považovat.

Který z alkoholických drinků je nejmenší zlo?
Tato otázka už je z těch, které svědčí o tom, že se jaksi počítá s tím, že na horách se to bez denní konzumace alkoholu asi neobejde. Nevím co s ní, protože mnoho ortodoxních kolegů by na takovou otázku odmítlo odpovědět. Jistě chápete proč. Takže – je to jasné – alkohol je návyková látka. Ale to je asi tak totéž jako otázka „je v pekle lepší vařit se v oleji, nebo smažit na grilu?“ Nejmenším zlem je nápoj, po kterém neskončíte na záchytce! Já bych spíše řekl, že nejhorším zlem je sladký alkohol. Zelená, raketa, sladké aperitivy, sladké longdrinky, sladké šampaňské – to jsou nápoje, které mne napadají, když pomyslím na to, po čem je většině lidí druhý den tak hrozně zle. Z mého pohledu je nejmenší zlo vinný střik, pro muže nějaké to pivko.

Co je k obědu lepší – lasagne nebo řízek s bramborem?
Protože otázka patří do kategorie „které ze dvou zel je zlejší“, musím zdůraznit, že lepší volbou je ten řízek! Ano, čtete dobře. Vysvětlení je náročné především pro Garfieldy a většinu českých žen a pro všechny Italy. Prostě a jednoduše – lasagne jsou daleko „kaloričtější“ a mnohem hůře stravitelné. Nedoporučuji těm, kdo mají slabší žlučník.

Co si dát ze standardního českého bufetového výběru k obědu? (klobása s chlebem, smažák, sekaná v housce, langos, guláš, hot dog…)
Ano, tato nabídka je zcela standardní, protože tak to mají čeští strávníci rádi! Pokud by to nejedli, asi by to provozovatelé oněch lidových stravoven nenabízeli, že? Pokud bych já byl už pár dní (a nejenom na horách) bez jídla, a neměl bych jinou volbu, dal bych si guláš s chlebem. To ostatní je opravdu, ale opravdu, mé milé, sázka do loterie. Myslím, že lepší volbou je mít trochu hlad (ale pečivo a chléb je vždycky, že).

Co se hodí k večeři a v kolik hodin jíst nejpozději?
Mimořádná aktivita po celý týden vyžaduje „mimořádná opatření“ – a mezi ně patří dokonce i tzv. druhá večeře! Jejím cílem je obnovit síly, nikoliv přibrat! Takže – při zimním sportovním pobytu na horách můžete jíst i později než v oněch 18 hodin! Určitě by to neměl být „syrový“ zeleninový salát, ale zelenina dušená nebo ještě lépe pečená, smíchaná například s pečenými krůtími prsíčky, grilovaným pštrosím masem či pečenou mořskou rybou – pro ty, kdo je nemohou, se hodí pstruh. Ano, ideální kombinací je směs tepelně zpracované zeleniny s libovým masem. Pro ty z vás, které maso nejí, se hodí zelenina zapečená se sýrem. A co takhle nezapražená zeleninová polévka s česnekem, olivovým olejem a opečenými krutony? Tak, aby v ní stála lžíce, samozřejmě. Brambory, rýže nebo těstoviny se v této polévce určitě budou hodit. Vhodné je se vždy podívat na Glykemický index, o kterém si můžete přečíst v článku Glykemický index, dejte si na něj pozor!

21.1.2010 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist