Bosé nohy v trávě. Vyzkoušeli jsme bosování, jdeš do toho s námi?

O tom, že efekt chození naboso je nejen příjemný, ale i tělu a dušičce prospěšný, jsi jistě slyšela. Ale věděla jsi, že dnes existuje již doslova kult příznivců bosých nohou? A že pojem barefoot a bosování se pomalu ale jistě dostává do povědomí i u nás?

bose-nohy-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Bosé nohy aneb Malý návrat do minulosti

Tohle není vůbec žádná novinka. Za starých časů lidé chodili převážně bosí. Bylo to normální, bylo to běžné, bylo to zdravé a také to byla nutnost. Lidé totiž mnohdy na boty neměli dostatek financí. Výsadu nosit boty tak měli především boháči a vrchnost. Dnes je bot dostatek a my se zase vracíme k bosým nohám.

Chůze naboso je volba, styl a také možnost, jak s minimem úsilí pomoci sobě a hlavně svému tělu. Mimochodem, všimla sis, že jak je to jen trochu možné, děti automaticky boty zouvají a běhají bosky? Přirozeně totiž ví, že jim to dělá dobře. A potvrzují to i odborníci.

Efekt na zdraví i psychiku

V současnosti i odborníci došli a docházejí k tomu, že bosé nohy (nejen v trávě) mají jak svůj půvab a romantiku, tak i velký přínos pro lidský organismus. A někde šli ještě dál a udělali z toho lázeňskou proceduru a doporučují pacientům v lázních chodit bosky v trávě nebo po oblázcích.

A co ti pravidelné chození bosky přinese dobrého?

Budeš lépe spát, zharmonizuje ti tep, žlázy s vnitřní sekrecí a pohladí tvé nervíky – odbourá stres, negaci a celkově posílí imunitu. Bosonohá chůze je také příjemná antioxidační procedura pro tělo, která zdatně ničí záněty v těle. A v neposlední řadě si také namasíruješ body, které tě zbaví bolesti i té dlouhodobé, co tě trápila. Vzpomeň si na akupresuru a masírování plosek nohou a bodů na nich. Bosou chůzí tohle vše jednoduše a lehce praktikuješ. Stačí jen zout botky a vykročit.

V partě se to lépe táhne

Mnozí našinci to již dávno ví, a proto existují skupiny lidí propagující a preferující chůzi naboso. Říká ti něco pojem bosování? Tak se nazývá nový trend přirozené chůze – naboso. Lidé zakládají komunity a skupiny, plánují v nich společné výlety a akce v přírodě samozřejmě, že naboso. Dnes u nás v Česku existuje i bosá turistika a v jejím rámci vnikly i tzv. stezky bosou nohou, kde si můžeš chůzi naboso užít na různorodém povrchu. My jsme vyzkoušeli třeba kamínky, písek, šišky borové i smrkové, jehličí i klacky a všechno bylo moc prima.

A někteří šli ještě dál a vyladili to coby sportovní disciplínu. Nevěříš? Tak poznej barefooot. To je běh naboso, minimalistický běh a přirozený běh, také se mu říká tracking, či barefoot running. A že je někdy trošku chladněji? Ale to vůbec nevadí. Vyznavači bosých nohou totiž chodí bosky i v zimě.

A Naboso je i celý film. Trailer ve videu:

Co na to říkáš? Šla bys do bosování? Zkusila bys chodit naboso? Nebo to není nic pro tebe? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

2.6.2020 2:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist