Bolest po sexu. Proč tě trápí a jak se jí zbavit?

Milování bylo skvělé, ale chvíli po něm tě bolí snad celý klín, který je navíc neuvěřitelně citlivý? Jak dlouho tohle nepohodlí může trvat a ve kterých případech je nutné vyhledat lékaře?

bolest-pri-sexu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nespokojenost po sexu není neobvyklá. Podle sexuologů a gynekologů si zvláště mladší ženy stěžují na diskomfort, zvlášť ve spojitosti s novým partnerem. Podráždění vaginy a poševního vchodu ale může potkat kohokoli! Pokud však bolest přetrvává déle než 24 hodin, je vhodné kontaktovat svého gynekologa, aby potvrdil či vyloučil kvasinkovou infekci a některé pohlavně přenosné choroby způsobující svědění a pálení. Tyto symptomy se přitom den ode dne zhoršují.

Dobrou zprávou je, že pokud chvíle po sexu není narušena krvácením nebo neobvyklým výtokem (průhledný, bezbarvý, nezapáchající, nesvědivý výtok je normální), můžeš příčinu svých negativních pocitů odhalit a vyřešit. Co stojí za tím, že máš rozkrok v jednom ohni?

Nedostatečná lubrikace během sexu

Ke zvlhčení pochvy dochází u mladých žen asi po třiceti sekundách od počátku účinné sexuální stimulace. Na stěnách pochvy se objevují jednotlivé kapičky, takže se hovoří o „fenoménu pocení“. Množství vaginálních šťáv je přitom individuální, záleží na fázi menstruačního cyklu, případném těhotenství, kojení i psychickém naladění. Stává se, že se žena nechá unést, ignoruje signály svého těla a neuvědomí si, že ještě není na sex připravená. Stává se ti to? Pak jistě víš, jak to může být nepříjemné. „Suchou půdu“ dokonce můžeš mít i tehdy, kdy se mysl chce milovat, ale tělo protestuje.

Proto se vždy před sexem ujisti, že máš po ruce dostatek lubrikačního krému. Pokud už se stalo a tvůj rozkrok trpí, přidej si do koupele ovesné vločky (zklidňují citlivou a podráženou pokožku), nebo si připrav bylinkovou sedací koupel s kontryhelem či řebříčkem.

Krkolomné sexuální polohy

Taky ti přijde, že je tvůj klín tak nějak „namožený“? Není vidu. Při experimentování s různými polohami sis mohla vyzkoušet nějakou akrobatickou pozici, která ti prostě nesedla. Tlak penisu z nepřirozeného úhlu vyvinul neobvyklou sílu na vaginu nebo vulvu, což způsobuje pocit bolesti po sexu. Příště se preventivně vyhni milování zezadu, které je v tomto směru nejnáročnější, a momentálně si od sexu dopřej oddych – minimálně do té doby, než se tvůj klín dá do pořádku.

Alergická reakce

Zarudnutí či vyrážka? Taky nic nového pod sluncem. Některé ženy mají alergickou reakci na produkty související s pohlavním stykem. Řeč je o latexových kondomech, vonných složkách v krémech či ochucených lubrikantech. Jestli máš podezření, že ti nějaký z vyjmenovaných výrobků nedělá dobře, přestaň ho používat a okamžitě po sexu opláchni svůj klín.

Nežádoucí cysty

Podle gynekologa a sexuologa Zlatko Pastora bolest při a po sexu může signalizovat gynekologické onemocnění, nejčastěji záněty pochvy nebo vnitřních pohlavních orgánů, dělohy, vaječníků nebo vejcovodů. Při bouřlivém sexu dokonce může prasknout i cysta na vaječníku. To se zpravidla projevuje bolestí pouze na jedné straně. (Je nepravděpodobné, že by se něco takového přihodilo rovnoměrně na obou stranách.)

Babské rady se v tomto případě přiklánějí k sezení v teplé vaně – do té doby, než tělo vypudí veškerou tekutinu. Poté se obrať na svého lékaře. Stejně jako v případě, kdy jakákoli bolest během či po sexu trvá déle než již zmíněných 24 hodin. Vyloučit tělesnou příčinu je to nejdůležitější, tak s návštěvou ordinace rozhodně neotálej. Koneckonců, i v takové čekárně lékaře se dějí věci! Co bys dělala, kdyby tě žena vedle tebe lekala svým telefonním hovorem? Mrkni na video!

Foto: Shutterstock.com

24.1.2018 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist