3 zásadní chyby při „dietním“ stravování

Při všemožných dietách a tukožroutských programech se často dopouštíme chyb, o nichž se domníváme, že jsou naopak těmi nejsprávnějšími postupy, jak dosáhnout kýžené, sexy štíhlé postavy. Prozradíme vám tři nejčastější prohřešky správné životosprávy.

1. Zaručeně zhubnu, jím totiž jen jablka a mrkev…
Pokud jste si vzali do hlavy, že radikální „osekání“ vašeho jídelníčku (např. jen na pár druhů potravin) vám dopomůže k vysněné postavě, pak jste na omylu. Bohužel k tomuto drastickému způsobu se v záchvatu paniky uchyluje spousta žen, které se nemohou „nacpat“ do těsných kalhot. Ihned po prvotní myšlence – „…musím nutně zhubnout…“, totiž přichází onen hloupý nápad – „…budu jíst jen okurky…“ . Věřte, že tohle skutečně nemá budoucnost. Možná tímto způsobem shodíte 1 nebo 2 kila, ale nebude to tuk, který vás opustí, nýbrž drahocenné svaly, ze kterých tělo při strádání získává energii mnohem rychleji. A kromě toho, že si znechutíte onu potravinu, které jste jako jediné dovolili navštěvovat váš žaludek, navíc tímto způsobem kráčíte vstříc známému jojo efektu.

Vše o jojo efektu čtěte v článku Hubnutí a zdravý životní styl: část druhá

2. Tak já začnu až zítra,…od příštího týdne..nebo až od nového roku…
Tato a všechny podobné varianty související se změnou vašich stravovacích návyků, přeneseny bojovným a odhodlaným tónem nad talířem plným tvarohových buchet nebo čerstvě smažených řízků. Tím, že budete neustále oddalovat okamžik, kdy zcela změníte způsob stravování, potažmo celý životní styl, rozhodně nepomůžete ani svému tělu, natož pak psychice. Nejdůležitější je si uvědomit, že bez oblíbených čokoládových pralinek to skutečně přežijete a nezabije vás ani to, že si odpustíte každovečerní sušenkový rituál. Paralyzujte chuťové buňky a naučte se vymýšlet alternativní způsoby svých oblíbených pochoutek. A to nejdůležitější…začněte s tím hned!
[[related]]
3. Když já mám pořád hlad….
Pokud vám při každém jídle 4 porce takřka nestačí a pokrmy doslova hltáte (jak ústy, tak i očima), pak vezte, že nedostatek, který po spořádání celého selete cítíte, není fyziologického charakteru, nýbrž spíše emocionálního. Zapátrejte v mysli – kdo vám zlomil srdce, co se vám v práci nepovedlo nebo co vás trápí a snažte se to řešit jiným způsobem, nežli přejídáním. Ať chcete nebo ne, když se budete cpát celý večer sušeným ovocem, byť třeba patří do zdravého jídelníčku, můžete po něm přibrat úplně stejně, jako kdybyste snědli tabulku čokolády.

9.9.2011 12:00| autor: Lucie Elen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist