Femina.cz » Magazín » Wellness » Muzikoterapie - léčba hudbou

Muzikoterapie - léčba hudbou

Muzikoterapie - léčba hudbou

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 20. 08. 2009

Jste ve stresu? Pusťte si příjemnou hudbu, uvolněte se… To je jednoduchá rada, na které ve zkratce stojí muzikoterapie.


Umělecká terapie, která využívá nejen hudby, ale také ticha, různých pomalých či rychlých rytmů, specifických tónů, zpěvu a nebrání se ani současnému pohybu či projevení emocí výtvarnou tvorbou či dokonce samotnou hrou či zpěvem nebo i přemýšlením nad textem písní či jejich tvorba. Muzikoterapie zahrnuje léčení poslechem, vyjádřením hudby, pohybem a proto působí na lidskou duši i tělo celostně. Dělíme ji na pasivní (poslech) a aktivní (samotná hra a zpěv).

Co vyléčí hudba?

Hudba je podpůrnou metodou, která pomůže zejména při léčení duševních chorob, zejména pak neurotických či psychotických, kde vhodně doplňuje práci psychologa. Hodí se ale i k „pouhému“ odbourání stresu a stálého napětí, které je prokazatelně příčinou psychosomatických onemocnění. A nelze také zapomenout na blahodárný vliv po úrazu, zejména mozku a také v léčení a podporování mentálně postižených lidí nebo po mozkové mrtvici.

U dětí se používá například při hyperaktivitě, poruchách učení typu dyskalkulie, dysgrafie či dyslexie.

Jak probíhá terapie?

Terapeuti jsou speciálně školení a studovaní a beze sporu je jejich hlavním cílem procházet muzikoterapií se svými klienty s láskou a pochopením. Vše je ale velmi individuální a každá terapie může probíhat jinak, vždy podle potřeb klientů.

Buď probíhá ve skupinách, kdy každý řeší svůj osobní problém, společně se pak zpívá, tančí, hraje, poslouchá hudba, relaxuje se a opět se povídá o tom, jak tato terapie na každého působí. Individuální terapie pak probíhá více intenzivně, muzikoterapeut musí dopodrobna znát klientovu situaci a léčba se volí přesně na míru.

Nemusíte k odborníkovi…

… ale můžete lahodných tónů hudby využít i v klidu svého domova k obyčejné, leč tolik potřebné relaxaci. Hodí se tóny speciálně tvořené pro relaxační účely, hudba pomalá, ale nemusíme zatracovat ani rychlé „vypalovačky“, díky kterým pohybem spálíte nějaké ty kalorie a hlavně vyženete chmury z hlavy a vyjasníte si náladu.

Přitom věřte, že:


- Poslech nám příjemné hudby má na lidský organismus stejné účinky jako smích, rozšiřuje cévy a rozproudí vám krev v těle.

- Budete-li denně poslouchat asi půl hodiny nějakou klidnou, relaxační nebo etnickou hudbu, výrazně se vám sníží vysoký krevní tlak.

- Spekuluje se také o tom, že rytmus (například pouhé bubnování na bubny) nás uvádí do stavu hluboké relaxace a celkově tak prospívá zdraví.

- Poslech hudby snižuje riziko onemocnění cév a srdce, snižuje se riziko vážných onemocnění jako je mozková mrtvice nebo infarkt.

- Její vliv na zlepšení nálady lze kladně využít i při léčbě deprese.

- Hudba také snižuje vnímání bolesti, zejména té chronické, ale i akutní, je to jeden z důvodů, proč se relaxační hudba využívá i u porodu.

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
19. 03. 2012 Tecireg ... (reakcí: 0)
10. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
09. 07. 2011 amnoroc hudba (reakcí: 0)
22. 06. 2011 hela hudba (reakcí: 0)
20. 06. 2011 Reesie Muzikoterapie (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

29. 03. 2017 Horoskop Býk

Vyřešit osobní problémy by mělo být u tebe na prvním místě. Zapomeň chvilku na práci, na kamarádky a udělej vstřícný ... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist