Femina.cz » Magazín » Wellness » Jídlo, které léčí: 6 super zdravých potravin

Jídlo, které léčí: 6 super zdravých potravin

Jídlo, které léčí: 6 super zdravých potravin

Magazín: Wellness | autor: Jana Truksová | vydáno 12. 03. 2015

Jídlo je droga. A to doslova. Nejen, že přináší příjemné pocity, ale je prospěšné při léčbě některých chorob. Volba správné stravy tak může být stejně důležitá jako výběr léků. Jenže co týden, to nová informace a nevíme, jak vy, ale my se v tom docela ztrácíme. Takže jsme pro vás našli 6 super zdravých potravin, u kterých chybu nikdy neuděláte.

Jedno mají všechny studie týkající se výživy společné – doporučují zařadit do jídelníčku kvalitní čerstvé potraviny a vyřadit polotovary plné chemikálií, konzervantů a solí. A tím se shodují s doporučeními výživových poradců. 

Má snad náš chudý a špatný jídelníček na svědomí epidemii civilizačních chorob? Z velké míry ano. 

Jídlo, které léčí

Připravili jsme pro vás seznam několika zajímavých potravin, které mnohou výrazně ovlivnit vaše zdraví. A oživit jídelníček. Vyzvednout si je můžete v supermarketu a nikoli v lékárně. A porovnáme-li ceny potravinových doplňků s obyčejnými potravinami, vaše peněžena se zaraduje.

Příroda předepisuje: Hořkou čokoládu

 • Léčí: prevence ztráty paměti 

Vědci z Harvard Medical School testovali vliv hořké čokolády na paměť a myšlení. Hořká čokoláda obsahuje flavonoidy, jinak též vitamin P, které jsou známé pro své antioxidační účinky. Vědci zjistili, že lidé s poruchou prokrvení mozku vykázali výrazně lepší funkci mozku a paměti, když pili dva šálky kakaa s vysokým obsahem flavonoidů denně. 

Příroda předepisuje: Misku ovesné kaše

 • Léčí: snižuje riziko cukrovky

Ovesná kaše obsahuje velké množství vlákniny, která pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a tím nás chrání od odpoledních nájezdů na cukrárnu. Kromě toho v ní najdeme hodně hořčíku. Ten zase umí regulovat hladinu inzulinu a glukózy, a také snižuje riziko cukrovky.  

Příroda předepisuje: Avokádo

 • Léčí: vysoký cholesterol

Jedno avokádo denně by podle posledních studií mělo přispět ke snížení hladiny cholesterolu. Avokádo je známé vysokým obsahem tuku. Ale většina z těchto tuků obsahuje nenasycené mastné kyseliny a patří k těm „dobrým“, které snižují riziko mrtvice a infarktu a vůbec prospívají srdci. 

Příroda předepisuje: Tučné části ryb

 • Léčí: snižuje riziko artritidy

Revmatoidní artritida je onemocnění, které způsobuje otok, zánět a ztuhlost kloubů. Dopřejeme-li si jednu porci ryb týdně, omezíme možnost vzniku artritidy až o polovinu. 

Příroda předepisuje: Šťávu z červené řepy

 • Léčí: vysoký krevní tlak

Červená  řepa je v současnosti jednou z nejvíc trendy potravin. Dobrá zpráva zní, že je fakt zdravá. Je doslova narvaná dusičnany. Mezi jejich blahodárné účinky patří podpora cévního systému, posilnění cévních stěn a snižování krevního tlaku. Lidé s hypertenzí by si měli dopřávat sklenici šťávy z červené řepy denně. Kromě toho tato kořenová zelenina obsahuje celou řádku významných živin, jako jsou kyselina listová, mangan, zinek a vitamín B-6.

Příroda předepisuje: Mandle

 • Léčí: vysoký krevní tlak a srdeční choroby

Že jsou ořechy důležitý zdroj bílkovin a „dobrých tuků“ není žádné tajemství. Lidé se jim někdy vyhýbají kvůli vysokému obsahu kalorií. Mandle mají oproti ostatním ořechům nízký obsah energie. Pouhých 50 gramů denně má vliv na snížení krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu. 

Jasně, že se zítra objeví další studie vychvalující nové potraviny. Tak na závěr zopakujeme, to co jsme zmínili už na začátku – soustřeďte se na čerstvé potraviny a vyhněte se těm předem zpracovaným, které obsahují bůhvíco. Jezte pestře. Tak zajistíte, že budete přijímat dostatek zdraví prospěšných látek. A jídlo si užívejte! 

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
12. 03. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
12. 03. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
12. 03. 2015 glady ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 03. 2017 Horoskop Střelec

Uzavíráš svůj životní kruh, došla jsi až k cíli bez ohledu na to, jaké pocity tě právě provází. Nemusíš se bát, čeká ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist