Femina.cz » Magazín » Wellness » Emoční inteligence

Emoční inteligence

Emoční inteligence

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 07. 07. 2008

Proč se objevil nový fenomén emoční inteligence? A co to vlastně je?


Co je to inteligence?

Co obsahuje vlastně pojem inteligence? V hledání prostředků podporující lidské schopnosti a kvality a jejich uplatnění v praktické životě se v minulém století věnovala velká pozornost IQ. Dalo by se říci zjednodušeně - důraz se kladl na výzkum a rozvoj kognitivních schopností.

V době stanovení inteligenčního kvocientu (W.Stern 1912) je inteligence definována jako schopnost učit se ze zkušeností, přizpůsobit se, řešit nové problémy, používat symboly, myslet, usuzovat, hodnotit a orientovat se v nových situacích na základě určování podstatných souvislostí a vztahů.

Co je to Emoční inteligence?


Postupně se začaly objevovat otázky: "Proč například někteří vysoce inteligentní lidé jdou v životě cestou neúspěchu, zatímco jiným s nižším IQ se vede překvapivě dobře? Jak je možné, že lidé s vysokým IQ dlouhou dobu nenacházejí uplatnění a hledají práci?

Příčinou neúspěchu jsou často emoční faktory: obavy, strach, agrese či naopak cynismus a odstup, které lidem brání v efektivnějším využití svých schopností a způsobují ztrátu motivace. Naše schopnosti by byly mnohem lépe využity, kdybychom skutečně vědomě hodnotili situace a byli tak zodpovědní za zahájení každé emoce.

Místo toho mají lidé pocit, že se jim emoce přihodila sama. Uvědomujeme si totiž až okamžik, kdy emoci máme. Neovládáme počátek. Nejdůležitější nástroj Emoční inteligence proto představuje sebeuvědomění - tedy schopnost uvědomovat si své emoce. To je základní dovednost, abychom se svými emocemi zacházeli inteligentně. Ideálně to znamená odhalování destruktivních emocí ve chvílích, kdy se začínají tvořit a nikoli poté, kdy již zachvátily naši mysl a projevily se v našem chování. Pokud si dokážeme uvědomit svou destruktivní emoci ve chvíli, kdy přichází, máme svobodnou volbu, jak na ni reagovat.

Úspěch v povolání nezaručují ani schopnosti emoční inteligence ani kognitivní inteligence samy o sobě, ale působí-li pospolu.

Proč rozvíjet svou Emoční inteligenci?

V osobním životě vede zvýšená Emoční inteligence k zostřenému vnímání reality a tím přispívá k otevřené komunikaci a porozumění. Vztahy se stávají hlubšími a opravdovějšími, lidé jsou si bližší. Emoční inteligence umožňuje přijetí a opravdovou lásku.

Pro profesní růst je trénink Emoční inteligence určen všem, kdo mají zájem lépe využívat svůj potenciál. Zvýšení Emoční inteligence vede přímo ke zlepšení vnímání reality, a tím zvýšení odpovědnosti a schopnosti motivace a sebemotivace. Toto jsou zcela klíčové faktory pro vedení i efektivní fungování všech pracovních týmů.

Trénink Emoční inteligence přináší pochopení základních mechanismů lidského chování a je tak skvělým nástrojem pro lepší komunikaci s lidmi kolem nás - se spolupracovníky, podřízenými, klienty, partnery a dětmi.

Emoční inteligence

- zlepšuje komunikaci
- je klíčem k porozumění
- umožňuje lepší vnímání reality
- přináší vnitřní stabilitu a klid
- vede k naplnění cílů a tím hlubokému uspokojení
- nabízí opravdovou lásku a bezpodmínečné přijetí
 Zdroj: Projektlesk.cz

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

27. 02. 2017 Horoskop Panna

Dlouhodobá únava, která tě pronásleduje, může být spojena se stresem, ale také s nějakým zdravotním problémem. Určitě... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist