Femina.cz » Magazín » Wellness » Dietní dilema: Co je zdravé a co zdravější?

Dietní dilema: Co je zdravé a co zdravější?

Dietní dilema: Co je zdravé a co zdravější?

Magazín: Wellness | autor: Libuše Burger | vydáno 09. 07. 2012

Zelenina je bezesporu jednou z nejzdravějších potravin vůbec, ale jaký způsob přípravy přinese nejblahodárnější efekt, to je předmětem častých sporů. Podívali jsme se na zoubek čtyřem základním "ultrazdravým" potravinám ... a zde jsou výsledky.

Ovoce? Čerstvé a celé
Tento přítel zdravého srdce a ideální váhy obsahuje minimum tuku a je nadupaný vitamíny. Člověk by řekl, že ovoce je zdravé v jakémkoli množství a jakékoli podobě. Pozor ale - většina plodů obsahuje hodně cukru, a tudíž i v tomto případě je doporučeno jen rozumné množství. Zejména, co se týká sušeného ovoce nebo džusů - zde se totiž příjem obtížně kontroluje. Vezměte si například stoprocentní pomerančový džus - abyste vyrobili dvě deci, budete muset vymačkat aspoň tři větší pomeranče. Jestliže vypijete litr, přijmete do sebe energii patnácti sladkých pomerančů. Sice i s jejich vitamíny, ale také s veškerou fruktózou.

Zelenina? Krátce podusit
Zastánci syrové stravy nemusejí kupovat sporák a ušetří i za elektřinu, k lepší zdravotní kondici si ale podle nejnovějších výzkumů nepomohou. Naopak, ochuzují se o antioxidanty, které se ze zeleniny uvolňují právě tepelnou úpravou. "Vaření prolamuje tlusté stěny rostlinných buněk, a tím tělu umožňuje prospěšné látky lépe vstřebat," vysvětluje Bridget Benelamová, britská odbornice na výživu. Jediné, co se vysokou teplotou ničí, je vitamín C, i když ne veškerý. Zelenina by se proto měla jen krátce podusit nebo připravit v páře, aby z ní náš organismus vytěžil maximum.

Mléko? Plnotučné
Možná vás to překvapí, ale nízkotučné mléko není nejlepší volbou ani při dietě. I to "nejtučnější" plnotučné mléko totiž obsahuje jen okolo 4 procent tuku, což má do obávaných hranic daleko, vzhledem k tomu, že ho denně nevypijete tři litry. Troška tuku v mléce obsažená je naopak jen ku našemu prospěchu, jelikož se v ní rozpouštějí vitamíny A,D,E a K - složky, kvůli kterým mléko vlastně pijeme. Mléko zbavené tuku je o tyto nutriční látky ochuzeno - můžete rovnou pít čistou vodu a vyjde vám to levněji.

Ranní cereálie? Podle složení
Miska cereálií je propagována jako nejzdravější snídaně pod sluncem. Na krabicích s rozličnými směsicemi křupavých lupínků, ovesných vloček a sušeného ovoce bývá zobrazována štíhlá silueta a obrovským písmem vyznačen základní vitamín, o který je směs průmyslově obohacena. Bleším fontem je pak uvedeno celkové složení. To by přitom mělo být první místo, kam vám padne zrak. Mnohá musli byla oslazena kalorickým sirupem a napuštěna olejem, aby lépe chutnala, a v obsahu kalorií se nijak neliší od cukrářských zákusků. Před zakoupením snídaňové směsi proto důkladně prostudujte štítky na obalu a vyberte si pokud možno tu nejpřírodnější.

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
19. 10. 2012 ardnaxelaaa mléko (reakcí: 0)
29. 08. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 07. 2012 manislava dieta (reakcí: 0)
16. 07. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
11. 07. 2012 doublefantasy pochybuju (reakcí: 0)
10. 07. 2012 aknela11 dietní (reakcí: 1)
10. 07. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 07. 2012 Daniela76 Dietní dilema (reakcí: 0)
10. 07. 2012 soffie . (reakcí: 0)
10. 07. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)
10. 07. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
09. 07. 2012 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

11. 12. 2016 Horoskop Rak

Pokud se chystáš na nákupy, obrň se trpělivostí. Všude dnes bude plno lidí, prodavačky nebudou mít zrovna náladu a an... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Přehnané starosti ti mohou pořádně zamotat hlavu, na chvíli si budeš připadat, že jsi na všechny problémy sama. Nepropadej beznaději, je to pouze ve tvé mysli, když se...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist