Femina.cz » Magazín » Wellness » Dietní dilema: Co je zdravé a co zdravější?

Dietní dilema: Co je zdravé a co zdravější?

Dietní dilema: Co je zdravé a co zdravější?

Magazín: Wellness | autor: Libuše Burger | vydáno 09. 07. 2012

Zelenina je bezesporu jednou z nejzdravějších potravin vůbec, ale jaký způsob přípravy přinese nejblahodárnější efekt, to je předmětem častých sporů. Podívali jsme se na zoubek čtyřem základním "ultrazdravým" potravinám ... a zde jsou výsledky.

Ovoce? Čerstvé a celé
Tento přítel zdravého srdce a ideální váhy obsahuje minimum tuku a je nadupaný vitamíny. Člověk by řekl, že ovoce je zdravé v jakémkoli množství a jakékoli podobě. Pozor ale - většina plodů obsahuje hodně cukru, a tudíž i v tomto případě je doporučeno jen rozumné množství. Zejména, co se týká sušeného ovoce nebo džusů - zde se totiž příjem obtížně kontroluje. Vezměte si například stoprocentní pomerančový džus - abyste vyrobili dvě deci, budete muset vymačkat aspoň tři větší pomeranče. Jestliže vypijete litr, přijmete do sebe energii patnácti sladkých pomerančů. Sice i s jejich vitamíny, ale také s veškerou fruktózou.

Zelenina? Krátce podusit
Zastánci syrové stravy nemusejí kupovat sporák a ušetří i za elektřinu, k lepší zdravotní kondici si ale podle nejnovějších výzkumů nepomohou. Naopak, ochuzují se o antioxidanty, které se ze zeleniny uvolňují právě tepelnou úpravou. "Vaření prolamuje tlusté stěny rostlinných buněk, a tím tělu umožňuje prospěšné látky lépe vstřebat," vysvětluje Bridget Benelamová, britská odbornice na výživu. Jediné, co se vysokou teplotou ničí, je vitamín C, i když ne veškerý. Zelenina by se proto měla jen krátce podusit nebo připravit v páře, aby z ní náš organismus vytěžil maximum.

Mléko? Plnotučné
Možná vás to překvapí, ale nízkotučné mléko není nejlepší volbou ani při dietě. I to "nejtučnější" plnotučné mléko totiž obsahuje jen okolo 4 procent tuku, což má do obávaných hranic daleko, vzhledem k tomu, že ho denně nevypijete tři litry. Troška tuku v mléce obsažená je naopak jen ku našemu prospěchu, jelikož se v ní rozpouštějí vitamíny A,D,E a K - složky, kvůli kterým mléko vlastně pijeme. Mléko zbavené tuku je o tyto nutriční látky ochuzeno - můžete rovnou pít čistou vodu a vyjde vám to levněji.

Ranní cereálie? Podle složení
Miska cereálií je propagována jako nejzdravější snídaně pod sluncem. Na krabicích s rozličnými směsicemi křupavých lupínků, ovesných vloček a sušeného ovoce bývá zobrazována štíhlá silueta a obrovským písmem vyznačen základní vitamín, o který je směs průmyslově obohacena. Bleším fontem je pak uvedeno celkové složení. To by přitom mělo být první místo, kam vám padne zrak. Mnohá musli byla oslazena kalorickým sirupem a napuštěna olejem, aby lépe chutnala, a v obsahu kalorií se nijak neliší od cukrářských zákusků. Před zakoupením snídaňové směsi proto důkladně prostudujte štítky na obalu a vyberte si pokud možno tu nejpřírodnější.

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
19. 10. 2012 ardnaxelaaa mléko (reakcí: 0)
29. 08. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 07. 2012 manislava dieta (reakcí: 0)
16. 07. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
11. 07. 2012 doublefantasy pochybuju (reakcí: 0)
10. 07. 2012 aknela11 dietní (reakcí: 1)
10. 07. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 07. 2012 Daniela76 Dietní dilema (reakcí: 0)
10. 07. 2012 soffie . (reakcí: 0)
10. 07. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)
10. 07. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
09. 07. 2012 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes otevři všechny šuplíky a projdi je, jestli jsi někde nezapomněla nějakou platbu nebo neuhrazenou fakturu. Hrozí ... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist