Femina.cz » Magazín » Wellness » Bylinky na podrážděné nervy

Bylinky na podrážděné nervy

Bylinky na podrážděné nervy

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 30. 09. 2014

Máte někdy pocit, že vám všechno přerůstá přes hlavu? Nemáte daleko k výbuchu, který je podoben výbuchu sopky a malý podnět vás dokonale rozčílí? Jestli tento stav trvá delší dobu a už vás samotné nebaví, můžete se pokusit povolat do boje bylinky. Voňavé a uklidňující…

Ačkoliv se často říká, že bylinky jsou jen jakýmsi slabým odvarem průmyslově vyráběných léků, není to tak docela pravda. Obsahují množství léčivých a účinných látek a tak je třeba s nimi nakládat jako s léčivem a nepřekračovat doporučené množství. Nic na tom, že jsou volně prodejné….

A co tedy zabírá na pocuchané nervy?

Meduňka přinese klidný spánek

Čaj z meduňky připravíte z jedné lžičky sušené meduňky a horké vody, necháme louhovat asi 5-10 minut. Pokud ho přisladíte medem, získáte dokonalé pohlazení na duši. Nejlepší je před spaním, protože působí na klidný spánek, ale nic nebrání jeho pití i během dne. Pokud to však přeženete, můžete počítat s ospalostí i přes den, což dobré náladě při pracovním zapřažení moc nepřidá. Působí na lehké nervové poruchy, nervově podmíněné poruchy trávení, při únavě, vyčerpanosti. Kromě čaje můžete vyzkoušet i tzv. „karmelitské kapky“, což je lihový výtažek z meduňky.
 

Maliník nejen pro ženy

Maliník je po kontryhelu považován za jednu z ženských bylinek. Připravujeme ho stejně jako meduňkový čaj, a louhujeme asi 10-15 minut. Čaj je více trpký, což vynikne, když ho pijeme studený. Někdy se maliníkem nahrazoval černý čaj, kdy se nechaly maliníkové listy zapařit ve vlhké tkanině, což imitovalo fermentaci černého čaje. Maliník zklidňuje mysl a předchází depresivním stavům. Navíc před menstruací pomůže svým tonizačním účinkem na dělohu, navíc účinně pročišťuje organismus.
Bláznivé metody podporující hubnutí. Tomu neuvěříte!

Bláznivé metody podporující hubnutí. Tomu neuvěříte!

Zásady úspěšného hubnutí? Zapomeňte na menší porce víckrát denně, pohyb a pitný režim! Existují i...

 

Třezalka vytečkuje dobrou náladu

Oblíbený čaj, který je však natrpklé chuti, můžete s úspěchem nahradit dražé z lékárny. Třezalka tečkovaná je účinná na různé nervové choroby od depresí, stavů únavy až po prostou vyčerpanost a to již od starověku. Při jejím užívání se však nesmíme příliš vystavovat slunci, neboť obsažená látka hypericin po požití a následném ozáření sluncem může vyvolat tvorbu puchýřků a nehezkých skvrn.
 

Levandulová….

Levandulová vůně je oblíbenou přísadou do různých aromatických olejových směsí, které mají ulehčit spánek. Působí i proti migréně, je uváděna jako mírné otupující narkotikum, takže s jejím užíváním musíme být velmi opatrní. Navíc snižuje krevní tlak a tlumí reflexy. Při stavech rozčilení, bušení srdce či předrážděnosti je to ale dobrá volba jako první pomoc.
 

Kozlík lékařský nevoní, ale pomáhá

Znáte baldriánové kapky? Tak to je právě extrakt z kozlíku lékařského, který má sice charakteristický zápach, ale je účinný. Jeho vůni mimochodem velmi milují kočky. Působí uklidňujícím účinkem, léčí nervovou předrážděnost, srdeční úzkost, žaludeční neurózy a je dokonce vhodným léčivem pro únavu z přepracování. Pozor! Dlouhodobé užívání kozlíku vyvolává bolesti hlavy a neklid. Je to tedy spíš bylinka první pomoci, nikoliv k delšímu užívání.
 
Foto zdroj: profimedia.cz, zdroj: Jirásek, Starý, Severa: Kapesní atlas léčivých rostlin (SPN, 1989)

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
03. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)
30. 09. 2014 pepina . (reakcí: 0)
30. 09. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

28. 03. 2017 Horoskop Štír

Zapomněla jsi zaplatit složenku, nebo ses opozdila s platbou? Tak dnes na tebe bude ve schránce čekat nemilé překvape... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist