Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Když biologické hodiny tikají mužům

Když biologické hodiny tikají mužům

Když biologické hodiny tikají mužům

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 12. 08. 2009

On by chtěl dítě, zatímco ona má pocit, že je ještě dost času. Máte pocit, že něco takového se zase až příliš často nestává? Pozor, i muži chtějí být otci.

 

I v životě muže přijde chvíle, kdy zatouží po dítěti

Zatímco existuje celá řada mužů, kteří by si nejraději užívali života bez dětí co nejdéle, zvyšují se i počty těch, kteří by světu rádi dali svého potomka. Takže zatímco jedna skupina mužů dělá při rozhovorech o dětech s partnerkou mrtvého brouka, argumentuje radikální změnou životního stylu, druhá skupina vnitřně bilancuje a přeje si dát svému životu nějaký další smysl, protože pocit, že již dosáhli všeho, co chtěli, jim sám o sobě nestačí.

Dosažení stability a uspokojení v partnerském vztahu je klíčové

Samozřejmě že i muži, kteří zatouží po dítěti nezávisle na rozhodnutí partnerky si uvědomují, že dítě přinese do jejich života natolik velkou změnu, že již nic nebude jako dříve. Vnímají stejně jako ostatní muži, že báječný život radovánek a občasné nezodpovědnosti svobodného mládence, najednou skončí. Ale nevadí jim to. Ocitli se v životním období, které jim přináší uspokojení, partnerskou i ekonomickou stabilitu. Ovšem něco v něm chybí.

Naklánět nad kočárkem a šišlat na dítě ale nebudou

U mužů se jejich touha po potomkovi bude sotva projevovat tím, že by se rozplývali nad každým kočárkem, který se objeví v jejich blízkosti, jejich rozhodnutí pro ně bývá spíše výsledkem vlastní životní bilance a znamená, že se budu snažit upevnit své zázemí a více pečovat o harmonický rodinný život. Přesto se může stát, že jejich partnerka navzdory tradičním očekáváním, nebude ještě na dítě připravena.

Může to být žena, kdo není na dítě připraven

Ačkoliv spolu partneři společnou budoucnost plánují a oba dítě chtějí, nemusí se vždy shodnout na tom, kdy jsou na jeho příchod připraveni. Zdá se, že častěji na své partnery naléhají ženy, které si chtějí pořídit dítě, částečně se ale může jednat o klišé, které vychází právě z tradiční představy, že ženy jsou ty, které touží po rodině a pevných partnerských svazcích, zatímco muži se odmítají vázat, žení se spíše z donucení a děti pro ně bývají spíše nevyhnutelným následkem vstupu do závazného partnerského svazku.

Mýtus věčné mužské plodnosti

Ve skutečnosti u obou pohlaví hrají roli nejen jejich představy, životní styl, profesní prostředí, výchozí rodinné prostředí či psychika, ale i zdravotní faktory. Studie uvádí, že divoký biologický tikot hodin nastává u žen kolem třicítky, protože v té době poprvé dochází k mírnému poklesu produkce ženských pohlavních orgánů. Ovšem mýtus, že muži jsou plodní věčně do jakéhokoliv věku již také padnul.

Znovuobjevené otcovství

Ani mužský organismus není imunní vůči věku a faktorům, které negativně ovlivňují kvalitu spermií a mužskou plodnosti. Podle výzkumů se množství spermií začíná i u mužů snižovat již po třicítce. Navíc stále větší roli hraje také uspěchaný životní styl, velké pracovní vytížení a nezdravé návyky. Snižování mužské plodnosti tak může být jedním z důvodů pro tikot biologických hodin u mužů. Ale jistě ne jediný. Také podle psychologů, kteří v současné době stále více mluví o roli otcovství, mužská touha po dětech je přirozená.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
15. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
25. 07. 2011 helenadon dátě (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 02. 2017 Horoskop Střelec

Zaměř se na své tělo a zamysli se, jakou stravu přijímáš. Nezapomínej, že i malá plíseň může znamenat zdravotní probl... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist