Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Víš, jak vybrat správnou dětskou autosedačku? Poradíme ti!

Víš, jak vybrat správnou dětskou autosedačku? Poradíme ti!

Víš, jak vybrat správnou dětskou autosedačku? Poradíme ti!

Magazín: Rodina a děti | autor: Filip Rakovan | vydáno 05. 04. 2016

Cestovat s dětmi je samo o sobě náročné, a co teprve když tě čeká výběr autosedačky. Tápeš, nevíš, pro jakou se rozhodnout? Pak tě určitě potěší článek, který pro tebe připravili naši kolegové z autowebu. Zjistili, na co si při výběru dětské autosedačky musíš dát pozor.

Výběr sedačky pro našeho potomka je to nejdůležitější, co můžeme – musíme – před první jízdou s ratolestí udělat. Je zarážející, že pětina rodičů správný výběr autosedačky podceňuje. Neřaď se mezi ně!

I na autosedačky je zákon

Zákon mluví jasně, už skoro deset let ukládá povinnost přepravovat dítě, které měří méně než 150 cm a váží méně než 36 kg, v autosedačce. Tím je tedy jasné, koho musíme v autě ještě poutat do speciálního systému a jaké dítě, nebo spíše junior, může jezdit pouze připásaný klasickým bezpečnostním pásem. Nicméně zpět k sedačkám, aby mohla být autosedačka považována za vhodnou a kvalitní, musí splnit několik požadavků na bezpečnost a rozhodujícími jsou především věk a tělesné dispozice malého cestujícího. 

Je tedy důležité investovat do výběru správné sedačky nejenom peníze, ale i čas. Celoevropská studie o přístupu rodičů k bezpečnosti dětí při přepravě, kterou zpracovala společnost Britax Römer, ovšem ukázala, že téměř polovina rodičů v Evropě se při volbě autosedačky řídí podle značky, vzhledu a kompatibility s podvozkem kočárku. Bezpečnost a slučitelnost s autem stojí až za nimi. A každý pátý rodič přiznává, že nad výběrem dětské sedačky moc nepřemýšlí. 

Jak tedy postupovat při výběru správné autosedačky pro dítě?

Zásadní je mít systém a nejprve si stanovit, jaké autosedačky budou dítěti vyhovovat co do výšky a hmotnosti. Také přechod z jedné velikosti sedačky do druhé je záležitostí, jíž by rodiče měli věnovat dostatečnou pozornost. Z bezpečnostních důvodů by mělo dítě zůstat ve stávající autosedačce co nejdéle, dokud nepřekročí limit hmotnosti nebo nedosáhne hlavou na horní okraj sedačky. Důležitou vlastností je také pohodlí, proto by se rodiče měli zaměřit i na kvalitu polstrování.

Jsou tady také evropské normy, jednak jako indikátor atestace, a také jako prostý ukazatel, že je sedačka vhodná pro využití – mluvíme o evropské bezpečnostní normě ECE R44/04. Nejlepší ze sedaček jsou navíc ověřeny bezpečnostními hodnoceními a certifikáty mezinárodních testovacích organizací.

A jak to máš s výběrem ty? Dáváš si pozor, co kupuješ, nebo koukáš především na nízkou cenu? Na výběr dětské autosedačky opravdu dbej. Teda pokud se neproháníš v některém z aut  v naší fotogalerii. Tam raději dítě vůbec nedávej. :-)

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com, facebook.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
06. 04. 2016 peta1 Podrobnější návod který pomůže s výběrem sedačky (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Hydratuje a vyživuje rty...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 19. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

19. 01. 2017 Horoskop Panna

Volné odpoledne si užij přesně podle svého. Nepřizpůsobuj se nikomu, ani se nevydávej na výlet, protože si to partner... Celý horoskop

Karta dne

Devět holí
Zachovej chladnou hlavu a drž si odstup od všech hádavých a konfliktních lidí! Pokud se necháš zatáhnout do nesmyslného sporu, věř, že nevyjdeš jako vítěz. Zbytečně se...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist