Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Víš, jak vybrat správnou dětskou autosedačku? Poradíme ti!

Víš, jak vybrat správnou dětskou autosedačku? Poradíme ti!

Víš, jak vybrat správnou dětskou autosedačku? Poradíme ti!

Magazín: Rodina a děti | autor: Filip Rakovan | vydáno 05. 04. 2016

Cestovat s dětmi je samo o sobě náročné, a co teprve když tě čeká výběr autosedačky. Tápeš, nevíš, pro jakou se rozhodnout? Pak tě určitě potěší článek, který pro tebe připravili naši kolegové z autowebu. Zjistili, na co si při výběru dětské autosedačky musíš dát pozor.

Výběr sedačky pro našeho potomka je to nejdůležitější, co můžeme – musíme – před první jízdou s ratolestí udělat. Je zarážející, že pětina rodičů správný výběr autosedačky podceňuje. Neřaď se mezi ně!

I na autosedačky je zákon

Zákon mluví jasně, už skoro deset let ukládá povinnost přepravovat dítě, které měří méně než 150 cm a váží méně než 36 kg, v autosedačce. Tím je tedy jasné, koho musíme v autě ještě poutat do speciálního systému a jaké dítě, nebo spíše junior, může jezdit pouze připásaný klasickým bezpečnostním pásem. Nicméně zpět k sedačkám, aby mohla být autosedačka považována za vhodnou a kvalitní, musí splnit několik požadavků na bezpečnost a rozhodujícími jsou především věk a tělesné dispozice malého cestujícího. 

Je tedy důležité investovat do výběru správné sedačky nejenom peníze, ale i čas. Celoevropská studie o přístupu rodičů k bezpečnosti dětí při přepravě, kterou zpracovala společnost Britax Römer, ovšem ukázala, že téměř polovina rodičů v Evropě se při volbě autosedačky řídí podle značky, vzhledu a kompatibility s podvozkem kočárku. Bezpečnost a slučitelnost s autem stojí až za nimi. A každý pátý rodič přiznává, že nad výběrem dětské sedačky moc nepřemýšlí. 

Jak tedy postupovat při výběru správné autosedačky pro dítě?

Zásadní je mít systém a nejprve si stanovit, jaké autosedačky budou dítěti vyhovovat co do výšky a hmotnosti. Také přechod z jedné velikosti sedačky do druhé je záležitostí, jíž by rodiče měli věnovat dostatečnou pozornost. Z bezpečnostních důvodů by mělo dítě zůstat ve stávající autosedačce co nejdéle, dokud nepřekročí limit hmotnosti nebo nedosáhne hlavou na horní okraj sedačky. Důležitou vlastností je také pohodlí, proto by se rodiče měli zaměřit i na kvalitu polstrování.

Jsou tady také evropské normy, jednak jako indikátor atestace, a také jako prostý ukazatel, že je sedačka vhodná pro využití – mluvíme o evropské bezpečnostní normě ECE R44/04. Nejlepší ze sedaček jsou navíc ověřeny bezpečnostními hodnoceními a certifikáty mezinárodních testovacích organizací.

A jak to máš s výběrem ty? Dáváš si pozor, co kupuješ, nebo koukáš především na nízkou cenu? Na výběr dětské autosedačky opravdu dbej. Teda pokud se neproháníš v některém z aut  v naší fotogalerii. Tam raději dítě vůbec nedávej. :-)

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com, facebook.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
06. 04. 2016 peta1 Podrobnější návod který pomůže s výběrem sedačky (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

23. 02. 2017 Horoskop Panna

Šéf tě dnes vezme na velmi důležitou schůzku, kde tě představí jako vedoucího úseku. Budeš překvapená, ale i takhle s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist