Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Pitný režim kojenců

Pitný režim kojenců

Pitný režim kojenců

Magazín: Rodina a děti | autor: redakce | vydáno 21. 05. 2008

Správný pitný režim miminek je pro jejich zdravý růst velmi důležitý. V kojeneckém období má miminko nejvyšší příjem tekutiny na kg tělesné hmotnosti z celého období života. Citlivost jeho organismu je tedy v této době velmi vysoká.


„Děti mají proti dospělým relativně vyšší potřebu tekutin, a proto je zajištění vhodného a pravidelného pitného režimu u nich velmi důležité. Kojené dítě má vypít asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti. Platí, že 6-8 plen za den je důkazem dostatečného příjmu tekutin,“ radí odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.

Zdravé kojené dítě nepotřebuje většinou přídavky tekutin asi do 10. měsíce. Výjimkou je situace při teplotě, průjmu, ztrátě chuti k jídlu a silném pocení. Se zavedením hutnějších příkrmů do jídelníčku je relativní obsah vody v jídle menší. Od 10. měsíce se proto doporučuje u kojených dětí pravidelné doplňující podávání tekutin v množství asi 200 ml denně, nejlépe kojenecké vody. Nekojené děti starší 6 měsíců potřebují k denní stravě přídavek nejméně 400-600 ml tekutin denně.

Ne všem maminkám se však poštěstí kojit miminko dostatečně dlouho a často se stává, že musí začít přikrmovat. V takovém případě by sušené mléko mělo být ředěno v co nejčistší vodě, která splňuje všechny lékařské normy. „V případě, že dítě není vůbec kojeno a je pouze na náhradní dětské výživě, může být kojenecká voda používána již od narození,“ říká Darja Štundlová.

Dehydratace kojenců

Zajímavostí je, že voda tvoří asi 60 % hmotnosti dospělého člověka – a čím je organizmus mladší, tím je toto procento vyšší. Spotřeba tekutin je individuální a záleží samozřejmě také na věku. Děti ji mají oproti dospělým vyšší, a proto bychom měli hlídat jejich pravidelný pitný režim.

Maminky by samozřejmě měly kojence sledovat a v případě ohrožení dehydratací /teploty, průjem, pocení/ poskytnout jeho tělíčku větší množství tekutin. Dehydratací jsou děti ohroženy také tehdy, jsou-li příliš teple oblékány nebo krmeny příliš koncentrovanou mléčnou výživou.

Dospělí často k uhašení žízně používají vodu sycenou oxidem uhličitým (perlivou). Zde je na místě upozornit, že tento typ vody je pro kojence zcela nevhodný, protože uvolněné bublinky v žaludku mohou u miminka vyvolat zvracení, což je velmi nebezpečné, kvůli možnosti udušení.
Malý tip pro maminky, které po ruce nemají jiný typ vody, než perlivé zní – vodu převařte. Zbavíte ji tak bublinek a vašemu miminku nijak neublížíte.

Která voda je pro kojence ta pravá?


U každé vody, která je označena jako vhodná pro kojence, si můžeme být jisti tím, že prošla řadou testů kvality a že splňuje ta nejpřísnější kritéria.

„Balená kojenecká voda představuje tu nejvyšší kvalitu, protože limity jsou zde stanoveny mnohem přísněji než u běžné pitné vody (jde například o obsah dusičnanů). Celkový obsah minerálních látek může být nejvýš 500mg/l. Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u které je zaručeno původní složení. Minimalizuje se také příjem cizorodých a potenciálně alergizujících látek,“ říká odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
21. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
07. 08. 2011 mimirambo pitný režim (reakcí: 0)
18. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
25. 03. 2011 aknela11 kojila (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Weleda Rozmarýnové rostlinné mýdlo

Weleda Rozmarýnové rostlinné mýdlo

Jemně vyživuje a oživuje pleť...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

24. 01. 2017 Horoskop Býk

Pokud dnes vyrážíš na cesty, buď velmi opatrná. Budeš narážet na samé nezodpovědné řidiče a zácpy. Rozhodně se připra... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist