Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Obezita u dětí. Dá se jí vyvarovat? Ano!

Obezita u dětí. Dá se jí vyvarovat? Ano!

Obezita u dětí. Dá se jí vyvarovat? Ano!

Magazín: Rodina a děti | autor: Marie Vendelbergerová | vydáno 10. 04. 2014

"Jé ten krásně papá, jé ten je krásně baculatý, a neboj on to určitě vyběhá." Také to často slýcháte? Je sice skvělé, že vašemu dítěti chutná a je pěkně oplácané, ale spoléhat se na to, že to později vyběhá, nemůžete. Obezita u dětí je za poslední roky alarmující. A pokud máte k obezitě v rodině dispozice, měli byste se mít na pozoru.

Jaké jsou nejčastější příčiny obezity?

Mezi nejčastější příčiny vzniku obezity u dětí patří genetické dispozice, a to neznamená, že zrovna maminka musí být otylá. Geny mohou děti klidně zdědit i po babičce. Velkou chybou, kterou maminky dělají u malých dětí je překrmování a to už v době kojení. Některé maminky si mohou myslet, že když dítě zapláče, má automaticky hlad a tak je někdy nechtěně překrmují. Děti mohou mít sklony k obezitě také díky špatným stravovacím návykům rodičů, a to hlavně pokud už je jim od malička podáváno převážně smažené jídlo a sladkosti. Důležité je také pravidelná pohybová aktivita. Když jste byly malé, neseděly jste u televize nebo počítače, ale byly jste nejčastěji venku, což některé děti vůbec neznají.

Co může obezita u dětí způsobit?

Babičky mohou být sice nadšené z pěkně baculatého vnoučka, ale vy už méně. Některé děti si svoji vyšší váhu v pozdějším věku srovnají, některé bohužel ne a čím jsou starší, tím více na váze přibývají. Obezita u dětí může způsobit vyšší hladinu cholesterolu, zátěž na kosti a klouby, zubní kazy, špatnou látkovou výměnu, ale také se jim může špatně zpracovávat cukr, což může později vést až k cukrovce.

Úspěšné ženy: Eva Prachařová - designérka originálních šperků

Úspěšné ženy: Eva Prachařová - designérka originálních šperků

Vládne skleněným korálkům, kovu i kamenům, a z jejich kombinace vytváří dechberoucí šperky. Kde č...

U obézních dětí nejsou výjimkou křečové žíly nebo ateroskleróza. V neposlední řadě nesmíme zapomenout i na vzhled dětí a jejich nechtěnou odlišnost od vrstevníků. Obézní děti jsou často vystavovány výsměchu a nadávkám od ostatních dětí, jsou často vyřazeny z kolektivu nebo ostatním dětem kvůli tloušťce nestačí, což může vést i k silnému narušení sebevědomí.

Co můžete udělat?

Pokud jste vy nebo váš manžel urostlejší postavy, je velice pravděpodobné, že i vám se narodí dítko větších rozměrů. Je důležité své dítě od začátku nepřekrmovat. Pediatr na pravidelných prohlídkách kontroluje výšku i váhu dítěte a pokud by vaše dítě nějak příliš vybočovalo, zajisté vás na to upozorní a poradí. Důležité také je už malým dětem vštěpovat správné stravovací návyky, podávat nejčastěji čerstvou zeleninu a ovoce a pokud to půjde, omezit sladkosti. Zapotřebí je pohybová aktivita. Pokud rádi děláte nějaký sport, pokuste se i vaše dítě do něj zapojit co nejdříve. Snažte se, aby dítě netrávilo většinu času před televizí nebo počítačem. Je důležité, aby pochopilo, že pohyb není za trest, ale pro radost.

Měli jste doma také budulínka? Museli jste řešit problémy s váhou u svého dítěte a jak se vám to povedlo?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
14. 04. 2014 glady ... (reakcí: 0)
13. 04. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 04. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
10. 04. 2014 dasena děti (reakcí: 0)
10. 04. 2014 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Luxusní vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 18. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

18. 01. 2017 Horoskop Beran

Nalaď se hned od rána na pozitivní vlnu, nasaď úsměv a vyraž vstříc všem nástrahám a průšvihům. Nebude jich zrovna má... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Obohatí tě práce ve skupinách, ať již různé ezoterické nauky, semináře nebo vše, co se týká tvého duchovního života. Pokud si nejsi jistá, jaký zájem přesně máš, zkus ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist