Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Co dělat, když miminko v noci nespí?

Co dělat, když miminko v noci nespí?

Co dělat, když miminko v noci nespí?

Magazín: Rodina a děti | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 26. 04. 2013

Maminky nejmenších dětí se asi shodnou v tom, že spánkový deficit patří mezi největší obtíže, s nimiž se musí vypořádat. Podle studie ztratí uklidňováním miminka 90 procent rodičů každou noc až 4 hodiny spánku, týdně to dělá 28 hodin a za rok takto člověk přijde o 60 dní!

Království za jednu klidnou noc! Jak těžká je péče o kojence, když se sotva držíte na nohou a se sinalým obličejem a kruhy pod očima vypadáte jako zombie. Během noci se budí každé dítě. Miminka těch šťastnějších rodičů ale dokážou zase usnout. Nejčastějším důvodem nočního pláče kojence do jednoho roku je mokrá plenka, následovaná hladem a bolestí způsobenou klubáním zoubků. Není ani divu, že pro spoustu rodičů je onen zlomový bod, kdy se jejich drobeček přestane v noci budit, stejně důležitý, nebo dokonce ještě důležitější než jeho první slovo či první úsměv.

Jak přimět drobátko, aby v noci spalo jako Šípková Růženka? Zkuste následující rady.

Tipy pro dobrý spánek kojence

 • Než dáte dítě do postele, věnujte dostatek času hraní. Říkejte mu básničky, zpívejte písničky nebo mu čtěte pohádky a ukazujte obrázky. Dítě samozřejmě snáze usne po koupeli anebo po nějaké náročnější aktivitě jakou je například plavání kojenců.
 • Rozdělte poslední krmení na dvě části, mezi nimiž vyměníte plínku. Během výměny plínky se dítě trochu „nastartuje“ a následné krmení jej zase uklidní. Když vyměníte plínku dříve, bude dříve mokrá a hrozí, že se miminko dříve probudí.
 • Pokud se miminko budí před šestou hodinou ranní a nepláče, nespěchejte hned k němu. Povídá si samo pro sebe a je ještě šance, že na chvilku usne. Pokud ne, počkejte ještě 10 minut a pak jej lehce pohoupejte v náruči a zkuste zase vrátit do říše snů.
 • Když k němu ráno přicházíte, mluvte na něj. Je jedno, že vám ještě nedokáže odpovědět. Budete-li s děťátkem během dne navazovat kontakt (díváte se na ně, mluvíte na ně, mazlíte se s ním), bude šťastnější a také v noci pak bude mít klidnější spaní.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
11. 06. 2013 michaelabiliova Naše Pavlínka (reakcí: 0)
22. 05. 2013 jana nocni buzeni miminek (reakcí: 0)
19. 05. 2013 manislava miminka (reakcí: 0)
01. 05. 2013 slavuska spinkají (reakcí: 0)
28. 04. 2013 lidka2 - (reakcí: 0)
26. 04. 2013 pepina . (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

05. 12. 2016 Horoskop Blíženec

Napjatá atmosféra se dá doslova krájet nožem, napětí a nervozita zavládne nejen v práci, ale také u tebe doma. Drž se... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist