Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Co dělat, když miminko v noci nespí?

Co dělat, když miminko v noci nespí?

Co dělat, když miminko v noci nespí?

Magazín: Rodina a děti | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 26. 04. 2013

Maminky nejmenších dětí se asi shodnou v tom, že spánkový deficit patří mezi největší obtíže, s nimiž se musí vypořádat. Podle studie ztratí uklidňováním miminka 90 procent rodičů každou noc až 4 hodiny spánku, týdně to dělá 28 hodin a za rok takto člověk přijde o 60 dní!

Království za jednu klidnou noc! Jak těžká je péče o kojence, když se sotva držíte na nohou a se sinalým obličejem a kruhy pod očima vypadáte jako zombie. Během noci se budí každé dítě. Miminka těch šťastnějších rodičů ale dokážou zase usnout. Nejčastějším důvodem nočního pláče kojence do jednoho roku je mokrá plenka, následovaná hladem a bolestí způsobenou klubáním zoubků. Není ani divu, že pro spoustu rodičů je onen zlomový bod, kdy se jejich drobeček přestane v noci budit, stejně důležitý, nebo dokonce ještě důležitější než jeho první slovo či první úsměv.

Jak přimět drobátko, aby v noci spalo jako Šípková Růženka? Zkuste následující rady.

Tipy pro dobrý spánek kojence

 • Než dáte dítě do postele, věnujte dostatek času hraní. Říkejte mu básničky, zpívejte písničky nebo mu čtěte pohádky a ukazujte obrázky. Dítě samozřejmě snáze usne po koupeli anebo po nějaké náročnější aktivitě jakou je například plavání kojenců.
 • Rozdělte poslední krmení na dvě části, mezi nimiž vyměníte plínku. Během výměny plínky se dítě trochu „nastartuje“ a následné krmení jej zase uklidní. Když vyměníte plínku dříve, bude dříve mokrá a hrozí, že se miminko dříve probudí.
 • Pokud se miminko budí před šestou hodinou ranní a nepláče, nespěchejte hned k němu. Povídá si samo pro sebe a je ještě šance, že na chvilku usne. Pokud ne, počkejte ještě 10 minut a pak jej lehce pohoupejte v náruči a zkuste zase vrátit do říše snů.
 • Když k němu ráno přicházíte, mluvte na něj. Je jedno, že vám ještě nedokáže odpovědět. Budete-li s děťátkem během dne navazovat kontakt (díváte se na ně, mluvíte na ně, mazlíte se s ním), bude šťastnější a také v noci pak bude mít klidnější spaní.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
11. 06. 2013 michaelabiliova Naše Pavlínka (reakcí: 0)
22. 05. 2013 jana nocni buzeni miminek (reakcí: 0)
19. 05. 2013 manislava miminka (reakcí: 0)
01. 05. 2013 slavuska spinkají (reakcí: 0)
28. 04. 2013 lidka2 - (reakcí: 0)
26. 04. 2013 pepina . (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 02. 2017 Horoskop Lev

Jako můra za světlem se budeš táhnout tam, kde je zábava a společnost lidí. Doma na tebe bude padat splín z toho, že ... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist