Femina.cz » Magazín » Krása » Opary? Zbavte se jich jednou provždy

Opary? Zbavte se jich jednou provždy

Opary? Zbavte se jich jednou provždy

Magazín: Krása | autor: Dorotka G. | vydáno 04. 03. 2013

V dobách mé puberty byl ten, kdo měl na puse malý flíček s pastou, téměř hrdinou. Vždyť měl přeci opar, který se přenáší líbáním, takže se tutově musel s někým líbat! Alespoň tak to brali ti, kteří opar nikdy neměli a nevyzkoušeli si, jak moc jsou tyto drobné puchýřky protivné a bolestivé.

Opary se vyskytují zpravidla na rtech nebo u nosu, samostatnou kapitolou jsou opary pásové, nebo ty, které se mohou ve skupince puchýřků objevit i na genitáliích.

My se zaměříme na ty, jež nás trápí v obličeji. Oparu předchází mravenčení, svědění a pálení na postiženém místě. Máte-li s opary zkušenosti, jistě tyto prvotní příznaky znáte velmi dobře. V této fázi je také jediná možnost, jak se oparu ubránit. Po dvou až třech dnech se objeví puchýř, který je naplněný tekutinou a zvětšuje se až do prasknutí. Bez nějakého léčení opar sám zmizí většinou do týdne. Tedy pokud si neustále nestrháváte stroupek, který se na něm tvoří, to potom může opar vaše rty "zdobit" týdny a navíc vám zůstane nepěkná jizvička.

Opar je virové onemocnění a je vysoce nakažlivé. Proto máte-li opar, měli byste mít vlastní ručník, který nikdo jiný nebude používat,  pijte jen ze své sklenice a svůj příbor důkladně myjte. Přenáší se i výše zmíněným líbáním, takže i tomu se vyhněte, pokud nechcete přenést opar dál. Ti, kteří opar někdy měli, se jej málokdy zbaví natrvalo. V těle je virus uložený a vnější okolnosti jej mohou spustit. Často jde o horečku, nachlazení, nebo také stres a únavu z něj. Některé ženy trpí na opary v době menstruace, někdo tehdy, když drží dietu a tělu chybí dostatečné výživné látky.

Na počínající opar zkuste přiložit vychladlý sáček měsíčkového čaje nebo tampon namočený v černé kávě. Pomoci může také krém z aloe vera nebo meduňky. Podle našich babiček jsou osvědčeným receptem na opar brambory. Ty v sobě obsahují látky, které mají protivirový účinek. Takže jestliže právě máte opar, zařaďte je do svého jídelníčku. Poněkud drastickým, ale většinou funkčním způsobem léčby je pálivá zubní pasta, která opar vysuší, a ten se začne rychleji hojit.

I v lékárně najdete pomoc v podobě nejrůznějších mastí, které by měly zabránit samotnému propuknutí infekce, stejně jako novinky v podobě náplasti, jež opar nejen léčí, ale i přikryje.

A co vy? Máte zkušenost? Jaké jsou vaše recepty na opary a nepříjemnosti s nimi spojené?

Foto: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
26. 09. 2014 Lenka imunita (reakcí: 0)
11. 08. 2014 Libuše Zázračný lék (reakcí: 0)
19. 06. 2013 goldie ... (reakcí: 0)
30. 03. 2013 Zdena hlíva na opary (reakcí: 0)
19. 03. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
17. 03. 2013 Nada sirup (reakcí: 0)
07. 03. 2013 manislava opary (reakcí: 0)
05. 03. 2013 Daniela76 Opary (reakcí: 0)
04. 03. 2013 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
04. 03. 2013 Mlny17 .. (reakcí: 0)
04. 03. 2013 ladouch . (reakcí: 0)
04. 03. 2013 lidka2 + (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

26. 02. 2017 Horoskop Rak

Odbýváš se nezdravou stravou, obědy řešíš fastfoody a večer nevíš, co bys snědla. Je jasné, že to začínáš pociťovat n... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist