Intimní anorexie – postrach všech vztahů! Ohrožuje i ten tvůj?

Znáte se už nějakou dobu, a najednou ti připadá, že jsou vaše společné chvíle všední, nudné, že jim chybí ta pověstná jiskra? Prožíváš s ním trapné chvíle ticha, hodiny bez něhy, bez blízkosti a intimity? Příčinou může být intimní anorexie!

Intimní anorexie = ožehavý problém současnosti 

Intimní anorexie je dnes problémem mnoha vztahů. A i když o ní možná slyšíš poprvé, je součástí našich životů častěji, než bys myslela. Pokud cítíš, že jste se s partnerem odcizili, že už nepotřebujete milování tak často, že společné chvíle trávíte spíš vedle sebe než spolu, pak možná napadla intimní anorexie i tvůj vztah. A pokud s ní nezatočíš, může ho zlikvidovat úplně.

Jak ji poznáš?

Jako každá nemoc (ano, anorexie je nemocí vztahu), i ona má své typické příznaky. Tady  je výčet těch nejzákladnějších:

  • jsi až příliš vytížená svou prací
  • dáváš přednost koníčkům, nebo raději vysedáváš u počítače a televize, než bys byla s partnerem
  • nemáte jeden na druhého čas
  • obviňujete se navzájem z vlastních chyb
  • nemáš chuť se s ním milovat
  • neustále se navzájem kritizujete, odsuzujete, na podporu jste dávno zapomněli
  • nedokážete se shodnout ani na tom jaký je den, uzavíráte se do sebe, mlčíte
  • nechcete společně řešit finance, chod domácnosti a už vůbec ne budoucnost

Kde je příčina?

Není jen jedna, je jich mnohem více. Může to být ztráta libida spojená s nadměrným stresem, přílišná zaneprázdněnost a přetížení z práce, z něho vyplývající snížení sebevědomí a únava s nespavostí, sklon k negativismu. Pokud jsi ty nebo partner pod stálým pracovním napětím, pak není divu, že o tom nechceš ani mluvit, ani slyšet. Raději se začneš uzavírat do svého světa. U někoho může být spouštěčem minulost a špatné zážitky z dětství, o nichž se velmi těžce mluví a zasouvají se raději někam do kouta mysli. Výsledkem je pak odstup, nadměrná kontrola nad sebou i okolím, s minimem snahy o opuštění této vybudované ulity.

„Měla jsem velmi těžké dětství.“ svěřuje se čtenářka Jarka (32 let). „Rodiče se rozvedli, když mi byly tři roky a matka si brzy našla nového přítele. Ten mě, ani mého staršího bratra neměl rád. A dával nám to dost najevo. Nejhorší na tom bylo, že časem se matka přidala na jeho stranu a my si tak zažili spoustu osočování, ponižování, bití. Styděla jsem se za to, že je máma taková a nikdy jsem o tom s nikým nemluvila. Až do té doby, než mi začala má minulost likvidovat funkční vztah. Neuměla jsem řešit problémy. Při hádce jsem se stáhla vždycky do sebe a trpěla kdesi uvnitř. Odmítala jsem pak svého partnera i v posteli a vztah spěl postupem času k rozchodu. Kamarádka mi poradila, ať zajdu k její psycholožce a já šla. Žasla jsem, jak strašně moc narušilo můj současný vztah dětství. Dneska na sobě pracuji, s partnerem se dokážeme domluvit na všem a já jsem vděčná, že ho mám. Intimní anorexii bych si už do vztahu nepustila!“

A Jarka dobře dělá, protože ona velmi bolestivě zasahuje do vztahů a narušuje je. Svým způsobem si za to můžeme i sami. Komunikujeme spolu zásadně mailem, přes telefony nebo na facebooku a na osobní setkání nemáme čas. Kontakt mezi lidmi se přesouvá na rovinu neosobní a ta osobní, důvěrná, zůstává upozaděna. A když jeden z dvojice volí raději pro něj lehčí  a „jednodušší“ online kontakt, vztah upadá.

A řešení?

Jednoduché – než se rozhodneš vlítnout do společného soužití, pořádně svého partnera poznej. Je jedno jestli vyrazíte na společnou dovolenou, nebo prodloužené víkendy, každopádně bys o něm něco málo měla vědět. Ve vztahu si nezapomínejte povídat, podnikejte společné výlety, protože pak budete mít společné zážitky a tudíž i neutuchající možnost čile konverzovat.

Ani zjištění že žiješ s intimním anorektikem nemusí být úplná konečná vztahu. Intimní anorexii lze dnes již docela dobře léčit. Je však nutná pomoc odborníka a terapie s ním. Velmi pomáhá vstřícný přístup k anorektikovi, a častá pochvala i za malé úspěchy.

Jak jsi na tom ty? Máš vztah a je pevný? Nebo je postižen něčím podobným jako je intimní anorexie? Napiš nám své zkušenosti do diskuze!

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

10.8.2015 4:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist