Posedlost zdravým jídlem? Víme, jak s ní bojovat!

Pronásleduje vás pocit, že jste snědli něco nezdravého? Přehnaně dlouho luštíte etikety potravin v supermarketu, abyste nakonec většinu zboží vrátili zpátky do regálu, protože obsahuje příliš mnoho tuků nebo cukrů? Zdravý životní styl je hezká věc, ale jakmile se stane posedlostí, zaděláváte si na problém.

Když přestanete věřit i sobě

Příznaky vaší posedlosti se projevují postupně a zpočátku jde vlastně o dobrou věc. Snažíte se prostě změnit jídelníček směrem k lepšímu. Čokoládu nahradíte müsli tyčinkou, denně si dopřejete misku zeleninového salátu. Jíst zdravě je fajn, ale pozor, aby se váš zájem nezměnil v nepřetržitou kontrolu jídelníčku. Najednou pak zjistíte, že trpíte nemocí, která se odborně nazývá Orthorexia nervosa. Jde o poruchu příjmu potravy, během níž se vzdáváte všech potravin, které podle vašich měřítek nejsou zdravé. Vylučujete geneticky upravené potraviny, ty vypěstované s umělými hnojivy, jste ochotni pozřít jedině to, co neobsahuje žádnou chemickou látku. Hlídáte si obsah tuků a cukrů. V poslední fázi už vám zbývá jen bio ovoce a zelenina a potraviny z obchodů se zdravou výživou. I tady ale výrobce podezíráte, že všechno není tak, jak deklarují. Nevěříte už ničemu, ani sobě.

Signalizuje čtení etiket citovou vyprahlost?

Trpí i vaše sociální kontakty. Odmítáte jíst s rodinou, protože nechcete konzumovat nezdravé jídlo. Každého na potkání přesvědčujete, že váš životní styl je jediný správný. Okolí to nemusí být příjemné a vaše izolace se prohlubuje. Původ této nemoci přitom není v tom, co jíte nebo nejíte. Stejně jako u anorexie či bulimie jde o psychický problém.

článek

Onemocnět mohou citlivější lidé, kteří se neopodstatněně podceňují. Vidí ostře své nedostatky a myslí si, že je odstraní zdravou dietou. To ovšem není pravda. Jediným lékem, jak se nepodceňovat, je, naučit se mít ráda sama sebe i se svými chybami i nedostatky. Neustálé hlídání přesného složení stravy může být reakcí na citovou vyprahlost, prázdnotu, za kterou hledáte náhradu.

Vnitřní naplnění dodá sebedůvěru

Máte pocit, že se příliš soustřeďujete na zdravé nákupy a vaření? Není vaše přehnaná snaha o zdravou stravu reakcí na to, že vám váš poslední ex vmetl do tváře, že jste tlustá, nebo na smutek z rozchodu, kdy najednou po letech strávených s partnerem nevíte, jak ukrátit svůj nově nabytý čas? Že se vám nedaří v práci a zkazíte, na co sáhnete? I to je možné. Můžete proto snadno podlehnout iluzi, že když bude dokonale zdravý váš jídelníček, bude v pořádku i všechno ostatní. To ale není pravda. Proto se místo studování etiket a zdravého stravování zkuste soustředit na něco, co by vás opravdu potěšilo, co by udělalo radost vaší duši, aby se cítila spokojená. Zastavte se za babičkou, kterou jste dlouho neviděla, jděte na nezdravý oběd s matkou, vyrazte do kina na nový film nebo si třeba zaběhat do parku. Dělejte to, co máte ráda a co vás baví. Pocit vnitřního naplnění vám dodá ztracenou sebedůvěru.

Jste posedlí zdravým životním stylem? Máte pocit, že tím nahrazujete citovou vyprahlost?

Foto zdroj: profimedia.cz

19.1.2015 8:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist