Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Zhubnete, když budete popíjet kávu?

Zhubnete, když budete popíjet kávu?

Zhubnete, když budete popíjet kávu?

Magazín: Hubnutí | autor: Lucie Feiková | vydáno 19. 03. 2014

Káva při hubnutí? Jeden říká ano, druhý ne. Jak je to doopravdy? Pomáhá kofein při spalování tuků, a proč je lidem s nadváhou pití kávy téměř k ničemu?

Trh je vyloženě zaplaven pilulkami na hubnutí, které většinou obsahují extrakty ze zeleného čaje nebo kávy. V posledních dnech jste jistě zaznamenali i debatu okolo kávy zelené, která slibuje velký úbytek hmotnosti a formování postavy. Tato informace se však kontruje s faktem, se kterým přišli američtí vědci. Ti tvrdí, že káva sice obsahuje stimulanty, ale na obézní jedince a lidi s nadváhou je krátká!  

Kofein není lékem na všechno 

Tou nejzákladnější složkou kávy je bezesporu kofein, jenž je oblíbený pro svoje psychoaktivní účinky. Právě ten si našel cestu do většiny komerčních spalovačů tuků. Aby ne, je známo, že kofein mobilizuje tuky z tukových tkání a zlepšuje metabolismus. Jenže neplatí to tak úplně pro všechny. V odborném magazínu American Journal of Physiology se objevila velmi zajímavá studie několika vědců, kteří zkoumali efekt kofeinu ve spojitosti se spalováním tuků. Výsledky nejsou zcela optimistické.

Jarní speciál: Tipy na bytové dekorace, které si zamilujete

Jarní speciál: Tipy na bytové dekorace, které si zamilujete

Paní Zima pomalu odchází a je nejvyšší čas pustit si do domácnosti první nesmělé jarní paprsky a ...

Štíhlé osoby to mají v kapse

Výzkumníci potvrdili, že kofein stimuluje nervový systém, který vysílá přímé signály do tukových buněk se vzkazem, aby se vzdaly, rozložily a uvolnily do krve. Uvedli i známou pravdu, že čím vyšší je rychlost metabolismu, tím snazší hubnutí je. 

Konkrétně již zmíněný kofein dokonce může zvýšit rychlost metabolismu o 3-11%, což přispívá ke spalování tuků. Bohužel, efekt je méně výrazný u těch, kteří patří mezi obézní. 

Testování prokázalo, že po požití kofeinu se u štíhlých lidí zvýší spalování tuků celkem o 29 % nad rámec klidového metabolismu, kdežto u „prostorově výraznějších“ jedinců je to jen 10 %. Budiž útěchou, že kofein může zvýšit sportovní výkon o 11-12 %, takže těm, kteří mají nadváhu, nezbývá nic jiného, než šoupnout do sebe dávku tohoto hořkého zázraku a vrhnout se na dřinu v posilovně. Nic ale netrvá věčně. Ani ty účinky kávy.

Doping? Ano, ale… 

V krátkodobém horizontu kofein je přínosem pro hubnutí, ale po chvíli se lidé vůči jejím účinkům otupí a „systém“ přestane fungovat. V jedné z dalších studií se prokázalo, že kofein měl vliv na snížení chuti k jídlu u mužů, ovšem ne u žen (dámy prominou). A navíc mužům tenhle stav opravdu nevydržel dlouho. 

Těžko tedy tvrdit, zda kofein podporuje úbytek váhy, a to dlouhodobě, nicméně objevily se teorie o tom, že cyklus 2:2 funguje. Co to je? Dva týdny pijte kávu (samozřejmě bez cukru a té nejtučnější smetany), další dva týdny si ji odpusťte, ať si tělo nevytvoří návyk na kofein. Zda to funguje, nevíme, ale aspoň do sebe dostanete mnoho antioxidantů. Tak hubnutí zdar!

A co zabírá na vaše špíčky? Voda s citronem? Jedině pohyb? Vášnivé noci? Napište nám...

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
07. 08. 2014 martinnatr dobrý (reakcí: 0)
02. 04. 2014 Linda Kafe a hubnutí? (reakcí: 4)
21. 03. 2014 glady ... (reakcí: 0)
20. 03. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
19. 03. 2014 viki11 .. (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

26. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Čeká tě radostný den plný pohody, smíchu a dobrých zpráv. Ať už jsi čekala výsledek zkoušek, kontroly nebo pohovoru, ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist