Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Cvičení Pět Tibeťanů

Cvičení Pět Tibeťanů

Cvičení Pět Tibeťanů

Magazín: Hubnutí | autor: Renata Petříčková | vydáno 10. 07. 2009

Krátké představení cviků Pěti Tibeťanů berte jako orientační, na toto téma se dají napsat stohy knih. Ale pokud toto zázračné cvičení ještě neznáte, těchto pár slov vás určitě naladí a přesvědčí vás, že to nejsou cviky nijak náročné a navíc jsou úžasně příjemné a nabijí vás novou energií.

První cvik zvaný Káča

Název vznikl podle tradiční dětské hračky. Stejně jako ona se budeme otáčet. První cvik nás má příjemně rozpohybovat. Takže se postavíme, chodidla jsou od sebe asi na šířku kyčlí, kolena lehce pokrčená, hlava je vzpřímená a pohled směřuje vpřed. A rozpažíme! Začínáme se otáčet a připomínáme tak trochu letícího orla, dlaně směřují dolů a otáčíme se kolem vlastní osy ve směru hodinových ručiček.

Začínáme zvolna, točíme se jen tolik, kolik je nám příjemné. Začátečníci často trpí závratí, je to naprosto normální, postupně se to bude zlepšovat. Končíme-li cvik, sepneme ruce a zhluboka se nadechneme a vydechneme.

Druhý cvik zvaný Svíčka


Nyní si lehneme, a když se dostatečně uklidníme, položíme ruce podél těla, dlaně směřují dolů. Chodidla opět položená na šířku kyčlí a nohy zvedáme do polohy zvané svíčka. Pomalu, plynule a potom také pomalu zvedneme hlavu. Pozor na zdvihání ramen, to je nežádoucí! Potom společně s nohama položíme i hlavu, důležité je udělat tento pohyb současně.

Třetí cvik zvaný Půlměsíc

Je to cvik, který nám otevírá horní část těla, otevírá srdce světu. Je to asi jeden z nejpříjemnějších cviků. Klekneme si, páteř je vzpřímená, ruce dáme dozadu, dlaněmi na hýždě a dbáme na uvolnění pánevní oblasti. Nyní necháme bradu klesnout na hruď. Poté se začínáme společně s hlavou zaklánět, tedy zakláníme celý trup, ruce podepřené na zadečku, zakláníme i hlavu ústa máme pootevřená, jak vás vedou pocity uvolnění.


Dbáme také na zeširoka otevřená ramena, „rozevřenou hruď.“ Abychom odlehčili páteři, stáhněte hýžďové svaly. A opět, cvičíme jen do příjemných pocitů. Po cvičení se schoulíme do relaxační pozice, vkleče se čelem opřeme o zem, ruce volně podél těla, schoulíme se jako embryo. Je to ostatně velmi uvolňující pozice pro bolavou páteř.

Čtvrtý cvik zvaný Most

Z polohy, která připomíná embryo a která uvolnila páteř, si sedneme. Záda jsou opět vzpřímená, nohy natažené vpřed a ruce jsou dlaněmi položené na zem podél těla. Opět necháme poklesnout bradu a poté se začínáme vzpírat na rukou a postupně i na nohou do polohy zvané most. Po cvičení pomalu přejdeme do polohy, která nás opět uvolní, a sice do uvolněného tureckého sedu, opět čelem až k zemi.

Pátý cvik zvaný Hora

Poté se obrátíme na břicho, hlavu máme čelem k zemi, chodidla se vzpírají, protože budou potřebovat sílu. Opět se vzepřeme na rukou, dotýkáme se podložky pouze prsty na nohou a na rukách. Hlavu zakláníme, ústa jsou opět otevřená. Tato pozice připomíná kobru, někdy se jí také tak říká. Poté pomalu skláníme hlavu a „vytrčujeme“ zadek nahoru, čímž naše tělo připomíná horu či písmeno A. Chodidla pak tedy spočívají celou vahou na podložce. Poté se opět vracíme pomalu do pozice kobry. Opět páteř šetříme sevřenými hýžďovými svaly. Po cvičení relaxujeme v poloze na boku, která vypadá podobně jako klasická stabilizační poloha.

Jsou tu i rizika


Například druhý tibeťan je náročný na koordinaci pohybů a při nesprávném cvičení je riziko poškození či přetížení krční páteře. Důležitá je také neklouzavá podložka. Chyb, kterých se můžeme při cvičení dopustit je mnoho a tak je vhodné si všechny cviky buď nechat předvést někým, kdo je dokonale ovládá, nebo velmi pečlivě nastudovat. Začínáme s třemi opakováními a postupně, jak se nám zlepšuje fyzická kondice a radost ze cvičení, počet cviků zvyšujeme…

Tento článek není dokonalým návodem ke cvičení, je to jen hrubá představa pro toho, kdo cvičení nezná a chce vědět, jak přibližně tyto cviky vypadají, protože popsat všechny cviky v pár řádcích je prakticky nemožné.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
21. 04. 2015 Dýchání (reakcí: 0)
11. 08. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

28. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes budeš jednat s horkou hlavou. Rozbouřené emoce tě dovedou až do krajnosti a ty tak pustíš z pusy slova, kterých ... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist