Zákeřný cukr

Pomerančový džus, borůvkový jogurt a pár kuliček hrozného vína jako snídaně, dokáže pěkně zvednout hladinu cukru v krvi, ale zároveň způsobí jeho padání přes den a s tím související přejídaní! Vyvarujte se zbytečných cukrů…

Snižte porci cukru
Určitě nejlepší je ani se cukru nedotknou, ale jak na to? Základem může být už volba potravin v obchodu, nikdy bychom neměli kupovat potraviny, kde je cukr uveden na první příčce! První příčka znamená nejvyšší koncentraci! Čím výše se vyskytuje položka ve složení výrobku, tím více je jí uvnitř obsaženo. Neměli byste zapomenout, že chcete svému tělu dát výživné jídlo, ne další porce cukru.

Sladká snídaně
Většinou už snídaní, kdy si dáte čokoládového muffina nebo sladký croissant, si do těla dodáte vysoké množství cukru, které ale naruší trávení na celý den. Nabudíte tím tělo tak, že začne rychle pracovat a po zbytek dne po vás bude vyžadovat další a další přísunu cukru. Abyste se tomu vyvarovali, volte snídani plnou vlákniny a proteinů, nejenže vás zasytí a vy si tak vystačíte bez zbytečných cukrů do oběda, ale zároveň naberete potřebné živiny pro vaše tělo. Tak si příště dejte pozor na různé čokoládové tyčinky, džusy, šťávy a sladké müsli, a raději si poručte vajíčka nebo ovesné vločky. Kde najdete další zdroje vlákniny si přečtěte v článku Vláknina v jídelníčku.

Sladké svačiny z přírody
Až vás zase odpoledne bude honit mlsná, sáhněte po ovoci nebo zelenině. Dodá vám potřebné vitamíny a také dokáže zasytit. Ovšem buďte opatrní při volbě, hrozen vína či třešní může vypadat chutně a zdravě, ale opak je pravdou. Hrozny a třešně patří mezi velmi oblíbené ovoce, ale obsahují nejvíce cukru. Jeden šálek hroznového vína obsahuje až 23g cukru. Až se tedy bude v supermarketu rozmýšlet, jaké ovoce zvolit na svačinu, sáhněte radši po kiwi nebo grapefruitu, budou pro vás zdravější a pro tělo výhodnější. Jaké ovoce je pro vás vhodné, se dozvíte v článku Ovoce a zelenina – cesta ke krásné postavě.

Nebezpečné pokušení – sladkosti
Někdy každý potřebuje alespoň malou dávku cukru. Když už se ale rozhodnete pro nějakou sladkost, mějte na paměti, že co se týče obsahu cukru, opravdu není sladkost jako sladkost. Například proužek lékořice může obsahovat 57g cukru. A jen proto, že na obalu sladkosti je obrázek ovoce, nespojujte si ho s něčím zdravým a nemyslete si, že obsahuje méně cukru. Udržujte tak přísun cukru na minimu, a když už si musíte dát něco sladkého, zvolte například tmavou čokoládu, která má o mnoho méně cukru než obvyklé sladkosti.

Sladké alternativy
Je několik cest, jak si pochutnat na sladkém a přitom do sebe nenacpat zbytečné množství cukrů. Příkladem mohou být velmi oblíbené müsli tyčinky, které všichni vnímají jako zdravé, ale opak je pravdou. Jsou to právě určité müsli tyčinky, které se řadí mezi potraviny s nadměrným množstvím cukru. Müsli tyčinky jsou zdravé, ale musíte vědět, které zvolit! Jednoduše vám tak pomůže etiketa a zde určená hodnota cukru. Stejně jsou na tom sladké jogurty, kde se také vyplatí sledovat etikety. Ze stejného kelímku se stejnou chutí, můžete svému tělu dát buď přiměřenou dávku cukru, nebo nesmyslně vysokou.

Sladké šťávy
Základem našeho života je voda, ale kolik čisté vody dopřejeme našemu tělu každý den? Ať chceme shodit nějaké kilogramy nebo chceme být zdravý, vyplatí se sledovat etikety i u tekutin, a to především jedná-li se o džusy a šťávy. Jestli chcete svému tělu odlehčit, vyzkoušejte popíjet pouze vodu a čaj. Do několika dnů uvidíte, jak se vám nejen zlepší trávení, ale hlavně se vám přestanou usazovat v těle další tuky a cukry.

4.12.2009 12:00| autor: Renata Jarošová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist