Tip jak hubnout téměř bezpracně. Chce to jen dobře žvýkat!

Plánujete po novém roce konečně shodit pár nadbytečných kil? Možná se vám, ještě než začnete kupovat permanentku do posilovny, bude hodit následující rada: shodit kila lze takřka bez námahy. Důležité je, jak dlouho sousto žvýkáte v puse.

To není jen takové plácnutí do vody, nýbrž výsledek seriózního britského výzkumu. Instrukce jsou jasné: každé sousto se musí žvýkat alespoň třicet sekund, pak jej je teprve možné polknout. I to ale stojí určitou námahu. Průměrný člověk přitom žvýká jedno sousto zhruba šestkrát.

Jsou za námi Vánoce, tedy svátky, během nichž se spousta Čechů nezřízeně přejídá. Kapr, salát, vinná klobása, dva plátky vánočky dohromady představují tisíc kalorií. Přihoďme k nim ještě vánoční cukroví a čokoládové pamlsky a jsme na 3 500 až 4 000 kaloriích. Doporučený denní kalorický příjem je přitom pro ženy pouhých 2 000!

[[related]]

Není divu, že po několika dnech obžerství přijde vhod jakákoliv rada, jak se nabytých kilogramů zase zbavit, tím spíše je-li účinná. Testování provedené na několika desítkách dobrovolníků dopadlo senzačně. Ti, kteří dokázali sousta v puse žvýkat stanovenou dobu, snědli během dne o polovinu méně potravin. Vědci ale současně přiznávají, že to může být také proto, že dlouhé žvýkání je poněkud nudné a celkem vysilující. „Účastníci, kteří prodlužovali kousání měli z oběda menší požitek, a proto jeho konzumaci příště omezili,“ říkají badatelé. Jedním z důvodů je také fakt, že pokud se na jídlo lépe koncentrujeme, mozek si je „pamatuje“ delší dobu a nepotřebuje další přísun delší dobu.

Vědci tuto metodu přiřazují k tzv. uvědomělému jedení. To znamená nejen to, že se na každé sousto více soustředíme, ale že si jídlo lépe uvědomujeme. Apetit, který se spouští v mozku, se pak dá lépe „oblafnout“. Vědci proto doporučují: „Během jídla se maximálně koncentrujte na to, co jíte.“ Rada tak jednoduchá, že ji celkem stojí za to vyzkoušet!

4.1.2013 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist