Spánek je základ zdraví

Co pro kvalitu života znamená osvěžující spánek? To obvykle poznáme, až když jej ztratíme! Jak tedy odstranit problémy s nespavostí?

Zkušenost s nespavostí je totiž stále častější. Až příliš mnoho lidí začalo spánek považovat za cosi, co zdržuje od práce, případně od zábavy. Během několika málo generací se průměrná doba spánku výrazně zkrátila. Chceme stíhat více, než je možné a daní za to je spánkový dluh.

Velmi často se pak dostáváme do situace, kdy spát nedokážeme, i když už bychom to pro svůj odpočinek potřebovali. Na základě nedávno provedeného průzkumu se uvádí, že tři čtvrtiny dospělých obyvatel České republiky měly během uplynulých 12 měsíců problémy se spánkem. Kromě neustále se zrychlujícího životního stylu k tomu přispívá i nejistota spojená s hospodářskou krizí.
Téměř čtvrtina českých žen připouští, že současné ekonomické klima zhoršilo kvalitu jejich spánku. Závažnou nespavostí pak trpí ve vyspělých zemích deset procent populace. Bezprostředními důsledky probdělých nocí jsou snížená výkonnost, nesoustředěnost či denní ospalost. Neméně závažné jsou však následky, které se objevují až v delším časovém horizontu.
Přibývají důkazy o tom, že nedostatek spánku vede k poruchám imunity a zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, duševních nemocí a také nádorových onemocnění. I proto je třeba na chronickou nespavost pohlížet nikoli jako na nutnou daň současnému způsobu života, ale jako na nemoc. Včasná diagnostika a léčba narušeného spánku je mimořádně důležitou součástí preventivní medicíny.
 
Tou dobrou zprávou je, že nespavost se dá léčit. Je však nutné vyhledat lékaře. Pomoci může praktický lékař, touto problematikou se dále zabývají neurologové a psychiatři. Význam spánku pro naše zdraví potvrdil v minulosti také vznik České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu. Společnost spojuje lékaře z různých oborů, zejména neurology, psychiatry a pneumology.
Postupně se rozšiřuje síť center pro léčbu poruch spánku a bdění, tam se však zaměřují především na velmi závažné či vzácné stavy a objednací doby do těchto center bývají v řádu několika měsíců. Pro člověka, kterého trápí nespavost, je klíčové najít lékaře, který problémy se spánkem nebagatelizuje. Takové podcenění může mít podobu věty: „To víte, dneska špatně spí každý, tak se dospíte o víkendu”. Může to ale také vypadat tak, že lékař napíše předpis na hypnotikum, aniž by se nějak podrobněji zajímal o charakter pacientových potíží.
Spoléhat na jednoduché řešení v podobě pilulky však nelze. Dosud používané léky na spaní jsou široce rozšířenou lékovou skupinou, rozhodně se ale nedá říci, že jsou skupinou za všech okolností bezpečnou, mají totiž svá rizika, a to zejména při dlouhodobém užívání. Hledání ideálního hypnotika donedávna připomínalo úsilí o nalezení kamene mudrců.

Mělo by jít o látku, která navozuje spánek rychle, udrží jej po celé požadované období, zachovává přirozený charakter spánku a její účinek po probuzení rychle odezní. neměla by ovlivňovat psychomotorické funkce během dne, a neměla by způsobovat tzv. toleranci (tímto slovem lékaři označují potřebu u některých léků po nějaké době zvyšovat dávku, protože ta původní už nestačí) ani závislost při opakovaném podávání, náhlé vysazení by nemělo způsobit abstinenční příznaky. Všechny dosud dostupné léky měly celou řadu vlastností, které je od tohoto ideálu vzdalovaly. Proto léčba nespavosti v reálném životě dosud mnohdy připomíná pověstné vytloukání klínu klínem.

Pokračování si přečtete již brzy na femina.cz!

Zdroj: Focus Agency
13.5.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist