Spánek v chladné místnosti. Proč ho odborníci doporučují?

Jsi velký „teplomil“, proto svou ložnici intenzivně vytápíš? Ani nevíš, jak si škodíš! Spánek v chladu omlazuje pokožku a urychluje hubnutí. Navíc poskytuje prevenci před cukrovkou a zkvalitňuje snění. Ještě pořád toužíš po horku?

spanek-v-chladne-mistnosti-1100x618.jpgCelá galerie 47 Zdroj: Shutterstock.com

O tom, že spánek je naprostou zdravotní nutností, už asi nikdo nepochybuje. Jak by také mohl?! Vždyť odborníci se neustále předhánějí se scénáři děsivých důsledků, které jdou s nedostatkem kvalitního nočního odpočinku ruku v ruce. Podle nich ten, kdo spí málo, riskuje zvýšené riziko depresí, kognitivních poruch, kardiovaskulárních chorob, cukrovky nebo hormonální nerovnováhy. Je tedy jasné, že „zalomit“ to na osm hodin denně, je prostě základ bezproblémové existence. Bereš si tohle doporučení k srdci? Děláš jen dobře. Co když jde ale ze spánku těžit ještě víc? A stačí si jen trochu pohrát s teplotou v místnosti…

Topit či netopit, toť otázka

I když většina lidí se pobytu v chladné místnosti brání zuby nehty, podle lékařů se optimální teplota na spaní pohybuje mezi 15 až 19 stupni Celsia. Pokud tě právě teď napadlo, že zmíněné klimatické rozmezí nebezpečně připomíná téměř arktické podmínky, ještě ho úplně nezavrhuj. Co přesně ti to přinese, když ve tvé ložnici zavládne zima? Asi se budeš hodně divit… Jedno pozitivum totiž lepší než druhé!

Kvalitnější snění, které jen tak něco nenaruší

Australští vědci působící na Univerzitě Jižní Austrálie na základě své studie došli k názoru, že jedinci, kteří uléhají do peřin v přetopeném pokoji, častěji trpí spánkovými poruchami. Má to prý co dočinění s tím, že tělesná teplota v průběhu 24 hodin přirozeně vrcholí a klesá, přičemž nejvyšších hodnot dosahuje večer. Výzkumníci proto tvrdí, že okolní chlad napomáhá nejen usínání, ale zlepšuje i samotnou úroveň hlubokého a posilujícího odpočinku.

Nevyčerpatelný elixír mládí, co je zdarma

Věřila bys, že v noci, při naprosté nečinnosti a vleže, se dá značně zpomalit stárnutí? Tedy zejména v případě, že termostat v místnosti naladíš na nízkou teplotu. Přesně tyto podmínky podporují produkci „omlazovacích hormonů“, jmenovitě se jedná o melatonin a růstový hormon. K „výrobě“ prvního dochází v naprosté tmě, tvorbě druhého zase nahrává chladné klima. Vážně se o tohle chceš nechat připravit? To bys byla sama proti sobě.

Urychlení hubnutí, o jakém se ti ani nesnilo

Američtí vědci z Yaleovy univerzity našli báječný recept k dosažení sexy křivek, na což jistě uslyší všechny dietářky. Závěry jejich průzkumu sdělují, že „studené ovzduší“ v místě spánku zvyšuje obsah hnědého tuku v těle. Pokud ses vyděsila, je třeba vysvětlit, že tato forma tuku je vážně žádoucí, neboť zrychluje metabolismus a podporuje spalování kalorií. Čím větší „kosu“ tedy budeš mít v ložnici, tím lépe se ti budou shazovat nadbytečná kila.

Prevence (nejen) cukrovky

Pokud tě výše zmíněná fakta zatím nepřesvědčila o tom, že bys měla v „noclehárně“ vypnout topení, možná tě k takovému rozhodnutí přiměje postoj amerických lékařů. Ti prostřednictvím několika studií zjistili, že nízká teplota v prostoru reguluje symptomy diabetu, fibromyalgie (porucha charakterizovaná bolestí pohybového aparátu) nebo syndromu spánkové apnoe (krátké zástavy dechu). Takže, jak se na to díváš teď?

Co ty na to, zkusíš to taky? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. Pokud máš snad pocit, že bys v zimě neusnula, věř, že spát se dá v takových polohách a na místech, které odporují chápání. A umí to i zvířata… 

… i lidé

Foto: Shutterstock.com, facebook.com

9.2.2018 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist