Samotářka? Máme pro vás návod na přežití.

Fungování naší současné společnosti nahrává jednoduše extrovertům. Nacházíte se spíše na opačné straně spektra? Nezoufejte, poradíme vám jak uspět ve světě, který introvertům mnohdy nepřeje. A nebude to až tak těžké!

Přiznejte si svoji povahu
Prvním krokem při řešení každého problému je samozřejmě to, že si ho plně uvědomíme a přiznáme. Někdy je to ta nejtěžší a nejbolestivější fáze, ale nelze ji přeskočit, jinak se nehneme dále. Dvaačtyřicetiletá Lenka, která pracuje jako produkční v malé firmě, se nám svěřila: „Dlouho jsem svoji povahu považovala za komplikovanou a od dětství jsem v kolektivu působila rozporuplně. Jednou jsem byla pohotová a plná elánu, jindy jsem nedokázala ani promluvit a cítila jsem se velmi špatně. Až mi jednoho dne moje známá-psycholožka doporučila, abych si udělala test temperamentu. Vyšlo mi z něj jednoznačně, že jsem introvert. Překvapilo mě to a začala jsem se o téma introverze více zajímat. Nyní už vím, jak pečovat o svoji duševní hygienu, abych mohla pracovat a vůbec spokojeně žít mezi lidmi, kteří mě obklopují.“

článek

Introverze není stydlivost
Častým jevem je zaměňování introverze za stydlivost, strach ze společnosti a podobně – což je ale nesprávné. Být introvertem také neznamená, že máte nějakou špatnou vlastnost, které je potřeba se zbavit. Naopak! Mezi introverty nalezneme spoustu úspěšných osob, hovoří se například o Billu Gatesovi, Thomasi Edisonovi, Clintu Eastwoodovi, Michaelu Jordanovi a dalších lidech, kteří v něčem vynikali. A to je, myslím, dobrá společnost. Co to tedy ale introverze vlastně je? Lenka pokračuje ve vyprávění: „Na základě testu a dalšího samostudia jsem pochopila další souvislosti. Měla jsem k tomu výborné předpoklady i doma, neboť manžel je podle všeho typický extrovert. V porovnání s ním dobíjím baterky a čerpám energii o samotě a v klidu, dalo by se říci „zevnitř“. Petr ji naopak získává ve společnosti lidí, na večírcích a tak podobně, tedy „zvenku“. Když na mě působí mnoho podnětů, jsem spíše vystresovaná, zahlcená, zatímco můj muž je ve svém živlu. Také jsem si všimla, že jeho životní záběr jde spíše do šířky, můj do hloubky. To jsou asi hlavní rozdíly, které mi potvrdily i jiné zdroje.“

článek

Rady pro introverty, jak si užít život

  • Nechtějte se měnit a už vůbec ne násilím. Nemá cenu pokoušet se svoji povahu zásadně předělat. Neznamená to, že na sobě nemáte vůbec pracovat, ale mějte se především ráda taková, jaká jste.
  • Naučte se hospodařit s energií. Introverti se rychleji vyčerpají. Myslete na to předem a den po večírku si naplánujete klidový režim. Uvidíte, že se vám to vyplatí a ani náročný večer vás neodradí od dalších akcí. Všímejte si, co vám energii dodává a hojně toho využívejte.
  • Když se vám nechce, nenuťte se. Dovolte si být jen sama se sebou tak často, jak potřebujete. Na dotěrné dotazy, proč nejdete do společnosti, si připravte třeba odpověď: „Nic mi není, jsem prostě introvert.“ Dobří přátelé to pochopí.
  • Stanovte si osobní priority a ostatním podnětům se naučte říkat NE. Souvisí to také s budováním sebevědomí, které je možné postupně zvyšovat různými technikami.
  • Využívejte své silné stránky. Patří mezi ně například uvážlivé jednání, cílevědomost, stálost a hloubka citů i zájmů a mnohé další.

Foto zdroj: profimedia.cz

18.6.2013 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist