Milované knížky od muže, který donutil Brity plakat

V kinech právě můžete vidět adaptaci knížky Jeden den, kterou si u nás zamilovaly davy a právě se připravuje dotisk českého překladu s novým obrázkem na obálce, stejným jako má plakát filmu. Napsal ji David Nicholls, který má na kontě i další dvě krásné knihy.

David Nicholls se narodil v roce 1966 v anglickém Hampshiru. V 80. letec chodil na univerzitu do Bristolu, kde studoval anglickou literaturu a drama. V podobném prostředí se odehrává i jeho prvotina z roku 2003 Starter for Ten, vyprávěná v ich formě. Příběh obyčejného kluka jménem Brian, který až moc natěšeně dorazí na univerzitu s jedním velkým snem –  že se dostane do školního vědomostního kroužku a s ním do populární televizní soutěže typu Riskuj. A ve své naivní nezkušenosti doufá, že tak ohromí taky spolužačku Alice, bohatou blond sexbombu s ambicemi a manýry herečky. Ještěže má ve svém zmateném životě i  nezávislou, cynickou kamarádku Rebeccu. Neodolatelně zábavný a sympatický pohled na hledání rozdílu mezi znalostmi a moudrostí, v roce 2006 zviditelnil stejnojmenný film. Sám Nicholls k němu sice napsal scénář, ale kvalitám předlohy nedosáhl. Zato hrál v něm James McAvoy. Film u nás vyšel na dvd jako Zahřívací kolo, knížka je k dostání zatím pouze v angličtině.

Než se David Nicholls stal spisovatelem, zkoušel se živit jako herec. Ne moc úspěšně („Byl jsem uzlíček nervů,“ vzpomíná na dobu po dvacítce). Z těchhle zkušeností ale zase pak mohl napsat svou druhou a knihu Understudy. Ta vypráví o o něco starším loserovi než byl Brian, rozvedeném herci jménem Stephen C. McQueen a ambicemi stát se velkou hvězdou. Zatím ovšem jednu velkou filmovou hvězdu akorát jistí v jedné londýnské divadelní hře o lordu Byronovi, jako jeho případný záskok. K tomu se ještě zamiluje do jeho americké nespokojené manželky. Má ale u ní šanci, když je opak jejího přitažlivého, talentovaného, populárního, sebevědomého, nevěrného manžela? I tenhle zábavný román mixující romantiku s cynismem u nás ještě čeká na překlad, v Anglii vyšel v roce 2005. Čeká taky na filmovou adaptaci. Až přijde, doufám, že v ní bude hrát Benedict CumberbatchDominic Cooper.

Když předloni Nichollsovi vyšla jeho třetí kniha Jeden den, už mu došlo, že na herectví měl stejně nejradši ty repliky a už byl známý jako spisatel i jako scénárista. První úspěchy v televizi, s psaním pro seriál Šest v tom, mu dovolily věnovat se románům. Vztek na televizi, kde jiný seriál, který psal, zrušili už po první sezóně, ho přivedl k tomu, aby si na psaní románů našel čas. Scénáře ale tvoří pořád taky, nejen k adaptacím svých vlastních knížek, ale i k adaptacím jiných předloh, třeba čtyřdílné Tess z rodu D’UrbervillůGemmou Arterton.

David Nicholls, druhý zleva, na premiéře filmu Jeden den.

Jeden den se od jeho prvních dvou knih o něco liší. Hlavní hrdinové jsou dva. Tón je víc hořkosladký a dojemný a děj pokrývá velkou část života postav, od promoce na univerzitě, kdy se Emma a Dexter poprvé políbí a skamarádí, po dalších dvacet let, během nichž si prožijí různé krize, vzestupy a pády, naděje a zklamání, lásky a kariéry, které má Nicholls dar tak výstižně popsat.  Konečně se mu podařilo napsat bestseller, s víc než milionem prodaných kusů jen v rodné Británii, z nichž většina výtisků donutila jejich majitele, aby při čtení bez ostychu brečeli na veřejnosti (většinou v MHD).

Jsem vděčný, že jsem našel práci, kterou miluju, a jsem vděčný, že má ta kniha takový úspěch. I když samozřejmě, úspěch ve mně vyvolává i úzkost, paniku a pocit viny. Mám tendence dělat si starosti. Vždycky. Ale strach a úzkost mě hodně motivují,“ říká David Nicholls. Momentálně prý začíná psát čtvrtou knihu. Už teď se na ni těším.

7.10.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist