Věříte na přátelství mezi mužem a ženou? Tak nevěřte!

Přátelství s opačným pohlavím jsou zcela běžné. Jistě i vy máte pár kamarádů a přísahala byste, že vztah mezi vámi je jen čistě platonický a vůbec není o sexu. Dá se tomu věřit, nebo je opak pravdou, i když to tak nevypadá?

Čisté kamarádství?

Názory na toto téma se liší, a tak se na to, jak to skutečně je, podívali vědci z University of Wisconsin-Eau Claire. Podle jejich studie mezi přáteli – muži a ženami téměř vždy existuje sexuální přitažlivost. Navíc, nejvíce přátel máme tehdy, když jsme nespokojeni se současnými partnery.

Muži chtějí více

Výzkumníci také ze skupiny 400 dospělých zjistili, že nejčastěji pouze jeden z přátelského páru vyjádřil přitažlivost k druhé osobě, přičemž většinou to byli muži. To sedí s názorem, že ženy si často mylně myslí, že muži se s nimi chtějí „pouze“ kamarádit. Většina mužů tedy vstupuje do přátelství se ženou s nadějí na možný hlubší vztah, nebo ještě častěji – na sexuální zážitky.

Ovládání instinkty

Docentka psychologie a hlavní autorka studie April Bleske-Rechek tvrdí, že platonické vztahy mezi mužem a ženou jsou relativně novou záležitostí v dějinách lidské evoluce, protože muže stále ovládají instinkty páření.

Jak na to přišli?

V prvním experimentu vědci rozdělili 88 párů přátel do různých místností a aniž požádali někoho druhého o identifikaci, měli své přátele poznat na základě série otázek. Toto cvičení bylo zaměřeno na to, aby vědci sesbírali informace o přitažlivosti jednotlivců ze strany jejich společníka. Zjišťovali i to, zda jeden z páru má zájem o rande a jak vnímá to, že jeho přítel má o něj zájem nejen kamarádský nebo i partnerský či sexuální.

Fantazie a fakta

Výsledky ukázaly, že muži častěji přiznali náklonnost k jejich kamarádkám, zároveň však nadhodnocují romantické city kamarádek vůči nim. Na druhé straně, u žen je méně pravděpodobné, že by fantazírovali o svých přátelích, nebo že by předpokládali, že vůči nim chovají nějaké city. Přestože odpovědi mužů mohou působit jako egocentrické, odbornice podle deníku Daily Mail tvrdí, že je to logické, protože „v minulosti muži, pokud nevyužili své reprodukční příležitosti, čelili riziku že budou ve společenství vyřazeni.“
[[related]]
Z kamarádství vážný vztah?

Následující experiment se zaměřil na to, jak si přátelé váží svůj platonický vztah, a to i v případě, když tušili, že existuje mezi nimi a jejich přítelem určitá míra přitažlivosti. Dvě testované skupiny zahrnovaly osoby ve věku 18 až 23 let a pak mladou a střední generaci ve věku 27 a 52 let.

Vědci zjistili, že přitažlivost mezi dvěma kamarády nebyla překvapením, speciálně v případě, když kamarádství přešlo do hlubšího vztahu. Účastníci studie hodnotili přitažlivost v kamarádství většinou pozitivně – pokud někomu překážela, byly to většinou ženy, které si myslely, že na jejich přátelství není nic sexuální.

Čím větší naděje, tím více kamarádů

Stejně tak ze studie vyplynulo, že čím je nižší spokojenost jednotlivce s jeho partnerem ve vztahu, tím více přitahuje kamarády. Takže, pokud nejste ve vašem vztahu velmi spokojená, jistě jste to už stihla říci nebo alespoň naznačit vašemu kamarádovi. Ten o vás začal jevit větší zájem. Může se zdát, že má snahu vyřešit vaše problémy, že s vámi soucítí, ale pravda je obvykle taková, že cítí svou příležitost.
Myslíte si stále, že přátelství mezi muže a ženou může být zcela nevinné?

15.5.2012 1:00| autor: Wanda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist