na-materske.jpg

Rok na mateřské? Většina maminek prvního dítěte se cítí sama a zoufalá

mateřství

Chaotický, vysilující a stresuplný. Tak popisuje většina novopečených maminek první rok v životě jejich děťátka. Většina z 2 000 dotázaných žen si myslí, že v prvním roce mateřství převládají negativa nad pozitivy. Tím velkým plusem ale je, že bude...

Diskuze

8 komentářů

  k
  Kockova

  Tento článek je pro mě momentálně aktuální a mohu potvrdit, že se těším až oslavíme rok, bude to za necelý měsíc. Mám neuvěřitelně hodného miláčka, ale těší mě víc a víc když se z miminka stává človíček, který mi už začíná rozumět. Takže se těším na jaro až nám bude tak ten rok a půl.

  andula

  cha – první rok? to byla opravdová pohoda! Miminko nikam neutíká, nesnaží se neustále „objevovat svět“ oním (sebe)destruktivním způsobem jen o málo starších dětí, jídlo má, pokud máma kojí, neustále nachystaný (a nenimrá se v něm), a nejspokojenější je, když je u mámy,ať už je to kdekoliv. Do jednoho roku potomka se můj život prakticky nezměnil – jen k lepšímu (mateřská je mateřská – toho volna!). Vyrážela jsem na dlouhý tůry (a později i vyjížďky na kole), většinu času jsem s malým trávila na horách, když bylo třeba, nakojila kdekoliv, plínky nic neváží a v batohu nepřekáží.
  To mezi rokem a půl a dvěma a půl až třema lety, to nastává kolotoč. Dítě potřebuje nové podněty, ale bez mámy si je ještě nezajistí, už by chtělo běhat, do kočárku, nosítka či cyklovozíku ani za boha, ale samo ještě (samozřejmě) neujde, jídlo je ještě třeba vybírat, držet časovej režim, snažit se, aby dítě dostalo všechno, co je třeba, ale mateřský mlíko už nestačí, plínky už jsou v jeho očích překonaná věc, ale nehody se dějí. (někdo s sebou nosí nočník, někdo náhradní oblečení, ale tak snadný jako s plínkama to už není a tak snadný, jako s větším dítětem, co už samo na záchod, to ještě není.)
  Takže za mě – nejtěžší je druhej až třetí rok. Nejtěžší, ale možná i nejkrásnější. Ten malý bezmocný uzlík se najednou staví na vlastní nohy, obrazně i doslova, jeví první známky vlastního rozumu….
  Nicméně sama a zoufalá jsem se necítila fakt nikdy. Děti jsou fascinující stvoření!

  v
  viki11

  Narození obou dětí jsem zvládla docela dobře. Na mateřské bylo více času věnovat se přímo dětem.

  l
  lucik21

  dítě ještě nemám, ale pokud na to není žena sama, zvládne to

  b
  Bobina1

  Jak jste zvládla narození prvního dítěte vy? Docela dobře. A to tenkrát ani nebyly papírové pleny.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist