Co dělat, když miminko v noci nespí?

Maminky nejmenších dětí se asi shodnou v tom, že spánkový deficit patří mezi největší obtíže, s nimiž se musí vypořádat. Podle studie ztratí uklidňováním miminka 90 procent rodičů každou noc až 4 hodiny spánku, týdně to dělá 28 hodin a za rok takto člověk přijde o 60 dní!

Království za jednu klidnou noc! Jak těžká je péče o kojence, když se sotva držíte na nohou a se sinalým obličejem a kruhy pod očima vypadáte jako zombie. Během noci se budí každé dítě. Miminka těch šťastnějších rodičů ale dokážou zase usnout. Nejčastějším důvodem nočního pláče kojence do jednoho roku je mokrá plenka, následovaná hladem a bolestí způsobenou klubáním zoubků. Není ani divu, že pro spoustu rodičů je onen zlomový bod, kdy se jejich drobeček přestane v noci budit, stejně důležitý, nebo dokonce ještě důležitější než jeho první slovo či první úsměv.

Jak přimět drobátko, aby v noci spalo jako Šípková Růženka? Zkuste následující rady.

Tipy pro dobrý spánek kojence

  • Než dáte dítě do postele, věnujte dostatek času hraní. Říkejte mu básničky, zpívejte písničky nebo mu čtěte pohádky a ukazujte obrázky. Dítě samozřejmě snáze usne po koupeli anebo po nějaké náročnější aktivitě jakou je například plavání kojenců.
  • Rozdělte poslední krmení na dvě části, mezi nimiž vyměníte plínku. Během výměny plínky se dítě trochu „nastartuje“ a následné krmení jej zase uklidní. Když vyměníte plínku dříve, bude dříve mokrá a hrozí, že se miminko dříve probudí.
  • Pokud se miminko budí před šestou hodinou ranní a nepláče, nespěchejte hned k němu. Povídá si samo pro sebe a je ještě šance, že na chvilku usne. Pokud ne, počkejte ještě 10 minut a pak jej lehce pohoupejte v náruči a zkuste zase vrátit do říše snů.
  • Když k němu ráno přicházíte, mluvte na něj. Je jedno, že vám ještě nedokáže odpovědět. Budete-li s děťátkem během dne navazovat kontakt (díváte se na ně, mluvíte na ně, mazlíte se s ním), bude šťastnější a také v noci pak bude mít klidnější spaní.

Foto zdroj: profimedia.cz

26.4.2013 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist