Problém jménem pitný režim? Víme, jak na něj vyzrát!

Schválně, kolik denně vypiješ tekutin, které lze zahrnout do pitného režimu? Ihned ti naskočí na mysl káva, horká čokoláda nebo kola? Špatně! To jsou dobroty, co nemají s pitným režimem nic společného! Takže, jak správně pít?

Napít bychom se měli ještě dřív, než se dostaví pocit žízně. Protože v tu chvíli je už pozdě a tělo strádá nedostatkem tekutin, které potřebuje ke správnému fungování. Denně bychom měli přijmout 2 – 3 litry tekutin, do tohoto čísla se ale nepočítají všechny druhy kávy, alkohol, ale ani černý čaj, který je bohatý na kofein. Se sladkými limonádami, co hýří všemi barvami, se také rozluč, protože se zbytečně obohatíš o samé nepříznivé látky jako jsou barviva, éčka, konzervanty a především nadbytek sladidel, glukózového sirupu nebo cukrů. Místo 2 l pomerančové limonády si můžeš raději dát kousek medovníku nebo domácího štrůdlu.

Kdo nepije, cítí se pod psa

Pokud tekutinám během celého dne moc nedáš, můžeš si vykoledovat silnou bolest hlavy, únavu, ale i nepříjemnou nevolnost. Navíc tělo zbytečně zatěžuješ a tím ho vystavuješ nepříznivému stresu. Voda, kterou přijmeš do těla, vede živiny ke všem buňkám a dá se říci, že transportuje energii napříč celým organismem a navíc z těla vyplavuje toxiny, čímž nás očišťuje.

Podle čeho lze zjistit, jak si stojí náš pitný režim? 

Prvotním ukazatelem může být bolest hlavy. Pokud tě dostihla, zapomeň na prášek, pořádně se napij a odpočiň si. O stavu tekutin v těle tě ale dostatečně poinformuje i zbarvení moči. Je-li světlá, piješ dostatek. Čím tmavší je, tím je organismus vyprahlejší a potřebuje zavlažit. Ale ani s vodou to nepřeháněj, ať nedopadneš jako Marcela:

„Stala jsem se doslova závislou na vodě, byla jsem schopna denně vypít tři až čtyři litry, i když vážím 55 kilo. Pod náporem nadbytku tekutin mé vylučovací ústrojí zkolabovalo. Pobyt v nemocnici a následná rekonvalescence, mě naučila jediné – všeho s mírou a tedy i vody. Dnes už piju jen tolik, kolik je pro tělo nutné,“ říká Marcela (27).

Vzorec pro pitný režim bez chybičky

Abys nedopadla podobně jako naše čtenářka, zkus se řídit jednoduchým výpočtem, který pro správný přísun tekutin připravili odborníci. A není to rozhodně nic složitého. K počtu litrů, co musíš za den vypít, se dostaneš tak, že svoji váhu vynásobíš koeficientem 0,035.

Jsem bez energie, tak se najím

Jídlem si samozřejmě můžeš také dobít baterky, ale záleží na tom, na čem si pravidelně pochutnáváš. Skvěle tě nastartuje například cukr, s tím ale opatrně. Pokud pociťuješ únavu a je teprve dopoledne, raději se pořádně napij a během celého dne do sebe pravidelně obracej skleničkou s čistou, neperlivou vodou. Pokud ti vodní kúra nepomůže, obrať se na jiné způsoby získání energie.

Tip: Jsi zvyklá dát si po obědě kávu? Počítej s tím, že ta tělo odvodňuje, proto si k ní poruč alespoň jeden větší pohárek vody.

Nikdy jsem nepila tolik, kolik bych vzhledem ke své váze měla. Jsem pyšná baculka a za své křivky se rozhodně nestydím, ale za co bych se stydět měla, je rozhodně můj problém s nedostatečným pitným režimem. Před týdnem jsem se vrátila z nemocnice s ledvinovými kamínky a za ty může právě alarmující nedostatek tekutin v těle. Proto, prosím, pijte všechny tolik, kolik je třeba,“ vzkazuje všem ženám Lada (30).

Hydratujeme jídelníček

Nejen vodou je člověk živ. Tedy přesněji řečeno, tekutiny do těla můžeš doplnit i jinak, než pitím. Jednoduše do svého jídelníčku zařaď potraviny bohaté na vodu. Tady máš pár tipů:

  • Zamiluj se do ovoce a zeleniny. Oloupej si pomeranč, mandarinku, grep, zakousni se do jablka, melounu, salátové okurky nebo do sladké hrušky.
  • Polévky jsou zdravé, zahřejí, ochladí, zasytí, ale také i zavodní.
  • Hlavní jídlo vyšperkuj lilkem, cuketou nebo jinou zeleninou bohatou na tekutiny.
  • Udělej si domácí limonádu. Do džbánu s vodou přidej led, plátky grepu, pomeranče, limety, snítky máty s meduňkou a popíjej dietní limču, co prospívá na všech frontách.

A jak jsi na tom s pitným režimem ty? Piješ moc nebo málo?

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, pinterest.com

2.6.2015 10:00| autor: Lenka Zelnitiusová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist