Přípravky na hubnutí – sliby versus realita

Na trhu je mnoho přípravků, které slibují, že vám pomohou shodit nadbytečné kilogramy. Jak je to s nimi doopravdy?

Přípravky na hubnutí jsou v podstatě dvojího druhu. Buď ve formě léků (předepisovaných lékařem), nebo jako koktejly nahrazující jídlo, či potravinové doplňky výživy obsahující vlákninu, karnitin, chrom nebo např. ženšen či výtažky ze zeleného čaje. Ty lze běžně koupit bez předpisu v lékárně a jejich používání s sebou nese minimální rizika. Zároveň však jejich efekt většinou není ověřen klinickými testy, které by dokazovaly, že při stejné dietě a pohybovém režimu zhubnete s tímto přípravkem více než bez něj.

Tam, kde chybějí objektivní důkazy, podložené výsledky seriózních klinických studií, logicky nastupuje vehementní reklamní kampaň, často zaštítěná tváří nějaké populární osobnosti. Řada lidí možná po těchto přípravcích i trochu shodí, a téměř všichni zase přiberou. Bez správně sestaveného jídelníčku a alespoň mírného pohybu žádný z těchto doplňků slibujících zhubnutí nepomůže. Až 99% úspěchu závisí jen a jen na vás. Přesto i ten nejracionálněji uvažující člověk občas touží po drobné pomoci. Co můžeme očekávat?

C.L.A. – konjugovaná kyselina linolová

Výrobce deklaruje na obalu: Bioaktivní C.L.A. 1000 Booster odbourává tuky tím, že je odplavuje do krevního řečiště a svalů, kde dochází k jejich spalování. C.L.A. zabraňuje odbourávání svalové tkáně a vzniku JOJO efektu. Současně zvyšuje rychlost metabolizmu a tlumí jeho pokles, a to především v noci, čímž dochází k využití tělesných tuků i během spánku. Bioaktivní C.L.A.1000 Booster zlepšuje tukovou oxidaci a zvyšuje tím množství spálených tuků až o 12 procent. Účinek se zvyšuje aktivním pohybem.

Jaký je názor odborníků? C.L.A. dávala velké naděje a ještě nedávno jí fandili i někteří docela konzervativní lékaři. Velká studie týmu profesora Astrupa z Kodaňe však neprokázala žádný rozdíl při redukčních dietách u skupiny s C.L.A. a bez této látky. K zeštíhlení, či úbytku tuku bez našeho aktivního přístupu nevede. Je ale možné, že by mohla mít příznivý vliv na naše zdraví. S hubnutím však C.L.A. pomoci nemůže. Jelikož bezpečnost užívání C.L.A. není ještě dostatečně prozkoumána, doporučuje se denní množství dávka 500-1000 mg denně.

L – Carnitin

Carnitin (karnitin) je látkou tělu vlastní a velmi bezpečnou – tedy bez zdravotních rizik. Kdysi byl velmi nadějnou látkou, protože se zjistilo, že jeho mechanismus účinku spočívá v přenosu mastných kyselin do mitochondrií (kde probíhá oxidace tuků za vzniku energie).Tato úvaha se však nikdy jednoznačně nepotvrdila.
Některé studie uvádějí, že 1-1,5 g karnitinu denně v kombinaci s vytrvalostním cvičením vede k redukci hmotnosti. Karnitin ale začne pozitivně ovlivňovat pochody v organismu až po 45 minutách cvičení a jeho maximální působení je až kolem 120. minuty. Aby ale opravdu pomohl při redukci váhy, je nutné cvičit minimálně hodinu bez přestávky. Samotné popíjení koktejlu s karnitinem bez pohybu nepomůže. Aby karnitin působil, je třeba dávka 500 mg. Obecně se nedoporučuje příjem větší než 3 gramy karnitinu denně. Pravdou je, že snižuje svalové napětí a tím i riziko svalového zranění – musí být ovšem podán před tréninkem. Působí také jako mozkový stimulátor při velkém fyzickém či psychickém zatížení a má blahodárný vliv na ochranu srdečního svalu.

Lipoxal direct a extreme

Výrobce deklaruje: Tablety Lipoxal výrazně stimulují odbourávání podkožního tuku v rizikových partiích jako jsou stehna, boky, hýždě, bříško a paže. Lipoxal zvyšuje výdej tělesného tepla včetně zrychlení metabolismu – spalování kalorií. Tablety snižují příjem potravy a prodlužují interval mezi jednotlivými jídly, zvyšují obranyschopnost organismu, pročišťují krev, vykazují antioxidační účinky a ochraňují tak před škodlivými volnými radikály.

 

Lipoxal direct
– cíleně odbourává podkožní tuk
– soustředí efekt do rizikových partií
– urychluje metabolismus
– obsahuje přírodní účinné látky

Výrobce uvádí na obalu: Hlavní složkou LIPOXALU DIRECT je extrakt ze zeleného čaje, působí v organismu na termoregulační centrum hypotalamu v mozku. Ovlivňuje tak hospodaření s tělesným teplem a významně působí na energetický metabolismus. Výsledkem je zvýšený energetický výdej a získávání energie z uložených tukových zásob. Klinické studie potvrdily, že pokud má být extrakt zeleného čaje opravdu účinný, musí být jeho denní příjem ve výši 1200 mg. Lipoxal je v současné době jediný přípravek na českém trhu, který tuto hranici splňuje (doporučená denní dávka obsahuje 1300 mg extraktu zeleného čaje).

 

Lipoxal extreme
– intenzivně (extrémně) odbourává podkožní tuk
– působí zejména v rizikových partií
– blokuje vznik nových tukových buněk
– urychluje metabolismus
– snižuje pocit hladu a chuť na sladké

Výrobce uvádí na obalu: Lipoxal EXTREME je přírodní přípravek s mimořádně rychlým a silným účinkem na odbourávání podkožního tuku. Díky novému složení s EXTREME komplexem a nové technologii rychlého uvolňování účinných látek působí do hloubky a odbourává tuk i v nejspodnějších vrstvách rizikových partií (stehna, boky, hýždě, bříško a paže). Lipoxal EXTREME je mimořádně intenzivním spalovačem tuků.

Názor na Lipoxal: Není možné docílit odbourávání tuků jen v některých partiích. Lipoxal má opravdu výjimečně vysoký obsah extraktů ze zeleného čaje. Extrakt ze zeleného čaje, který je posledním hitem, obsahuje kofein. Jeho efekty na větší výdej energie některé studie vyvracejí a jiné zase dokazují. I ty však uvádějí, že v dávkách okolo 100 mg může zvýšit spalování energie o 4-7 %, tedy jen velmi málo. Tento efekt navíc trvá krátkodobě. Tělo se pak na účinek kofeinu rychle adaptuje a efekt vyššího spalování se vytratí. Zelený čaj v kombinaci s guaranou působí podobně jako kofein, u některých lidí může způsobit až bušení srdce. U dalších složek není zdokumentován žádný efekt na redukci tukových zásob.

EBS – Nebuď rosol

Výrobce uvádí: EBS je zkratka pro Energy Body Styling. Jedná se o čistě přírodní produkt, který pomáhá s formováním postavy – hlavně problematických částí. Složky EBS podporují fyziologický proces mobilizace lipidů a mění přebytečné tuky na čistou energii. Výrazně tak násobí efekt pohybových aktivit na spalování tuku. EBS nejen že formuje postavu, ale také dodává energii. Výsledkem užívání EBS bude pevné vytvarované tělo. Doporučuje se EBS užívat od hodnoty BMI 20 a výše.
– mobilizuje lipidy
– zvyšuje metabolismus
– dodává energii
– spaluje tukové buňky
– formuje postavu
– tlumí chuť k jídlu

Účinné látky:

Zelený čaj
Co nám tvrdí výrobce? Obsažené polyfenolické katecholaminy společně s kofeinem působí stimulaci termogeneze, která je provázena aktivací metabolismu a zvýšeným spalováním tuků. Složky extraktu podporují proces mobilizace lipidů. Látky obsažené v extraktu zeleného čaje také omezují vstřebávání tuků z potravy a mají schopnost blokovat vznik nových tukových buněk.

Skutečnost: Je pravda, že extrakt ze zeleného čaje může mírně zvýšit energetický výdej. Mezi nejvýznamnější látky v něm obsažené patří theofyllin, theobromin a kofein, jemuž je právem přisuzován termogenní účinek, který ale není zase až tak velký a navíc jeho přínos ve snižování tělesné hmotnosti nemá zatím dostatečnou vědeckou podporu.

Garcinia Cambogia
Co nám tvrdí výrobce? Její extrakt obsahuje hydroxycitronovou kyselinu (HCA), která ovlivňuje metabolické tělní pochody vedoucí ke snížení syntézy tuků a jejich zvýšené oxidaci.

Skutečnost: Tato kyselina blokuje v organismu účinnost jednoho enzymu, podílejícího se ovšem jen malou mírou na procesech látkové přeměny sacharidů a tuků. Také zatím neexistuje lék, který by významně touto cestou snižoval tělesnou hmotnost. Nepodařil se nikdy prokázat jeho pozitivní vliv na snížení tělesné hmotnosti, nebo alespoň snížení tělesného tuku. Navíc v množství, v kterém se v potravních doplňcích stravy vyskytuje, nemůže absolutně žádné účinky vyvolat.

Chrom
Co nám tvrdí výrobce? Chrom hraje roli v metabolismu cukrů a tuků – zejména jako kofaktor hormonu inzulinu. Ve studiích byl pozorován jeho účinek na snižování podílu tělesného tuku, zvýšení procenta netukových tkání a zvýšení metabolické aktivity.

Skutečnost: Je pravda, že chrom se podílí na řadě metabolických reakcí. Zlepšuje např. působení hormonu inzulinu v tkáních, reguluje hladinu krevního cukru a působí tedy preventivně proti cukrovce. Potlačuje dále chuť na sladké a snižuje hladinu cholesterolu, čímž snižuje riziko aterosklerózy a srdečních onemocnění. Jedním z žádoucích účinků užívání potravinového doplňku s chromem je, že se již nemusí vyplavovat tolik inzulinu, aby poklesla hladina krevního cukru po jídle. Nedochází tedy už k následným stavům prudkého poklesu hladiny krevního cukru, někdy hluboko pod normální hodnoty, což způsobuje stavy slabosti a hladu, nutící k rychlé další konzumaci – hlavně něčeho sladkého. Můj názor tedy je, že chrom může pomáhat ve snaze o redukci nadváhy právě díky omezení nadměrného kolísání hladiny krevního cukru. To ale neznamená, že by byl „zázračnou pilulkou na hubnutí“, ale je přípravkem na racionální úpravu metabolismu. Doporučená denní dávka je 50-300 ug.

Závěr: Opět nesmíme zapomenout na to, že EBS je pouze doplněk stravy a že výše slibované účinky mít nemůže. Také mě poněkud zaskočil fakt, že výrobce doporučuje jeho užívání od BMI 20 a výše !!!!!

XLtoS calories control

Co nám tvrdí výrobce? Jedná se o výživový doplněk, přispívající ke snížení energetického příjmu z tuků a cukrů přijatých potravou. Účinnými látkami zde jsou chitosan a kyselina jantarová. Obsahuje FSD komplex, což je unikátní spojení aktivních složek: LipoSanu Ultra, zinku a inulinu. LipoSan Ultra je získáván z krunýřů korýšů a vychytává část tuků, které byly přijaty potravou (nedojde tak k jejich ukládání). Zinek ovlivňuje metabolismus sacharidů a inzulin získaný z kořene čekanky podporuje trávení. XLtoS calories control pomáhá napravovat výživové prohřešky. Někteří prodejci tvrdí, že s pomocí chitosanu spálíme 1 až 2 gramy tuku denně navíc.

Skutečnost: Když se nad tímto tvrzením však zamyslíme, zjistíme, že stejně tak efektivní může být, když si např. místo tučnějšího výrobku koupíme nízkotučný – což je určitě levnější způsob.

Zamyslete se nad svým životním stylem a místo do drahých preparátů na hubnutí investujte do zdravého jídla, permanentky na cvičení a příjemného odpočinku.

Zdroj: rozumnehubnuti.cz

22.7.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist