NEMŮŽETE BĚHAT ZKUSTE PLAVAT! Vyzkoušejte jednoduchý program pro zlepšení kondice.

Jaká je nejobvyklejší metoda pro získání plavecké zdatnosti Jednoduše začít plavat – tolik bazénů , kolik zvládnete… nebo na kolik máte čas. A odplavání jedné míle nebo více se zdá opravdu působivé. Ale vaše pilné plavání bazénů není nutně nejužitečnější způsob, jak trávit váš čas v bazéně. Protože pokud nejste zkušení plavci s výbornou technikou, tak plavání bazénů také upevňuje vaše „schopnosti boje“ s vodou. Zlepšovali by jste se mnohem rychleji, nejen v počtu odplavaných bazénů, ale i v plaveckých schopnostech, při větším soustředění na jak správně místo jak daleko. Zde je program, jak začít a pokračovat, když se vaše tréninkové dávky zvyšují.

Cvičení nejsou nezbytně jediná cesta. A i když poctivě provádíte plavecká cvičení, je dobré mít něco dalšího pro doplnění. Zde je tedy program pro zlepšení účinnosti a zdatnosti v plavání, při kterém můžete plavat celá tempa.

Vaším prvním cílem je být schopný v podstatě se vznášet celou délku bazénu a trpělivě přidávat více bazénů odplavaných se stejnou lehkostí. Uvolněnost, vyrovnanost a hospodárnost, spíše než impozantní vytrvalost, jsou neoddiskutovatelné schopnosti velkých plavců a vy je můžete získat chytrým přístupem.

Otestujte vaši účinnost. Začněte přibližně pětiminutovým uvolněným plaváním volným stylem bez zastavení. Nezabývejte se tím, kolik bazénů odplavete. Místo toho se soustřeďte na to, jak lehce a účinně jste schopni plavat jeden bazén za druhým. (Pozn: uvažujeme 25m bazén). Začněte tak pohodlně, jak můžete (aniž by z toho bylo plavecké cvičení) a sledujte, jestli jste schopni udržet tuto pohodlnost s rostoucí vzdáleností. Současně si pro každý odplavaný bazén počítejte záběry (začněte od druhého bazénu). Jste schopni udržet účinnost temp v 10% vašeho nejnižšího počtu (Tj. jestliže váš druhý bazén jste odplavali 20 tempy, žádný další bazén nepřekračuje 22). Je-li tomu tak, jste připraveni pro mírné přidání.

Zvolte vzdálenost pro vaše plavecké úseky. Jestliže jste nemohli plavat 5 minut bez zastavení, plavte úseky 25 metrů, v sériích popsaných níže. Odplavali-li jste 5 minut, ale váš počáteční počet záběrů byl více než 20 a vyšplhal se přes 10%, plavte 25 a 50. Byl-li váš počáteční počet záběrů přes 20 nebo se zvýšil o více než 10% (z počátečních méně než 20), můžete plavat až 75 metrové úseky. Udržíte-li počet záběrů pod 20 během 5 minutového plavání (aniž by jste podváděli tak, že se hodně odrážíte od stěny bazénu nebo kloužete na konci), můžete plavat úseky až do vzdálenosti 100 metrů.

Vytvořte z hospodárnosti a uvolněnosti zvyk. Plavte pravidelné série (2 až 3 týdně) trvající 15 minut vaší stanovené délky. Neohlížejte se na čas. Místo toho si nastavte své pauzy mezi intervaly na 4 až 6 jogínských dechů (hluboký, pomalý, uvolňující). Jediné, na co se v těchto opakováních soustředíte, je rozvoj instinktu pro plynulé, uvolněné a kontrolované plavání. Během plavání si počítejte tempa. Jestliže ztratíte pocit lehkosti nebo se vám zvýší počet temp o více než 10%, odpočívejte déle (více nádechů a výdechů) a/nebo zpomalte.

Dělejte dobře jednu věc. Je tolik věcí, které tvoří dobrý záběr a je snadné podlehnout paralýze z analýzy, když se snažíte dělat vše dobře. Zjednodušte si práci a myslete na jediný smyslový vjem v daném čase. Testujte všechny a zjistěte, který vám sedne nejlépe a umožní plavat s méně tempy.

Zde je menu:

Držte svou hlavu ve středu. Dívejte se dolů, spíše než dopředu. Držte přímou linii páteře a hlavy.

Plavte „z kopce“. Opřete se o hruď, dokud vaše kyčle neucítíte lehké a vy se cítíte podporování vodou.
Plavte „vyšší“. Soustřeďte se na použití vaší ruky k prodloužení linie vašeho těla spíše než na tlačení vody.
Plavte „propojeni“. Pociťte, jako když plavete celým svým tělem, ne jen rukama a nohama.
Plavte „hladce“. Pronikejte vodou; protáhněte se co nejmenší dírou.
Plavte „potichu“. Poslouchejte se a dělejte co nejmenší hluk nebo co nejméně šplíchejte.

Autor: Terry Laughlin
totalniplavani.cz

PS: Přístě Vysoká škola plavaní jako ryba – stále se můžeme zkokonalovat. Naštěstí se máme také od koho učit…
A navíc… Doktorát v účinnosti temp!

16.2.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist