Máte atopický ekzém? Víme, jak přežít léto v pohodě

Podle dermatologů je pro atopiky nejhorší jaro a podzim, protože se jim plní čekárny. Ani léto ale není bez komplikací, proto přinášíme pár tipů, jak nejteplejší měsíce prožít v pohodě.

Každý pátý člověk dnes trpí v menší či větší míře atopickým ekzémem a počet pacientů s tímto onemocněním rok od roku roste. U někoho se objeví v dětství a později se přemění třeba na jinou alergii či astma, někdo naopak první ložiska ekzému najde až v dospělosti.

Oblečení musí větrat

V letních měsících se ložiska ekzému špatně hojí, proto je dobré jejich výskytu předcházet. Spouštěče atopického ekzému jsou u každého pacienta individuální, ale na většinu z nich neblaze působí pot, zapaření a oděvy z nevhodného materiálu. Nejen v letních vedrech dávejte přednost vzdušnému bavlněnému oblečení, ve kterém se nebudete příliš potit a které vás nebude nikde dřít.

Sbohem, šortky?

Atopici mívají obecně citlivější pokožku, proto se u nich častěji mohou vyskytnout i potničky. „Od dětství mám ekzém a jeho projevy se v průběhu života mění. Například poslední tři roky nemůžu v létě nosit sukně a krátké šortky. Během pár minut se mi na vnitřní straně stehen udělají červené fleky, které pak léčím několik dní,“ popisuje devětadvacetiletá Irena. Kontakt stehen může za přítomnosti potu opravdu kůži podráždit natolik, že vzniknou bolestivá ložiska. V takovém případě pomohou delší šortky, které sahají alespoň do půlky stehen.

Kůže a koženka na sedadle? Peklo!

Nastoupíte do prázdného vlaku a nemáte si kam sednout… Zdá se vám to jako nesmysl? Ani ne, pokud máte na sobě krátké šatičky nebo šortky pod zadek. Jakmile se posadíte na koženkové sedadlo, můžete si být skoro jistá, že vaše stehna nezůstanou bez úhony. „Šéf má v autě kožené sedačky, takže když s ním jedu na služební cestu, beru si do auta pod zadek ručník. Nejdřív se hrozně divil, ale teď už to nekomentuje,“ směje se třiadvacetiletá Jana, která si po první takové cestě léčila ekzém skoro dva týdny.

Kůže se spotí a zapaří nejen na sedadlech z kůže či koženky, ale i na plastových židličkách. Pokud víte, že na takovém sedadle budete sedět déle, vyplatí se sednout si na nějaký kus bavlněné látky. Může to být třeba i mikina uvázaná kolem pasu.

článek

Jak mazat a nebýt mastná?

Rada doktorů je jasná: mazat, mazat, mazat! Ale právě v letních vedrech se tato rada nejhůře dodržuje. Mastné krémy a mastičky se v teple roztékají a špatně vsakují. Když se namažete, všude po sobě necháváte mastné otisky a v létě kolikrát ani nelze skrýt namazané tělo pod dlouhý rukáv či nohavice. Umaštěné části těla se také k sobě více lepí a potí. Jak se z tohoto začarovaného kruhu dostat?

Obětujte povlečení v posteli a pořádně se promastěte na noc. Noční teploty bývají o něco nižší a možná si tak ani nebudete připadat jako byste se koupala ve friťáku. Ráno a během dne pak používejte spíše hydratační krémy, které nezanechávají mastný film. Uvidíte, že kůže zůstane vláčná a odolná.

Slunce a voda? Ano, ale…

Některým atopikům sluneční paprsky pomáhají, ale nezapomínejte, že atopická kůže není tak odolnou a ochrannou bariérou, jako kůže zdravá. Proto je dobré chránit se vždy přípravkem s vysokým faktorem ochrany proti slunečnímu záření (SPF). Navíc, tam kde míváte ložiska ekzému opakovaně, se může narušit přirozená pigmentace kůže a tato místa se vám neopálí. Po návratu z dovolené tak můžete vypadat jako dalmatin. Předejít se tomu dá používáním kvalitních přípravků s vysokým SPF. Z dovolené se sice vrátíte bez opálení, ale také beze skvrn.

Na ekzém blahodárně působí slaná mořská voda. Pobyt u moře je dovolenou nejen pro vás, ale i pro vaši kůži. U koupání ve sladké vodě je na místě obezřetnost. Citlivá atopická pokožka může velmi rychle zareagovat na sinice a jiné přírodní či chemické znečištění přehrad, rybníků apod. „Jednou jsem se koupala v přehradě kousek od jejího přítoku. Kdo ví, co všechno tam lidi vypouštěli, ale večer se mi na noze objevila hnisavá ložiska a jizvy jsem měla ještě pár let,“ říká pětadvacetiletá Katka.

Bezpečná nejsou ani koupaliště a domácí bazény. Nejčastější dezinfekcí v nich totiž bývá chlor. Pokud máte svůj bazén, máte vyhráno. Dnes je už totiž k dostání i bezchlorová dezinfekce, která vám pobyt u bazénu zpříjemní. „Vždycky, když vylezu z bazénu nebo vířivky, kde je chlorovaná voda, musím se osprchovat a hned promazat. I přesto se kůže vysuší a ekzém se mi většinou objeví. Doma jsme zkusili udržovat bazén bez chloru a můžu si ho užívat v průběhu dne, kolikrát chci, aniž bych se o kůži musela nějak starat,“ libuje si čtyřiatřicetiletá Ivana.

Jak zvládáte v létě svůj atopický ekzém vy? S čím nejvíc bojujete?

Foto zdroj: profimedia.cz

22.7.2014 12:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist