Čaj: Proč bys ho měla pít a který je nej?

Zima se nám vrátila a tak možná ani ty nepohrdneš šálkem lahodného a hlavně horkého čaje. Dáváš si hrnek čaje pravidelně a s chutí? Ale víš jistě, který kdy pít a proč? Nebo to neřešíš a prostě si užíváš tu vůni a chuť? Ať je to jak chce, po přečtení našich řádků budeš přesně vědět, jaký a kdy čaj popíjet. Zkrátka budeš čajovou královnou!

Čaj – voňavý a lahodný nápoj původem z Číny a Indie si získal srdce snad všech lidí bez výjimky. Víš ale třeba o tom, že pojmenování čaj vzniklo z čínské výslovnosti názvu nápoje, prvotně připravovaného luhováním lístků čajovníku? Ovšem v současnosti se pojmenování čaj využívá i na další typy lahodných nápojů, které vlastně odborníky za čaje ani považovány nejsou, dokonce jim říkají nečaje. Jsou to takové ty nečajovníkové a bylinkové varianty, a rovněž nálevy a odvary.

Léčivý čaj

Nevěřila bys, že se klasický čaj pil tady v Evropě zpočátku jen jako lék. Ano, je to paradox, protože se tak dnes využívají vesměs ty nečaje – obzvláště odvary a bylinkové čajíky. Ale i ten klasický čaj má něco do sebe! Čaje z čajovníku se podle typu zpracování dělí na černé a bílé čaje, zelené a polozelené čaje. Liší se druhem zpracování a oxidace, nebo fermentace, kterými získávají svoje charakteristické chutě a vůni. Mimoto jsou pro labužníky ještě specialitky, jež jsou tvořeny výběrovými lístky čajovníku jako kupříkladu Gunpowder, který je sypaným čajem jen z lístků pevně svinutých do kuliček, odborně perel.

Extra specifické kousky

Čajů a jejich variant, chutí a barev je spousty. Některé jsou vážně extra. K těm, dnes již docela klasickým druhům, se přidávají i takové tajemné kousky, jako je čaj Pchu-er, žlutý čaj a Rize, vyráběné malinko odlišně, čímž získávají zcela specifickou a neopakovatelnou chuť a vůni. Ale to je už docela pro čajové fajnšmekry. Pro nás obyčejné milovníky čaje jsou tu však  další klenoty jako lapacho, maté, rooibos, hojicha a honeybush, což ale jsou již zmíněné nečaje, tedy původem z jiných rostlin než je čajovník. Mimochodem, věřila bys, že v 18.století se považovalo pití čaje u mužů za slabost a velkou ztrátu přitažlivosti pro opačné pohlaví? Dnes to dávno neplatí. I když možná proto ještě dnes mnozí pánové čaje (a bylinkové obzvláště) moc nemusí.

O páté jako Angličané?

Kdo by neslyšel o zvyku pití čajů o páté… Ale tušila jsi, že to, co mnozí považují za anglický zvyk, vlastně pochází původně z Francie, odkud do Anglie doputoval? Pravdou je, že Angličané na čaj o páté nedají dopustit a my si myslíme, že je to vážně prima zvyk. Na chvíli se zastavit a užít si šálek lahodného čaje.  A co si o takovém čajovém dýchánku dát za čaj? Pokud chceš mít opravdu zážitek z chutě i vůně, dej si sypaný čaj. Dnes existují čajové sety, z nichž ti bude čaj opravdu chutnat. Rovněž jsou k mání stylové hrnky s čajítkem, často doplněné pokličkou. Ale úplně postačí tvůj oblíbený hrnek. Je to zkrátka jen na tobě, jakým způsobem a v čem vychutnáš tento lahodný nápoj. Třeba z některého z vtipných hrnků v naší fotogalerii.

Síla čaje

  • Černý, bílý a žlutý čaj spolu se specialitkami jako Pchu-er a Rize jsou čaje, které tě povzbudí, hlavně posílí soustředění a duševní činnost, snižují také únavu. Je to dáno kofeinem a teinem, který obsahují. Černý čaj má stejně jako káva i diuretické účinky, a je proto dobré jej doplnit sklenicí vody.
  • Zelený a polozelený čaj posílí obranyschopnost organismu, má vysoký obsah antioxidantů, které pomohou tvému celkovému zdraví. Třísloviny, obsažené v těchto čajích, zase lahodí tvému bříšku a zažívání. Éterické oleje pro změnu navozují euforii a zlepšení nálady. To platí i pro černý, bílý a žlutý čaj.
  • Specifický efekt mají zmínění specialitky nečajů (lapacho, maté, rooibos, hojicha a honeybush), jež podporují paměť a soustředění (rooibos), detoxikují organismus (lapacho), zahání únavu, hlad a osvěžují (maté), detoxikují tělo a čistí pokožku (kukicha), pomáhají lepšímu trávení (hojicha) a uleví při chřipce, nachlazení a nechutenství (honeybush).
  • Bylinkové čaje mají efekt na určité zdravotní problémy (např. kopřivový na čištění krve, jitrocelový na kašel, máta na trávení), nebo celkovou harmonizaci organismu (meduňkový, mateřídouškový), či jen relaxační (levandulový, majoránkový, dobromyslový), případně na uklidnění či pro lepší spánek (třezalkový, z kozlíku lékařského či z meduňky).
  • Samostatnou kapitolu tvoří ovocné čaje, které tu nezmiňujeme, protože málokdy jsou k mání sypané, a porcované ovocné čaje moc efekt nemají, jsou hodně „umělé“. Boomem doby jsou pečené čaje, které jistě svoji hodnotu mají, ovšem nelze je již považovat za čaje, ale spíše za horké ovocné nápoje. Ale klidně si je dej. Budou ti chutnat.

Všechny čaje si můžeš „doladit“ skořicí, která nejen zahřívá, což zvýrazňuje efekt teplého nápoje, ale i celkově posiluje, stimuluje a harmonizuje orgnismus. Oslazením medem (pozor, dávej jej ne do horkého ale jen do teplého čaje, aby se nezničily prospěšné látky medu) dodáš čajíku přidanou hodnotu v podobě antioxidačního účinku, posílení imunity a blahodárného vlivu na pleť i trávení. Ale nic se nemá přehánět, ani pití čaje. Maximální množství čaje by nemělo přesáhnout 5 šálků denně.

Tak co, už víš, který si dáš? A jak to vlastně máš s čaji ty? Jsi jim nakloněna, nebo je nemusíš? Co za čaje piješ a kdy? Který ti pomáhá a který chutná? Napiš nám do diskuze.

Text: Pavla Jelínková

Foto: Shutterstock.com

20.4.2017 10:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist