Jak vnímají bolest naši psí miláčci Co jsou mýty a co skutečnost

Psi, stejně jako lidé, se často potýkají s bolestivým onemocněním. Ale zatímco člověk si na kruté bolesti postěžuje, zvíře je snáší „mlčky“. To ovšem neznamená, že by trpělo méně. Tvrzení, že psi vnímají bolest jinak než lidé, nebo že jsou k ní odolnější, jsou pouhé mýty. Je to o to komplikovanější, že psi, stejně jako další zvířata, bolest instinktivně skrývají. V přírodě a ve smečce to je totiž signál okolí, že jsou zranitelnější a mohou být napadeni.

Typickými projevy bolesti u psů jsou zejména:
– změna jejich chování,
– neklid, agresivita, apatie,
– štěkání a kňučení při pocitu bolesti.

Není pravda, že v případech, kdy není pohyb zvířete žádoucí, může být bolest výhodná, protože brání dalšímu poškození. Lepším řešením je samozřejmě bolest ošetřit a pohyb psa kontrolovat jiným zůsobem.

I když to nemusí být na první pohled zřejmé, neléčená bolest způsobuje zvířeti stres a nadměrně zatěžuje jeho organismus. Může vést k bušení srdce, žaludečním vředům, zhoršené funkci ledvin a dalším zdravotním komplikacím, jako je například zhoršené hojení ran a oslabení imunitních funkcí. Ve snaze vyhnout se situacím, které jim způsobují bolest, mohou být psi dokonce agresivní.

Jednou z nečastějších příčin bolesti u psů je OSTEOARTRÓZA.
Postihuje především kloubní chrupavku a přilehlou kostní tkáň. Zdravá chrupavka umožňuje dokonalý pohyb kloubů a tlumí nárazy při pohybu. Při osteoartróze dochází k poškození a opotřebení chrupavky, takže kloub se stává bolestivým a hůře funguje.

Osteoartrózou trpí jeden pes z pěti bez ohledu na věk a plemeno. Onemocnění většinou postihou psy středního věku nebo starší, ale může se vyskytnout i u mladých psů. U velkých psů a psů s nadváhou je riziko vzniku osteoatrózy nejvyšší. Nejčastější je u psů starších 7 let a o hmotnosti 25 kg a více.

Tento stav je nevyléčitelný. S postupem času může dojít k úplné erozi nejen chrupavky pokrývající kloub, ale i samotné kosti pod chrupavkou, srůstům a ztrátě pohyblivosti kloubu!

Vhodnou léčbou lze ale nemoc zpomalit, zmírnit a odstranit bolest, kterou způsobuje a významně zlepšit kvalitu života psa. Všímejte si proto svých psích miláčků, vnímejte jejich reakce, protože jako vždy i v tomto případě je nejdůležitější přijít včas.

Lucie Pavlásková
Bolestpsu.cz

25.9.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist