Hubnutí: Naučte se jíst!

Často nám píšete o vašich zkušenostech, úspěších i trápeních s hubnutím. Některé vaše příběhy jsou si náramně podobné, tak snad dnes poradíme nejen Elize ale i dalším z vás, jakých chyb se u hubnutí vyvarovat.

Som už ako psycho…
Ahoj, tiež som začala chudnúť a už mi to prerastá cez hlavu. Jem len samé zdravé věci, ako tomu hovorím. Na raňajky si vždy dám acidofilné mlieko alebo dajaký jogurt a müsli, na obed len za hrsť zeleninového rizota alebo zeleninového šalátu a na večeru zase jogurt a ovocie. A v priebehu dňa si šupnem jednu kávu. Sice som schudla dosť, ale mám pocit, že sa na mne všetko trasie, mám na mysli tú zbytočnú kožu na mne. A cvičiť sa nejako nemôžem donútiť. Už mi šibe z toľkého sledovania sa. Ráno, kým sa nenajem, si pripadám taká štíhla, ale akonáhle niečo zjem, akoby som pribrala. Či mám ešte viac znížiť príjem stravy?
Eliza

Milá Elizo, podle tvého popisu to vypadá, že si se stala obětí hned několika zásadních chyb najednou. Pojďme si to vysvětlit.

Při tak extrémně nízkém příjmu potravy tělo nedostává všechny živiny a energii, kterou potřebuje, a proto má stav krize. Takže všechno, co může, se snaží maximálně uložit do tuků – to způsobuje, že pak přibíráme i „z vody“. Pro organizmus je tak rapidní snížení přijímané potravy šokem, a tak dělá přirozená protiopatření, aby mělo tukové zásoby.

To je zřejmě největší omyl většiny „dietujících“, když si myslí, že hladem donutí tělo spalovat tuky. Sice dojde k určitému (někdy i velmi výraznému) snížení váhy, ovšem nejedná se o ztracené tukové zásoby, ale ztracenou svalovou hmotu. Energii ze svalů totiž organizmus získává mnohem snadněji a rychleji, než energii z tuků. Proto, jestli nedostává dostatek potravy – má stav krize – spaluje nejdříve svaly. To je důvod, proč při takovémhle hubnutí vážíme sice méně, ale tělo nevypadá hezky, protože svaly se nahrazují tukem. Tady pak pomůže jedině pravidelné cvičení.

Navíc u takovéhoto způsobu „hubnutí“ hrozí strašlivý Jo-Jo efekt. Tak přísný režim se nedá vydržet dlouho a jakmile ho „pustíme“, tělo nabere ještě víc, než zhublo (ovšem ne svaly, ale tuk…)

Proto je velice důležité – pro zdraví i hubnutí úplně nejdůležitější – abychom našemu organizmu dopřáli pravidelný přísun zdravé stravy. Jen pokud bude „vědět“, že několikrát denně dostává vyváženou stravu, bude ochotné zbavovat se tuků, které mělo uložené „na horší časy“. To je způsob, jak zdravě a dlouhodobě zhubnout.

Jíst je třeba 5 krát denně. K snídani potřebujeme dlouhé sacharidy – takže miska müsli a jogurt je OK, samotný jogurt není OK. K dopolední svačině pak klidně ovoce nebo zeleninu a krajíc tmavého chleba. K obědu je hrst rizota opět velice málo. K obědu by ho mělo být cca 150g. Pokud k obědu zvolíme zeleninový salát, tak ať je velký a nejlépe s masem, nebo nízkotučným sýrem, či tvarohem. Hotový plátek masa na jednu porci by měl mít asi 100g. K odpolední svačině opět něco lehkého, třeba kefír, či opět ovoce nebo zeleninu, nebo plátek chleba se šunkou a paprikou, etc. A k večeři pak už jen zeleninu a bílkoviny. Nejlépe kuřecí maso a salát, nebo i samotný salát (pokud jsme si přes den dali nějaké bílkoviny), nebo zeleninovou polévku. K večeři už by pak nemělo být ovoce, jen zelenina.

Takže Elizo, rozhodně příjem stravy nesnižuj, naopak, nauč se nehladovět. Samozřejmě se nesmíme přejídat, ale hlad, jak jsme si vysvětlili, také není správná cesta. Koledujeme si pak o vyčerpání organizmu a nemalé zdravotní potíže. O následném přibírání nemluvě. Paradoxně se tedy mnoho lidí, kteří chtějí zhubnout, musí naučit víc jíst – ovšem jen ty správné věci!

Proč při hubnutí taky cvičit, se dočtete zde.
Náměty na každodenní jídelníček najdete zde.
Vysvětlení Jo-Jo efektu zase zde.

20.6.2008 12:00| autor: Katka Landlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist